reklama Grodzisk Mazowiecki
TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja

18

08 2015

Tunelem na Bałtyckiej karetki (raczej) nie przejadą


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

Tunelem na Bałtyckiej karetki (raczej) nie przejadą - Grodzisk News


Do oficjalnego otwarcia tunelu w ciągu ul. Bałtyckiej w Grodzisku pozostało nieco ponad dwa tygodnie. Mimo wielkiego oczekiwania na ten moment wśród mieszkańców, nie brakuje również kontrowersji. Wszystko bowiem wskazuje na to, że tunelem nie będą mogły przejechać grodziskie karetki pogotowia ratunkowego. Pojazdy są za wysokie dosłownie o centymetry?


REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

W ubiegłym tygodniu nasz region obiegła wiadomość prezentowana w innych lokalnych mediach jakoby tunelem mogły przejechać pojazdy o wysokości do 2,3 metra. Wiadomość ta istotnie nas zdumiała, szczególnie, że w marcu kiedy jako pierwsi sygnalizowaliśmy sprawę zbyt niskiego tunelu dla karetek rzecznik prasowy PKP Polskich Linii Kolejowych zapewniał nas, iż wysokość prześwitu w tunelu wynosić będzie trzy metry.

Postanowiliśmy więc drążyć temat u kolejarzy, a ci precyzują ostatnie doniesienia. ? Wiadukt kolejowy przy ulicy Bałtyckiej został wykonany zgodnie z projektem. Prześwit dla samochodów wynosi 3 metry. Będą mogły pod nim przejechać pojazdy do 2,3 m wysokości. Ograniczenie to nie będzie dotyczyło pojazdów służb ratowniczych ? wyjaśnia Karol Jakubowski z biura prasowego PKP PLK.

Nam udało się ustalić, że dokładna wysokość prześwitu wynosi 3,09 metra. Tu pojawia się jednak kolejny problem. Okazuje się bowiem, że karetki pogotowia obsługujące rejon grodziski są dosłownie o kilka centymetrów za wysokie. ? W Grodzisku jeżdżą Mercedesy Sprintery, które zgodnie ze specyfikacją techniczną mają dokładnie 2,63 m w wersji podstawowej, do tego muszą dojść jeszcze belka świetlno-dźwiękowa i antena, czyli dodatkowo około 45-50 cm ? mówi Magdalena Orłowska, rzecznik pogotowia ratunkowego Falck Medycyna. ? Łącznie daje to około 3,10?3,15 m. Tak wynika ze specyfikacji technicznej i na niej musimy się opierać, a nie na tym czy pod ciężarem karetka będzie odrobinę niższa lub czy antena się ugnie. Nie o to przecież chodzi ? dodaje.

Pogotowie w Grodzisku dysponuje również Volkswagenami Crafterami. Te jednak mają ? z anteną i ?kogutem? ? około 330 centymetrów wysokości. W przypadku Sprinterów cała sprawa rozbija się dosłownie o centymetry. O ustalenia w sprawie wysokości tunelu pytamy więc w grodziskim magistracie, z którym kolejarze uzgadniali szczegóły projektu inwestycji.

? Rzeczywiście, tunel ma wysokość 3,09 metra i nawet odrobinę wyższe karetki nim nie przejadą. Musimy jednak pamiętać, że projekt budowlany powstawał kilka lat temu, kiedy te pojazdy były niższe i spokojnie w obecnym tunelu by się zmieściły. Tym bardziej, że niższe karetki nadal funkcjonują. Nie mogliśmy wiedzieć jakimi akurat pojazdami będzie dysponowało pogotowie w rejonie grodziskim ? mówi Piotr Galiński, wiceburmistrz Grodziska. ? W takim układzie karetki pojadą wiaduktem. Na szczęście obecna kultura kierowców jest już na tyle rozwinięta, że przepuszczają pogotowie ratunkowe, ułatwiając szybki dojazd do chorych ? dodaje.

💬︎   dodaj komentarz

Jeżeli rzeczywiście karekti tamtędy nie będą mogły jeździć to będzie skandal. Przecież wiadukt jest zakorkowany wiecznie

GrzesiuHa
18-08-2015 17:33

NIe no to chyba jakiś żart....

Hans52
18-08-2015 17:34

Prześwit ma 3.01 cm, proszę nie pisać ze 3.09. Na wejsciu jest krzywizna, roznica to 8 cm, miedzy lewa a prawa strona. Ja nie widze nic w tym zlego, by karetki jezdzily wiaduktem. Nigdy nie bylo z tym problemu. Narzekacie i tyle. Moze jeszcze tiry mialyby jezdzic???

mery
18-08-2015 20:37

Zgadzam się z powyższym, przez rok jeździły i tragedii nie było, straż i tak jest przy wiadukcie, więc może stamtąd w każdą stronę ruszyć (swoją drogą kiedyś były plany, by tam było też i pogotowie).

