TEMATY NA CZASIE:
koronawirus
CPK
wypadki
policja

12

04 2021

W czerwcu oddanie do ruchu kolejnego odcinka POW?


Grodzisk News


W czerwcu oddanie do ruchu kolejnego odcinka POW? - Grodzisk News


Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zapowiada, że jeszcze w tym półroczu powinien zostać oddany do użytku ostatni odcinek Południowej Obwodnicy Warszawy.


reklama Grodzisk mazowiecki

Budowa POW ruszyła w 2009 r. Pierwsze odcinki miały być gotowe do EURO 2012, które organizowała Polska wspólnie z Ukrainą. Jednak różne problemy spowodowały, że inwestycję oddano w roku 2013. Kolejne fragmenty budowano w kolejnych latach. Odcinek S2 przebiegający przez Wilanów i Wawer wraz z nowym mostem na Wiśle jest przejezdny od 22 grudnia ubiegłego roku, a bardzo zaawansowane są już prace na odcinku ursynowskim.

REKLAMA
reklama Grodzisk mazowiecki

Jak podaje stołeczny oddział GDDKiA, zaawansowanie prac na tym fragmencie to 90 proc. – W nawie południowej tunelu pod Ursynowem mamy już nawierzchnię betonową. W nawie północnej do ułożenia zostało ok. 1800 m nawierzchni na połowie szerokości jezdni. Do wykonania pozostają jeszcze kilkusetmetrowe odcinki betonowej nawierzchni po wschodniej i zachodniej stronie tunelu oraz jeszcze krótsze fragmenty nawierzchni bitumicznej. Wewnątrz tunelu z każdym dniem będzie przybywać betonowych okładziny ścian – informuje rządowa agenda.

Zgodnie z unijnymi przepisami tunel musi spełniać pewne standardy bezpieczeństwa. Ten na Ursynowie będzie więc wyposażony w system zasilania podstawowego i awaryjnego, oświetlenie podstawowe, awaryjne i ewakuacyjne, system wykrywania stężenia tlenku węgla i tlenku azotu. Ponadto będzie automatyczna kontrola widoczności w tunelu, a czujniki wykryją ewentualny pożar. W tunelu znajdzie się system punktów alarmowych, system komunikacji dla służb ratunkowych, hydranty przeciwpożarowe. Wzdłuż ścian tunelu są chodniki, które w razie potrzeby będą ciągami ewakuacyjnymi. Co 250 metrów ulokowano też przejścia pomiędzy nawami tunelu, a informację o odległości do tych przejść znajdziemy na tablicach oświetlenia awaryjnego.

Nad bezpieczeństwem w tunelu będą przez całą dobę czuwać pracownicy Centrum Zarządzania Tunelem, które znajdzie się nad zachodnim portalem obiektu.

A co poza tunelem? W rejonie węzła Ursynów trwa montaż ekranów akustycznych, w pobliżu ulic Lanciego i Branickiego wykonywane są roboty brukarskie. Trwa także nasadzanie drzew i krzewów.

Kiedy możemy spodziewać się oddania do użytku nowego odcinka POW? – Mając na uwadze obecne zaawansowanie, należy spodziewać się zakończenia wszystkich robót jeszcze w czerwcu br. Umożliwi to przeprowadzenie niezbędnych testów i odbiorów, co w konsekwencji doprowadzi do oddania tunelu do ruchu. Ostateczna data zakończenia kontraktu zostanie wskazana po rozpatrzeniu złożonych przez wykonawcę roszczeń – poinformowała GDDKiA.


ZOBACZ TEŻ
💬︎   dodaj komentarz

a burmistrz chwakli się że to on z kolegami budują

marek
12-04-2021 15:46

Szkoda ze u siebie burmistrz nie potrafil zbudowac przez 25 lat obwodnicy. A teraz buduje jakis fragment, ktory niczego nie da. Korki jak byly, tak beda. Ziemia Grodziska rzadzaca tutaj to nieudacznictwo i kolesiostwo

Leszek
13-04-2021 08:34
📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB
reklama Grodzisk mazowiecki

Copyright © 2014-2021 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.