11 04 2019

Urszula Dudziak i Walk Away z koncertem w Milanówku

11.04.2019, godz.: 19:35
Urszula Dudziak i Walk Away z koncertem w Milanówku
Fot. Mat. organizatora

W ramach cyklu „Jazz w Milanówku” szykuje się prawdziwy koncertowy hit. 18 maja w mieście ogrodzie wystąpią Urszula Dudziak oraz jedna z najlepszych polskich kapel jazzowych – Walk Away.

Urszula Dudziak to znana i uznana tak w Polsce, jak i na świecie artystka jazzowa o rzadko spotykanej skali i niezwykłej barwie głosu. Krytyka muzyczna doceniła wokalistkę także za swobodę i perfekcję intonacji oraz oryginalną technikę wokalną.

Pracowała z takimi artystami, jak: Krzysztof Komeda, Michał Urbaniak (jej były mąż), Adam Makowicz, Walk Away, Gil Evans, Archie Shepp, Lester Bowie, Bobby McFerrin, Grażyna Auguścik. Jej piosenka „Papaya” z roku 1976 stała się w 2007 hitem na Filipinach, w Azji i Ameryce Południowej, gdzie dodano do niej charakterystyczny taniec „papaya dance”. Utwór na nowo odkrył prezenter radiowy z Filipin. W 2008 roku o sukcesie „Papai” i tańca papaya informowała amerykańska stacja telewizyjna ABC w programie Good Morning America. Papayę tańczy m.in. armia filipińska podczas przerwy w musztrze.

Artystkę po raz kolejny zobaczymy na scenie we wspólnym występie z zespołem Walk Away.

Walk Away powstał w 1985 r. z inicjatywy perkusisty Krzysztofa Zawadzkiego. Pierwszy skład zespołu tworzyli (oprócz Zawadzkiego) wibrafonista Bernard Maseli, saksofonista Adam Wendt, kontrabasista Jacek Niedziela oraz pianista Zbigniew Jakubek. Pomysł z zespołem wypalił niemal od razu. Artyści znakomicie do siebie pasowali, każdy dokładał swoją cegiełkę do znakomitego współbrzmienia. Już po kilku miesiącach prób Walk Away zdobył pierwszą nagrodę w międzynarodowym festiwalu „Jazz nad Odrą” i „Pomorskiej Jesieni Jazzowej”, zagrał też na „Jazz Jamboree 85”. W roku następnym Walk Away nagrał pierwszą płytę „Penelopa”. Kolejne lata to również pasmo sukcesów. Dość powiedzieć, że kapela aż siedemnaście razy była uznawana za „najlepszy zespół jazzu elektrycznego” w ankiecie „Jazz Forum”, robiła furorę w Europie, występowała jako support Milesa Davisa, współpracowała m.in. z Urszulą Dudziak, Lorą Szafran. Walk Away na 10. rocznicę istnienia wydał album F/X, do nagrania którego zostali zaproszeni wybitni jazzmeni z USA jak Mike Stern, Mino Cinelu, czy Eric Marienthal.

Obecnie oprócz Krzysztofa Zawadzkiego w zespole występują Bernard Maseli grający na wibrafonie; basista Tomasz Grabowy oraz saksofonista Adam Wendt.

Koncert 18 maja o godz. 19.00 w Miejskiej Hali Sportowej przy ul. Żabie Oczko 1. Bilety w cenie 50 zł. do zarezerwowania lub kupienia w Milanowskim Centrum Kultury, ul. Kościelna 3. Wkrótce wejściówki będzie można także wygrać w naszym konkursie.

💬︎ 0

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.