reklama Grodzisk Mazowiecki
TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja

15

09 2020

Uwaga na "internetowego wnuczka"


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

Uwaga na "internetowego wnuczka" - Grodzisk News. Jak nie paść ofiarą przestępców? Policjanci z Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością porównują ten rodzaj przestępstwa do oszustw metodą "na wnuczka". Chodzi o stosowanie socjotechniki i presję czasu. Całość odbywa się jednak internetowo. Policja tak opisuje szczegóły działania oszustów. Najpierw - głównie za pośrednictwem portali społecznościowych - rozsyłane są oferty pośrednictwa finansowego lub usług inwestycyjnych. Skorzystanie z okazji ma zapewnić intratne zyski. Po kliknięciu w reklamę, jesteśmy przekierowani na stronę logowania fikcyjnej firmy. Aby procedura aplikacji przeszła pomyślnie, należy wpłacić jakąkolwiek kwotę. Po chwili jednak pojawiają się problemy techniczne związane z obsługą swojego konta. Wówczas z pomocą idzie "konsultant", który łączy się z nami telefonicznie. Właśnie w tym momencie intryga oszustów nabiera tempa. Przestępca podający się za przedstawiciela firmy prosi o zainstalowanie programu, który usunie wszelkie usterki. Za jego pomocą pokaże też, jak korzystać z serwisu. Fałszywy konsultant podaje nazwę programu, który jest legalny i dostępny do powszechnego użytku, jednak nie zdradza jego możliwości. W rzeczywistości jest to oprogramowanie, które umożliwia przejęcie komputera i zdalną kontrolę nad nim.

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

astępnie oszuści proszą o ponowne zalogowanie się do banku. Wówczas - za pośrednictwem wcześniej zainstalowanego programu - wchodzą w posiadanie haseł i loginów. Droga do naszych oszczędności oraz konta bankowego stoi przed nimi otworem.

Okazuje się, że niektórzy pokrzywdzeniu mogli nie dopuścić do utraty swoich pieniędzy. Banki stosują podwójne zabezpieczenie transakcji, które musimy potwierdzić hasłem otrzymywanym sms-em na nasz telefon. Oszuści wiedząc to, tworzyli presję czasu, nalegając na jak najszybsze potwierdzenia. Niestety, osoby poszkodowane nie doczytywały wiadomości wysyłanej przez bank - a tam widniała kwota przelewu, a w niektórych przypadkach także obca waluta, w której miał być wykonany, a także informacja o zawarciu umowy o kredyt.

Co ważne - większość pokrzywdzonych nie skończyła 40 roku życia. W sidła oszustów wpadają głównie osoby aktywnie korzystające z portali społecznościowych, bankowości elektronicznej i Internetu. Dlatego policjanci zwalczający cyberprzestępczość sugerują: ? powstrzymać się od instalowania programów, które pozwalają na zdalne kierowanie komputerem. Przy instalowaniu nieznanego nam oprogramowania stosować zasadę ograniczonego zaufania; ? przed wysłaniem swoich danych osobowych na stronę internetową dokładnie czytać i sprawdzać jej wiarygodność; ? upewnić się - najlepiej z kilku źródeł - że mamy do czynienia z uczciwą ofertą; ? nigdy nie podejmować decyzji finansowych lub związanych z podpisywaniem umów pochopnie, pod presją czasu; ? dokładnie czytać wiadomości wysyłane z banku.

💬︎   dodaj komentarz
📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2024 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.