02 01 2019

W Grodzisku bez okresu przejściowego. Od lutego segragacja śmieci na pięć frakcji

02.01.2019, godz.: 13:28
W Grodzisku bez okresu przejściowego. Od lutego segragacja śmieci na pięć frakcji
fot. GrodziskNews

Niedawna decyzja resortu środowiska o wstrzymaniu obowiązku segregacji śmieci na pięć frakcji zaskoczył i podzielił samorządy. Część gmin ucieszyła się z okresu przejściowego, który da więcej czasu na przygotowanie się do nowego systemu, inne uznały, że zaszły w przygotowaniach na tyle daleko, że nie zamierzają się cofać i wprowadzą nowe zasady już teraz. Pośród tych ostatnich znajduje się Grodzisk.

Grodziski magistrat ogłosił niedawno przetarg na wyłonienie operatora śmieciowego, który poprowadzi odbiór odpadów segregowanych na nowych zasadach na pięć frakcji. Poniekąd trudno dziwić się takiej decyzji włodarzy, wszak zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami rządu przyjęto uchwałę, która ustaliła nowe, dużo wyższe stawki za odbiór śmieci wynikające właśnie z nowych regulacji i koniunktury na rynku firm utylizacyjnych.

Pisaliśmy o tym jeszcze przed świętami, a wieści wywołały oburzenie wielu grodziszczan. Samorządowcy musieli się wytłumaczyć z decyzji dyktowanych niejako odgórnie. Skoro więc machina poszła w ruch, niepoważne – ich zdaniem – byłoby się teraz wycofać.

– Poczyniliśmy wiele kroków i przygotowań, aby zgodnie z pierwotną decyzją rządu wprowadzić segregację śmieci na pięć frakcji. Nie możemy się więc teraz cofnąć, bo ktoś w ostatniej chwili wpadł na pomysł, że jednak wprowadzi okres przejściowy. Przecież to niepoważne – mówi nam Grzegorz Benedykciński, burmistrz Grodziska Mazowieckiego. – Kolejna sprawa to kompletny bałagan jaki panuje na Mazowszu w kwestii gospodarki śmieciowej. Brak strategicznego planu przekłada się na brak firm w przetargach, bo te nie wiedzą gdzie mają wywozić śmieci. Jeśli już pojawiają się oferty przetargowe, to są szalenie wysokie. Dlatego też jako przewodniczący konwentu wójtów i burmistrzów gmin z Mazowsza prowadzę negocjacje w sprawie lokalizacji, do których będzie można wywozić śmieci – dodaje.

– W nadziei, że sytuacja szybko się ustabilizuje ogłosiliśmy przetarg na stosunkowo krótki czas świadczenia usług śmieciowych na nowych zasadach (od 1 marca do 28 czerwca br. – przyp. red.). Wówczas być może też znormalizują się stawki – zaznacza Benedykciński.

Nowe zasady segregowania mają zgodnie z uchwałą obowiązywać od 1 lutego.

💬︎ 0

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.