TEMATY NA CZASIE:
koronawirus
CPK
wypadki
policja

26

05 2021

Urodzinowy mural odsłonięty w Grodzisku [FOTO]


Grodzisk News


foto: Facebook/Urząd Gminy Grodzisk Maz,Urodzinowy mural odsłonięty w Grodzisku [FOTO] - Grodzisk News


22 lipca Grodzisk obchodzić będzie 499. urodziny. Niejako zapowiedzią nadchodzącego 500-lecia nadania praw miejskich może być okazały mural, na razie w formie, który ozdobi ścianę jednej z kamienic przy ul. Sienkiewicza. Jak wam się podoba?


W 1522 roku, król Zygmunt I Stary nadał ówczesnej wsi Grodzisko prawa miejskie. Był to początek miasta Grodzisk Mazowiecki, które znamy współcześnie.

REKLAMA
reklama Grodzisk mazowiecki

Grodzisk nigdy jednak nie stałby się miastem, gdyby nie przedstawiciele szlacheckiej rodziny Okuniów herbu Belina. Ten znakomity, szczycący się świetnymi koligacjami ród, posiadający rozległe dobra i niemałe wpływy na dworze królewskim, nabył osadę Grodzisko, pielęgnował ją rozwijał i rozbudowywał. Wszystko po to, aby ostatecznie zabiegać u króla o nadanie tej posiadłości statusu miasta. Nastąpiło to 22 lipca 1522 roku.

Choć warto pamiętać, że o powstaniu miasta Grodziska krążą też inne legendy, ta najbardziej znana i popularna mówi, iż monarchowie drogą przez osadę Grodzisko przejeżdżali, jadąc na polowania do puszczy jaktorowskiej. Pewien zmęczony król dostał na posilenie kubek wody z grodziskiego źródełka o nadzwyczajnym smaku. Zachwycony smakiem wody król nakazał nadać osadzie rangę miasta. Swą legendę ma zresztą także herb miejski Bogoria. Oto w uznaniu waleczności i męstwa rycerza Bogorii w wojnie z Tatarami król Bolesław Śmiały własnoręcznie miał wyciągnąć z ciała rannego wojownika tatarskie strzały, które połamał i oddał mu. Tym samym nadał mu herb o nazwie Bogoria ze złamanymi strzałami.

Tyle historii i legend, a jak się wam podoba mural?

Urodzinowy mural odsłonięty w Grodzisku [FOTO] - Grodzisk News


ZOBACZ TEŻ
💬︎   dodaj komentarz

ostatnie 20 parę lat rządów psl trzeba by z tych 500 lat wymazać w Grodzisku!

Tadeusz
26-05-2021 23:11

nie bluźnij Pan, gdyby nie nasz Benio Grodzisk nadal tonąłby w szarzyźnie

Tomasz
27-05-2021 00:11

Zgadzam sie w 100 proc. Benek i Ziemia Grodziska zniszczyli ta gmine. Nieudolnosc, arogancja, kolesiostwo. To ich znak.

Maciej
27-05-2021 11:22

pokaż wszystkie komentarze (17)📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB
reklama Grodzisk mazowiecki

Copyright © 2014-2021 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.