TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja

18

08 2015

Tunelem na Bałtyckiej karetki (raczej) nie przejadą


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

Tunelem na Bałtyckiej karetki (raczej) nie przejadą - Grodzisk News


Do oficjalnego otwarcia tunelu w ciągu ul. Bałtyckiej w Grodzisku pozostało nieco ponad dwa tygodnie. Mimo wielkiego oczekiwania na ten moment wśród mieszkańców, nie brakuje również kontrowersji. Wszystko bowiem wskazuje na to, że tunelem nie będą mogły przejechać grodziskie karetki pogotowia ratunkowego. Pojazdy są za wysokie dosłownie o centymetry?


REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

W ubiegłym tygodniu nasz region obiegła wiadomość prezentowana w innych lokalnych mediach jakoby tunelem mogły przejechać pojazdy o wysokości do 2,3 metra. Wiadomość ta istotnie nas zdumiała, szczególnie, że w marcu kiedy jako pierwsi sygnalizowaliśmy sprawę zbyt niskiego tunelu dla karetek rzecznik prasowy PKP Polskich Linii Kolejowych zapewniał nas, iż wysokość prześwitu w tunelu wynosić będzie trzy metry.

Postanowiliśmy więc drążyć temat u kolejarzy, a ci precyzują ostatnie doniesienia. ? Wiadukt kolejowy przy ulicy Bałtyckiej został wykonany zgodnie z projektem. Prześwit dla samochodów wynosi 3 metry. Będą mogły pod nim przejechać pojazdy do 2,3 m wysokości. Ograniczenie to nie będzie dotyczyło pojazdów służb ratowniczych ? wyjaśnia Karol Jakubowski z biura prasowego PKP PLK.

Nam udało się ustalić, że dokładna wysokość prześwitu wynosi 3,09 metra. Tu pojawia się jednak kolejny problem. Okazuje się bowiem, że karetki pogotowia obsługujące rejon grodziski są dosłownie o kilka centymetrów za wysokie. ? W Grodzisku jeżdżą Mercedesy Sprintery, które zgodnie ze specyfikacją techniczną mają dokładnie 2,63 m w wersji podstawowej, do tego muszą dojść jeszcze belka świetlno-dźwiękowa i antena, czyli dodatkowo około 45-50 cm ? mówi Magdalena Orłowska, rzecznik pogotowia ratunkowego Falck Medycyna. ? Łącznie daje to około 3,10?3,15 m. Tak wynika ze specyfikacji technicznej i na niej musimy się opierać, a nie na tym czy pod ciężarem karetka będzie odrobinę niższa lub czy antena się ugnie. Nie o to przecież chodzi ? dodaje.

Pogotowie w Grodzisku dysponuje również Volkswagenami Crafterami. Te jednak mają ? z anteną i ?kogutem? ? około 330 centymetrów wysokości. W przypadku Sprinterów cała sprawa rozbija się dosłownie o centymetry. O ustalenia w sprawie wysokości tunelu pytamy więc w grodziskim magistracie, z którym kolejarze uzgadniali szczegóły projektu inwestycji.

? Rzeczywiście, tunel ma wysokość 3,09 metra i nawet odrobinę wyższe karetki nim nie przejadą. Musimy jednak pamiętać, że projekt budowlany powstawał kilka lat temu, kiedy te pojazdy były niższe i spokojnie w obecnym tunelu by się zmieściły. Tym bardziej, że niższe karetki nadal funkcjonują. Nie mogliśmy wiedzieć jakimi akurat pojazdami będzie dysponowało pogotowie w rejonie grodziskim ? mówi Piotr Galiński, wiceburmistrz Grodziska. ? W takim układzie karetki pojadą wiaduktem. Na szczęście obecna kultura kierowców jest już na tyle rozwinięta, że przepuszczają pogotowie ratunkowe, ułatwiając szybki dojazd do chorych ? dodaje.
Dodaj komentarz

Odpowiadasz na

Absurdy drogowe się nawet smiały z tunelu i burmistrza co chwali tą "piękną" inwestycje
Limak


Regulamin

akceptuję regulamin komentarzy na GrodziskNews.pl


Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii użytkowników oraz tych, które nie są ich własnością. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania treści naruszających „netykietę” lub treści niepożądanych.

Za treści i działania niepożądane w portalu GrodziskNews.pl uznaje się:
– pornografię
– wulgarne, ordynarne i chamskie wypowiedzi, również takie, które stanowią zaprzeczenie pojęcia dyskusji na dobrym poziomie oraz obrażają kluby, osoby czy instytucje
– treści o charakterze prowokacyjnym
– wklejanie linków innych stron w oderwaniu od kontekstu dyskusji.
– rażące i celowe łamanie zasad języka polskiego

Informacje i materiały nadsyłane przez czytelników do redakcji portalu GrodziskNews.pl mogą być wykorzystywane według uznania członków zespołu redakcyjnego na potrzeby pracy nad publikacją oraz w samym artykule; chyba że w korespondencji z osobą nadsyłającą zaznaczono inaczej.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.

Portal GrodziskNews.pl zastrzega sobie prawo do wprowadzania zmian w regulaminie.Treść komentarza
Podpis📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2023 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.