30 07 2020

W grodziskiej gminie powstanie ośrodek dla niepełnosprawnych

30.07.2020, godz.: 14:36
W  grodziskiej gminie powstanie ośrodek dla niepełnosprawnych
fot. Pixabay

Grodzisk rozpocznie w niedalekiej przyszłości prace projektowe dotyczące budowy ośrodka dla osób niepełnosprawnych. Będzie to miejsce oferujące zarówno stałą opiekę, jak i zajęcie się pacjentami okresowo – by odciążyć opiekunów.

Na wczorajszej sesji radni przyjęli stanowisko zezwaljące gminie przystąpienie do prac nad projektem, a w przyszłości budowy Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego dla osób niepełnosprawnych ruchowo.

Jak czytamy w stanowisku, inicjatywa budowy ośrodka służącego potrzebom osób niepełnosprawnych, w tym opieki wytchnieniowej i okresowej, została uzgodniona wspólnie z Zarządem Fundacji Osób Niepełnosprawnych Ruchowo „Godne Życie”, która deklaruje wsparcie dla funkcjonowania centrum.

Ośrodek zostanie wybudowany w przyszłości na działce nr 20 w miejscowości Szczęsne. Przeznaczony będzie do tzw. opieki wytchnienieniowej, oferowanej opiekunom nieformalnym (najczęściej rodzinom) na określony czas. Polega ona na zastąpieniu ich w sprawowaniu opieki w miejscu zamieszkania podopiecznego lub w instytucji, do której przywieziony jest podopieczny.

– Placówka stacjonarna oferująca tzw. okresową opiekę wytchnieniową byłaby wartościowym uzupełnieniem obecnego katalogu świadczeń w gminie Grodzisk Mazowiecki, który obejmuje usługi opiekuńcze w domu i pobyt w domu pomocy społecznej. Opieka wytchnieniowa daje nie tylko możliwość odpoczynku opiekunom osób zależnych, ale także pozwala im na poratowanie własnego zdrowia np. poprzez hospitalizację lub rehabilitację. Pozwala także zapewnić właściwe wsparcie osobom zależnym, które opuszczają szpital i wymagają okresowej wzmożonej opieki – odwiadujemy się z uzasadnienia stanowiska grodziskiej rady miejskiej.

Inwestycja ma powstać do 2023 roku włącznie.

– Do czasu wybudowania Centrum Gmina będzie udzielać wsparcia dla działań Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Malwa Plus”, zajmującego się m.in. opieką osób niepełnosprawnych w formie Warsztatów Terapii Zajęciowej i Świetlicy Integracyjnej – poinformowała gmina.

💬︎ 2

Dodaj Komentarz

2 odpowiedzi na “W grodziskiej gminie powstanie ośrodek dla niepełnosprawnych”

  1. Marek, W.MAZUR - Redaktor Programowy i Realizator Programoów TV- TVP S.A. pisze:

    Znakomity, nietuzinkowy POMYSŁ, jakich brakowało wśród wielu inwestycji w ostatnich latach, nie zawsze zgodnych z oczekiwaniami mieszkańców. Nareszcie coś drgnęło we właściwym kierunku ! BRAWO ! Będę próbował wspierać, w miarę moich zawodowych możliwości. Żyję tu od 68-miu lat i „nic, co ludzkie, nie jest mi obce ” !!! GORĄCO POPIERAM !

  2. KM pisze:

    Super, bardzo cena inicjatywa, ale co z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie?
    Takich osób jest znacznie więcej, i ‚wytchnienie’ dla opiekunów np. osób autystycznych też jest bardzo ważne. Takie osoby i opiekunowie nie mają nic…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.