12 02 2020

W oczekiwaniu na grodziski Park Pamięci. Konkrety w marcu?

12.02.2020, godz.: 14:27
W oczekiwaniu na grodziski Park Pamięci. Konkrety w marcu?
fot. Archiwum

Przed dwoma tygodniami informowaliśmy, że po długim zastoju, wreszcie na dobrej drodze powinny znaleźć się formalności pozwalające grodziskiej gminie wydzierżawić tereny pod Park Pamięci. Okazuje się jednak, że na konkrety poczekamy prawdopodobnie do marca.

Gmina przymierza się do zagospodarowania „na zielono” działek pomiędzy ulicami Żydowską, Traugutta a Towarową w Grodzisku. To teren po zlikwidowanym kilka lat temu złomowisku, w sąsiedztwie którego w przeszłości znajdował się cmentarz żydowski. Stąd pomysł, aby stworzyć w tym miejscu Park Pamięci poświęcony społeczności żydowskiej.

Tyle że gmina wciąż nie może przejąć w dzierżawę owych terenów, bo nie pozwalają na to względy formalne, chodzi o uchwałę Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska”, która jest w stanie likwidacji, ale musi przyjąć uchwałę dotyczącą dzierżawy działek na rzecz gminy.

Wiele wskazywało na to, iż stosowny dokument będzie wydany już tydzień temu, ale wciąż go nie ma… – Również bardzo czekamy na tę dęcyzję i liczyliśmy, że już nastąpi i będziemy mogli ruszyć z procedurą dzierżawy. Tak się nie stało. Tymczasem mam zapewnienie od likwidatora pana Andrzeja Manowskiego, że ruszymy z procedurą w marcu – mówi nam Tomasz Krupski, wiceburmistrz Grodziska.

– Pamiętamy o społeczności żydowskiej, która jest ważną cześcią historii naszej gminy. Poza aranżacją parku, planujemy także zorganizować w lecie festiwal kultury i obyczajowości żydowskiej. Analizujemy propozycje – dodaje Krupski.

💬︎ 0

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.