TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja
wyłączenia prądu
jacuzzi ogrodowe

11

06 2024

Uwaga na dziki! Coraz więcej tych zwierząt na ulicach


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

Uwaga na dziki! Coraz więcej tych zwierząt na ulicach - Grodzisk News


Istotnym problemem staje się rosnąca populacja dzików w Lesie Młochowskim, przylegającym do takich miejscowości jak Podkowa Leśna, Brwinów, Otrębusy i Żółwin. Szczególnie liczne zgłoszenia o dzikach spacerujących po ulicach gminy odbiera brwinowska straż miejska. Sytuacja ta dotyczy jednak niemal całego naszego regionu. Mundurowi proszą więc o zachowanie środków ostrożności.


Wataha kilkunastu dzików przemieszcza się w części południowego Brwinowa na ulicach Kościuszki, Kraszewskiego, Wilsona, Pruszkowskiej, Wspólnej, Peronowej i Pszczelińskiej. Jak zapewniają urzędnicy, strażnicy „reagują na zgłoszenia mieszkańców, a patrol wysłany na miejsce podejmuje w razie potrzeby działania, wykorzystując środki, jakie są dostępne do odstraszenia zwierząt, czyli używa np. sygnałów świetlnych i dźwiękowych”.

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

Dodają, że strażnicy będą też podejmować próby odstraszenia dzików od wchodzenia na tereny zabudowane za pomocą środków chemicznych (zapachowych), „jednak deszcz – tak wyczekiwany przez rolników i działkowców – znacznie zmniejsza ich skuteczność”.

Na bieżąco na zgłoszenia mieszkańców reagują też grodziscy strażnicy miejscy. Sami jednak także powinniśmy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa.

Co zrobić, gdy spotkamy dzika na swej drodze? Przede wszystkim zachowajmy spokój, nie wykonujmy gwałtownych ruchów. Jeśli zwierzę nas nie dostrzegło, należy spokojnie się wycofać i nie podchodzić do zwierzęcia. Nie wolno łapać dzika, głaskać, szczuć psem czy zapędzać w miejsca, z których nie ma ucieczki. Zdenerwowane zwierzę z pewnością zaatakuje! Szczególnie należy uważać na duże lochy spacerujące z młodymi, gdyż są najbardziej skłonne do ataku. W żadnym wypadku nie wolno gonić dzika. W sytuacji, gdy dziki pojawiają się w bezpośrednim sąsiedztwie budynków mieszkalnych należy poinformować straż miejską, tel. 986.

💬︎   dodaj komentarz

Takie sprawy rozwiązuje się w inny sposób. Chory kraj z głupim społeczeństwem.

Gfys
13-06-2024 13:43
📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2024 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.