02 11 2015

W Grodzisku stawiają na parki

02.11.2015, godz.: 15:17
W Grodzisku stawiają na parki
fot. GrodziskNews

Mamy już zrewitalizowane Stawy Goliana i Park Skarbków, niebawem powinna ruszyć przebudowa Stawów Walczewskiego. Jednak to nie koniec inwestowania w tereny zielone. Magistrat chce, aby powstały kolejne.

Park Skarbków i Stawy Goliana, to wraz z odnowionym dworcem kolejowym wizytówki Grodziska. Gminni włodarze zdają sobie sprawę, że tereny zielone są bardzo ważnym elementem otoczenia i sukcesywnie inwestują w powstawanie kolejnych parków i ogrodów. Na realizację czekają Stawy Walczewskiego i Park Piłsudskiego. W ostatnich dniach natomiast został ogłoszony przetarg na wykonanie dokumentacji koncepcyjnej w ramach projektu „Podniesienie standardów życia poprzez poprawę jakości przestrzeni publicznej, w tym terenów zieleni gminy Grodzisk Mazowiecki”. Zakłada on budowę parku i ogrodu rekreacyjno-sportowego przy ul. Dalekiej o łącznej powierzchni blisko 13 tys. mkw., a także kilku skwerów oraz nasadzenia zieleni biegnącej wzdłuż ulic.

Park ma mieć charakter wypoczynkowy, zachowujący walory naturalnego krajobrazu lasu olszowego. Jego teren zostanie podzielony na dwie strefy – na terenie nadrzecznym ma powstać ścieżka edukacyjna, pokazująca naturalne zbiorowiska roślinności wodnej i łęgowej, natomiast w części znajdującej się od strony szpitala pojawi się park linowy albo inne atrakcje związane z rozwojem sprawności fizycznej dla osób w każdym wieku (np. urządzenia zewnętrznej siłowni), a także część strefy wypoczynkowej służącej spokojnej rekreacji i spacerom. Ponadto przez park będzie przebiegała ścieżka pieszo-rowerowa utwardzona nawierzchnią mineralną, nie zabraknie gruntowych ścieżek wewnętrznych, ławek, tablic informacyjnych, koszy na śmieci, czy oświetlenia. Na zdjęciu poniżej miejsce powstania parku (fot. Urząd Gminy Grodzisk Maz.).

park daleka fot grodzisk_pl

Ogród rekreacyjno-sportowy (teren leżący w granicach Szkoły Podstawowej nr 6) natomiast ma zawierać plac zabaw dla dzieci w wieku 5–9 lat uzupełniony o  urządzenia wspomagające ogólny rozwój fizyczny dzieci – np. urządzenia typu street workout, ale dostosowane do wzrostu uczniów szkoły podstawowej, zachowanie istniejącej górki do zjeżdżania na sankach – ewentualne jej powiększenie. Będzie też rowerowy plac zabaw (pumptruck) z torem wykonanym z asfaltu, a także wielofunkcyjne boisko z nawierzchni tartanowej o maksymalnych rozmiarach 18 na 9 m (do gry w siatkówkę i zbijaka). Na terenie ogrodu nie zabraknie również miejsca przeznaczonego do wypoczynku biernego połączonego systemem ścieżek. Poniżej zdjęcie miejsca gdzie miałby powstać ogród (fot. Urząd Gminy Grodzisk Maz.).
plac przy sp6 grodzisk_pl
W ramach projektu nowe oblicze mają zyskać skwery znajdujące się na rogu ulic Granicznej i Szwedzkiej, teren między blokami przy ul. Żeromskiego, na końcu ul. Armii Krajowej, u zbiegu ulic Nadarzyńskiej i Warszawskiej, a także bulwar nadrzeczny przy ul. Piłsudskiego w pobliżu mającego tam powstać Parku Piłsudskiego. W każdym z wymienionych miejsc prace będą polegały na uporządkowaniu terenu i nasadzenie nowej zieleni mającej podnieść jakość estetyczną i biologiczną. Ponadto przy ul. Żeromskiego powstanie plac zabaw oraz miejsce do wypoczynku dla mieszkańców, a także ciągi komunikacyjne.

Termin wykonania koncepcji wyznaczono na 60 dni od daty podpisania umowy. A kiedy moglibyśmy liczyć na realizację? – Jeżeli udałoby się pozyskać dotację z Unii Europejskiej, to myślę, że już w przyszłym roku moglibyśmy ze założenia zrealizować. Jeżeli dofinansowania by nie było, to inwestycja rozłoży się w czasie. Tak czy siak, koncepcja zostanie zrealizowana – mówi nam Urszula Chrzanowska z grodziskiego magistratu.

Na razie nie są znane nawet szacunkowe koszty. Te będzie można podać po zapoznaniu się z gotową koncepcją.

Dodaj Komentarz

Jedna odpowiedź do “W Grodzisku stawiają na parki”

  1. Staragrodziszczanka pisze:

    Spełniłoby sie moje i wielu Grodziszczan marzenie, wspaniałe, cudowne tereny lat dziecięcych moich i moich dzieci. Bardzo wszyscy tęsknimy za dostępem do naszej rzeczki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi
blog
Współpracownik
Wieści z szopy - czyli co z tą koleją.
blog
Współpracownik
Piłka w grze - wieści z lokalnych boisk.
blog
Współpracownik
Śledź Nas - W podróży dookoła świata