reklama Grodzisk Mazowiecki
TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja

10

08 2022

Upamiętnimy rocznicę śmierci żołnierzy AK i zniszczenia magazynu broni w Milanówku


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

Upamiętnimy rocznicę śmierci żołnierzy AK i zniszczenia magazynu broni w Milanówku - Grodzisk News


Po obchodach 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, czeka nas kolejne doniosłe wydarzenie. W sobotę 13 sierpnia w Milanówku odbędą się obchody rocznicy tragicznej śmierci Żołnierzy Armii Krajowej oraz zniszczenia magazynu broni AK Obwodu "Bażant".


Magazyn był umieszczony w piwnicy niewykończonego domu kpr. Tomasza Pondra ps. Tomek. Znajdowała się w nim broń pochodzącą z różnych źródeł, m.in. ze zrzutów samolotowych przesyłanych do kraju przez Brytyjskie Ministerstwo Wojny. Jedno ze zrzutowisk znajdowało się na Solnicy pod Grodziskiem. W odbieraniu przesyłek zaangażowane były m.in. dwa plutony AK z Milanówka – 32. i 52. W nocy z 9 na 10 sierpnia 1944 r. Niemcy otoczyli magazyn, jego załogę zamordowali, a sam magazyn wysadzili w powietrze. Wśród ofiar znalazł się doprowadzony z pobliskiego domu płk. w stanie spoczynku dr Franciszek Grodecki. Obecnie w "Lasku Pondra" znajdują się krzyż i tablica upamiętniająca te wydarzenia.

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

Jak co roku w Milanówku odbędą się obchody upamiętniające te tragiczne wydarzenia. Tegoroczne zaplanowano na sobotę 13 sierpnia. Rozpoczną się mszą polową przy pomniku w „Lasku Pondra”, upamiętniającym tragiczne wydarzenia.

Po nabożeństwie, około godz. 16.45 miejscy oficjele złożą kwiaty przed pomnikiem, będą wystąpienia okolicznościowe, po nich program artystyczny. Ostatnim punktem uroczystości będzie złożenie kwiatów na cmentarzu parafialnym na grobie żołnierzy AK poległych w magazynie broni


ZOBACZ TEŻ
💬︎   dodaj komentarz

te wydarzenia są przykładem tego, jak nie powinno się obchodzić rocznic. Msza, kwiaty, wizyta na cmentarzu - super, ale co dla młodych ludzi? Moze gra terenowa? Grupa rekonstrukcyjna? Gazetka wydana na tę okazję w formacie i grafice z II wojny światowej? Wyświetlenie filmu w plenerze dla mieszkańców o AK?

Mariusz
10-08-2022 14:37
📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2022 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.