reklama Grodzisk Mazowiecki
TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja

24

09 2022

W niedzielę obchody 78. rocznicy bitwy pod Jaktorowem


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

foto: jaktorow.plW niedzielę obchody 78. rocznicy bitwy pod Jaktorowem - Grodzisk News


W niedzielę 25 września odbędą się uroczyste obchody 78. rocznicy bitwy pod Jaktorowem. Oprócz części oficjalnej zaplanowano atrakcje dla mieszkańców.


Bój pod Jaktorowem był prawdopodobnie największą bitwą partyzancką stoczoną w czasie II wojny światowej na ziemiach polskich znajdujących się po zachodniej stronie Wisły. 27 września 1944 r. Niemcy rozpoczęli w tym rejonie zakrojoną na szeroką skalę operację przeciwpartyzancką. Grupa Armii Krajowej „Kampinos” przystąpiła do odwrotu w kierunku Gór Świętokrzyskich. Jednak 29 września we wsi Budy Zosine pod Jaktorowem zgrupowanie zostało otoczone przez wojska niemieckie. Po całodziennym boju ze znacznie silniejszą armią niemiecką grupa „Kampinos” została rozbita, choć kilku oddziałom udało się wyrwać z okrążenia. W walce poległo od 150 do 200 polskich żołnierzy, 120 zostało rannych, a 150 wzięto do niewoli.

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

Jak co roku uroczystości odbędą się na cmentarzu wojennym AK w Budach Zosinych. Rozpoczną się mszą św. w samo południe. Po niej zaplanowano przemówienia okolicznościowe, apel poległych, złożenie wieńców.

Jaktorowska gmina liczy, że dopiszą również mieszkańcy, dla których w ramach wydarzenia zaplanowano m.in. koncert pieśni powstańczych – zagra Orkiestra z Chmielnej. Nie zabraknie również strażackiej grochówki.

W niedzielę obchody 78. rocznicy bitwy pod Jaktorowem - Grodzisk Newsfoto: jaktorow.pl


ZOBACZ TEŻ
💬︎   dodaj komentarz
📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2022 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.