reklama Grodzisk Mazowiecki
TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja

28

11 2023

W Grodzisku zadebiutuje budżet obywatelski!


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

foto: GrodziskNews.plW Grodzisku zadebiutuje budżet obywatelski! - Grodzisk News


Wśród mieszkańców od wielu lat powracało pytanie, czy i kiedy w Grodzisku wprowadzony zostanie budżet obywatelski. Wreszcie możemy powiedzieć, że wystartuje już grudniu a jego pierwsza realizacja nastąpi w 2024 roku.


Budżet partycypacyjny to mechanizm, w którym każda mieszkanka i każdy mieszkaniec miasta decyduje o tym, w jaki sposób wydawać część budżetu miejskiego lub gminnego. Ostatnio coraz więcej samorządów decyduje się na podobne rozwiązanie. Jego wprowadzenie nie jest prawnie skomplikowane i zależy głównie od chęci lokalnych władz. Toteż z powodzeniem funkcjonuje w Podkowie Leśnej, w Milanówku, a teraz zadebiutuje także w Grodzisku.

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

Rada miejska przyjęła stosowną uchwalę określająca zasady funkcjonowania budżetu obywatelskiego w Grodzisku, który przeprowadzony zostanie w kilku etapach. Najpierw kampania informacyjna dla mieszkańców, następnie ruszy nabór propozycji inwestycji do realizacji w 2024 roku. Będą mogli je składać wszyscy grodziszczanie za pomocą specjalnych formularzy wypełnionych odręcznie lub elektronicznie na stanowisku w urzędzie miasta.

–Już za chwilę, w grudniu powinniśmy ruszyć z kampanią promującą budżet obywatelski, a następnie mieszkańcy będą mieli prawdopodobnie do końca roku czas na składanie projektów do realizacji. Na początku nowego roku komisja wyłoni przedsięwzięcia które następnie zostaną poddane pod głosowanie przez ogół mieszkańców. Te propozycje, które otrzymają najwięcej głosów, zostaną zrealizowane – powiada Tomasz Krupski, wiceburmistrz Grodziska. – Inwestycje trzeba będzie zrealizować do końca czerwca, takie są wymogi formalne – dodaje.

W premierowej odsłonie budżetu obywatelskiego gmina odda do dyspozycji mieszkańców 500 tysięcy złotych. W każdym kolejnym roku decyzja o budżecie partycypacyjnym podejmowana będzie oddzielną uchwałą. – Bardzo się cieszę, że ta forma inicjatywy obywatelskiej będzie funkcjonować w rzeczywistości Grodziska – zaznacza wiceburmistrz Krupski.


ZOBACZ TEŻ
💬︎   dodaj komentarz

Budżet obywatelski to jest zły pomysł i nie podoba się dla mnie. Lepiej jest jak całą kasę wydają nie wiadomo na co władze samorządowe, oni wiedzą najlepiej co nam potrzeba i na co zasługujemy💩 pozdr.

Kosimazaki
28-11-2023 12:09

zdecydowanie popieram głos sprzeciwu,
przeciez może się okazać że te inwestycje bedą mogły słuzyć jak największej grupie mieszkańców a nie patodeweloperom i znajomym królika,
ale jak to mówił klasyk "...nie ważne kto głosuje ważne kto głosy liczy.."

Zenon
28-11-2023 16:01
📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2024 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.