TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja
wyłączenia prądu
jacuzzi ogrodowe

11

07 2016

W Podkowie Leśnej ?trupy? nadal wypadają z szafy


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

1 - Grodzisk News


Okazuje się, że malwersacje finansowe, o które podejrzana jest m.in. była skarbnik miasta, to niejedyne grzechy ludzi z poprzedniego gabinetu. ? Mamy uzasadnione podejrzenia, że jedna z byłych już pracownic w 2015 roku wyniosła urzędowe dokumenty ? mówi Artur Tusiński, burmistrz Podkowy Leśnej.


REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

Pierwszą zapowiedzią tego, iż hurtowo na światło dzienne mogą zacząć wychodzić kwestie niegospodarności i nieprawidłowości finansowych w podkowiańskim magistracie były procesy sądowe, a także wyniki audytu w sprawie rozbudowy szkoły. Nowa ekipa rządząca w mieście ogrodzie skrupulatnie sprawdzała poczynania swoich poprzedników i co i rusz mogliśmy m.in. na blogu burmistrza Tusińskiego przeczytać o wieloletnich zaniedbaniach różnych spraw miasta.

Prawdziwa burza rozpętała się jednak na początku marca, o czym informowaliśmy jako pierwsi. Na wieść o podejrzeniu malwersacji w podkowiańskiej kasie natrafiliśmy w trakcie poszukiwania przyczyny przedłużającego się zamknięcia dla interesantów kasy miasta ogrodu. Włodarze Podkowy potwierdzili fakt zawiadomienia grodziskiej prokuratury rejonowej o możliwości popełnienia przestępstwa polegającego na przywłaszczeniu ponad 100 tys. zł z kasy miasta przez dwie pracownice urzędu, ?w tym byłą skarbnik Podkowy?. Doniesienie dotyczyło okresu od 2013 roku, a nieprawidłowości miał wykazać audyt wewnętrzny zarządzony przez burmistrza Artura Tusińskiego.

Wyniki postępowania były dość szokujące. ? Uchybienia dotyczące nadzoru Skarbnika nad kontrolą obszaru, za który jest odpowiedzialny, również dotyczą okresu od 2010 roku. Kluczowym jednak wydaje się być rok 2013, gdyż wówczas daje się zauważyć znaczący wzrost nieprawidłowości w prowadzeniu gospodarki finansowej, w szczególności gospodarki kasowej ? poinformował w połowie czerwca burmistrz Tusiński. ? Badania audytowe potwierdziły brak gotówki w kasie ? na podstawie przeprowadzonej inwentaryzacji ? w wysokości116 026,83 zł oraz wykazały brak zaksięgowania kolejnych wpłat w wysokości 50 400,00 zł pochodzących od osób fizycznych tytułem opłat za miejsca na cmentarzu ? dodał.

Wkrótce jednak włodarz zamierza ogłosić kolejny audyt sprawdzający działania finansowe urzędu miasta w latach 2013?2015, konkretnie w zakresie bieżącego utrzymania Podkowy Leśnej. Okazuje się, że przyczyny tego postępowania także są niepokojące. ? Zachodzi poważne podejrzenie, że była kierownik referatu gospodarki w ostatnim dniu wypowiedzenia przyszła do urzędu i wyniosła segregatory prawdopodobnie z urzędowymi dokumentami ? mówi burmistrz Tusiński. ? Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia takiego przestępstwa złożyliśmy w prokuraturze w podobnym czasie, jak doniesienie dotyczące podejrzenia przywłaszczenia pieniędzy ? dodaje.

Co na to prokuratura? ? W sprawie podejrzenia wyniesienia dokumentów prokuratura przesłuchała świadków i nie stwierdziła znamion przestępstwa.  Wciąż jest sporo do wyjaśnienia w sprawie ewentualnych malwersacji finansowych, szczególnie jeśli okaże się, iż pieniądze od osób fizycznych przywłaszczyła kasjerka, a nie była skarbnik. Wtedy prokuratura nie będzie mogła w postępowaniu traktować kasjerki jako świadka, lecz także jej postawić stosowny zarzut. Tak czy owak audyt musimy i chcemy przeprowadzić, aby jak najbardziej rozjaśnić i oczyścić sytuację w urzędzie ? zaznacza podkowiański włodarz.

💬︎   dodaj komentarz

Copyright © 2014-2024 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.