24 07 2020

Upamiętnią oficerów AK zamordowanych w Milanówku

24.07.2020, godz.: 07:35
Upamiętnią oficerów AK zamordowanych w Milanówku
fot. milanowek.pl

W przededniu 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego Milanówek upamiętni inne dramatyczne wydarzenia, które wtedy, w 1944 roku rozegrały się właśnie w mieście ogrodzie. Chodzi o uroczyste wspomnienie o oficerach Armii Krajowej, którzy zostali zastrzeleni przez hitlerowców.

W ten sposób milanowianie chcą pielęgnować pamięć o ważnych, choć w tym przypadku także tragicznych wydarzeniach, do których doszło w mieście ogrodzie. Tym samym w niedzielę 26 lipca będą wspominać postaci tragicznie zmarłych  kpt. Zygmunta Dąbrowskiego ps. Bohdan oraz ppor. Jerzego Kowalskiego ps. Oskar, szefa KEDYWU.

Oficerowie Armii Krajowej, zostali 29 lipca 1944 roku zastrzeleni przez niemieckich żołnierzy podczas próby odbicia majora Alojzego Mizery, ps. Siwy. Dowódca Obwodu „Bażant” AK został bowiem aresztowany w czasie łapanki na dworcu kolejowym dowódcy. Miejsce ich bohaterskiej śmierci upamiętnia tablica na głazie przy ul. Krakowskiej niedaleko torów. Tam też w niedzielę odbędą się uroczystości złożenia kwiatów i hołdu poległym. Wcześniej, o godz. 10.00 odbędzie się msza w kościele św. Jadwigi Śląskiej.

💬︎ 0

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.