02 08 2020

Uwaga na oszustwa „na bon turystyczny”

02.08.2020, godz.: 10:43
Uwaga na oszustwa „na bon turystyczny”
Fot. policja.pl

Wprowadzony przez rząd polski bon turystyczny, to forma wsparcia dla rodzin z dziećmi, a także krajowej branży turystycznej. Niestety, coraz więcej słyszymy o próbach wyłudzeń pieniędzy czy danych osobowych przez oszustów oferujących nieistniejące vouchery urlopowe.

Od 1 sierpnia ZUS udostępnił rejestrację wniosków o bony. Wcześniej, 25 lipca ZUS na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) dał możliwość zgłoszenia udziału w programie Polski Bon Turystyczny. Zarejestrowało się kilka tysięcy takich podmiotów, spośród których teraz Polacy będą mogli wybierać miejsce realizacji wakacyjnego dofinansowania.

Niestety, ten program zamierzają również wykorzystać oszuści, którzy wzięli na cel rodziny z dziećmi. Jak działają? – Sprawcy dzwonią do potencjalnych ofiar i podając się, np. za pracowników Ministerstwa Rozwoju, zachęcają do skorzystania ze „specjalnej oferty na voucher urlopowy”, informując, że warunkiem przysłania vouchera, jest wpłacenie na podane konto, pieniędzy za dodatkowe 4 dni pobytu na wakacjach (rzekomo 3 dni są za darmo w ramach bonu) – informują policjanci.

Jednak to niejedyny pomysł na wyłudzenie „na bon turystyczny”. Oszuści proszą o zalogowanie się na stronę internetową i wpłatę części kosztów wyjazdu. Zdarza się, że proszą również o login i hasło do bankowości internetowej lub dane do karty płatniczej.

Policjanci apelują, aby pod żadnym pozorem nie udostępniać danych do logowania do bankowości internetowej, czy danych karty płatniczej. Jednocześnie informują, że pracownicy żadnego z ministerstw nie dzwonią do nikogo ze „specjalną ofertą” wypoczynku wakacyjnego, a wiarygodne i  prawdziwe informacje na  temat bonu turystycznego znajdują się m.in. na  oficjalnych stronach Ministerstwa RozwojuPolskiej Organizacji Turystycznej.

Pamiętajmy, że przestępcy uciekają się do różnych metod, wymyślając historie, wysyłają maile i SMS-y, dzwonią, straszą lub proszą o pomoc.

💬︎ 0

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.