TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja
wyłączenia prądu
jacuzzi ogrodowe

05

04 2019

Tusiński: Do podwyżek pensji nauczycieli dołożą samorządy


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

1 - Grodzisk News


Przy okazji dyskusji o podwyżkach dla nauczycieli i planowanego na poniadziałek ogólnopolskiego strajku, o sytuacji oświaty w Podkowie Leśnej wypowiedział się burmistrz Artur Tusiński. Okazuje się, że wsparcie z strony rządu w postaci subwencji systematycznie maleje, a do podwyżek pensji nauczycieli dołożą samorządy.


REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

? Polska pod względem nakładów na edukacje zajmuje 4. od końca miejsce w Europie. Za nami są Węgry, Chorwacja i Bułgaria. Jednocześnie z roku na rok gminy coraz więcej wydają ze swoich budżetów na realizację zadań oświatowych mimo, że teoretycznie powinna je w całości pokrywać subwencja. W roku 2017 wydatki z budżetów gminnych na oświatę osiągnęły już niemal 35 mld zł, a z budżetów miast na prawach powiatu przekroczyły 23 mld zł ? napisał na swoim blogu burmistrz Artur Tusiński.

? Tylko w 2019 roku (bez uwzględnienia kolejnych podwyżek) dołożymy w Podkowie Leśnej z budżetu miasta do planowanej subwencji oświatowej ponad 100%, żeby pokryć wydatki, w tym ? do samych wynagrodzeń musimy dołożyć ok. 77%.Subwencja dla jednostek publicznych - 3.165.764,00 zł, wynagrodzenia - 5.610.645,23 zł, wydatki na oświatę ogółem - 7.118.004,00 zł ? wylicza włodarz. I zauważa, że te koszty po stronie samorządów jeszcze wzrosną.

? Pani Beata Szydło podczas negocjacji płacowych z nauczycielskimi związkami zawodowymi, poinformowała o tym, że nie ma potrzeby zwiększania otrzymywanych od rządu środków z subwencji oświatowej na rok 2019. Oznacza to, że proponowane przez rząd zmiany w zasadach wynagradzania nauczycieli będą musiały być w całości sfinansowane przez gminy, stanowiąc ogromne obciążenia dla ich budżetów. W większości gmin odbędzie się to kosztem dzieci ? mniejszą ilością zajęć dodatkowych, wyrównawczych, sportowych, brakiem zakupu pomocy naukowych, krótszą pracą świetlicy, nie mówiąc o zatrzymaniu inwestycji w infrastrukturę szkolną i przedszkolną. Przypomnę tylko, że w marcu, podobnie jak w innych gminach obcięto Podkowie Leśnej subwencję o ponad 400 tysięcy. Czyli już nasze budżety gminne będą musiały być mocno korygowane, jeszcze przed zapowiedzianą podwyżką. Miasto finansuje tylko jednostki publiczne ? podkreśla burmistrz Tusiński

💬︎   dodaj komentarz
📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2024 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.