A propos jeździ taka karetka po 7 rano na sygnale i wymusza pierwszeństwo, bo... jedzie prawdopodobnie po koleżankę z pracy. Za kilka minut wraca z powrotem. Odbywa się to dość regularnie. Osoba, która jest zabierana nie ma stroju lekarza/ratownika, młoda, uśmiechnięta na miejscu kierowcy... Takich nikt nie ruszy i wszyscy ustępują, bo nie wiedzą, że kierowca robi ich w konia. Ten preceder trwa już z rok czasu. Nikt tematem nie chce się zająć i sprawdzić czy karetka nie hałasuje celowo. Nie ma nic co by ją jakoś identyfikowało (szpital, pogotowie), musi więc to być jakaś prywatna.

mirek
19-08-2015 12:18

Sorry ale widze, że nie kumasz. Chodzi o to, że karetka szybciej tunelem dojedzie np. do kogoś kto mieszka przy Narutowicza, czy Bałtyckiej. W krytycznej chwili każda sekunda się liczy

Hans52
19-08-2015 12:43

mery, obyś nigdy w życiu nie musiał czekać na karetkę, która nie może przejechać przez owy tunel, bo projektant nie pomyślał...

Asa
19-08-2015 12:12

A mi się wydaje, że karetka już przetestowała tunel, jak był wypadek rowerowy pod nim. I jakoś karetka się zmieściła.

Luk
19-08-2015 20:09

No to wkoncu moga przejechac czy nie? Moze to tez zalezy od marki danego pojazdu?

mieszkaniec
20-08-2015 12:46

Lekarz będzie jeździł w aucie Koperskiego, będzie szybciej ;)

ruda_77
20-08-2015 05:40

Czyli zabraklo raptem pare centymetrow...

mieszkaniec
20-08-2015 12:45

tak to jest z inwestycjami grodziskimi są ale zawsze do niczego , tunel za niski plac wodny za basenem za mały kazda inwestycja musi pochłaniac tyle pieniędzy i nie spełniać oczekiwań

rafal
27-08-2015 08:40

Ty, maruder, doucz się, że do inwestycja kolejowa i kolej za to płaci. A co do placu wodnego - po prostu mogli w ogóle nie robić, ale wtedy byś stękał, że nic nie robią. Najlepiej to siedzieć przed komputerem i nic nie robić poza krytykowaniem? Podnieca Cię to?

mirek
05-09-2015 12:30

Panie Pawle, przecież jest wiadukt. Widać że Pan nie jest mieszkańcem Grodziska. Tak więc mamy przejazd dla karetek, innych ciężkich pojazdów. Tunel był projektowany dla mieszkańców naszego miasta.

mery
30-08-2015 13:24

Pani/Panie mery, ciężko jest komentować kogoś kto ukrywa się pod nickiem to raz, po drugie dla Twojej informacji, w Grodziu mieszkam od 36 lat, a po trzecie pozwól, że komentarz do Twojego postu pominę bo nie ma sensu odpowiadać na bzdury...

Paweł Karaśkiewicz
01-09-2015 09:42

W przypadku ratowania życia, liczy się każda sekunda. Przejazd wiaduktem to dodatkowy czas, którego bardzo często nie ma umierający. Jazda wiaduktem to nie dodatkowe sekundy, ale minuty.

Aneta Strypikowska
06-09-2015 22:40

To nieprawdopodobne, jak brak kompetencji na tak wysokim stanowisku można zasłonić czasem realizacji inwestycji... To po prostu bezczelność.To powinno być karane. Brak aktualizacji projektu również powinien być karany!
Niestety wśród włodarzy Grodziska panuje opinia, że stanowiących prawo nie dotyczy, więc wypowiedź o działaniach projektantów jest tego potwierdzeniem. Nikt za to nie odpowie, a Pan Galiński udziela odpowiedzi w stylu ucznia szkoły podstawowej, a nie dorosłego mężczyzny, nie mówiąc o funkcji, jaką sprawował i sprawuje.
Burmistrz w wywiadzie dotyczącym otwarcia tunelu chwali się, że tunelem nie będą jeździły TIRy. Czy po prostu nie łatwiej zrobić głębszy wykop o kilkadziesiąt cm, skoro tyle lat czekaliśmy na tunel i przez najbliższe 20 lat nikt wykopu nie będzie pogłębiał i wstawić zakaz wjazdu TIRom? Na to nikt z ekipy rządzącej nie wpadł? Widać myślenie boli, a włodarze Grodziska unikają bólu... Do tego jak dzieci zwalają na kolejarzy, jakby sami w ogóle nie mieli pojęcia, co oni w ich mieście budują? A pozwolenie na budowę? A plany zagospodarowania przestrzennego? O niczym nie wiedzieli? Absurd!
Powinni mieć odrobinę honoru i przyznać się do błędu, zamiast mówić i pisać głupoty i jeszcze cieszyć się ze swych beznadziejnych odpowiedzi. Żenujące!

Zbulwersowana
05-09-2015 23:56

Był zakaz jeżdżenia TIRów po Granicznej i co? I kierowcy guzik sobie z tego robili. Był zakaz jeżdżenia w Warszawie po moście przy Zoo chyba z rok temu? Straż miejska stała dzień w dzień przez cały rok i łapała, bo kierowca jest mądrzejszy niż znaki.

Bardzo dobrze, że tak niski tunel zrobiono, ale bardzo źle, że po takie środki trzeba sięgać, bo kierowcy nic sobie ze znaków nie robią.

mirek
11-09-2015 18:40

Absurdy drogowe się nawet smiały z tunelu i burmistrza co chwali tą "piękną" inwestycje

Limak
19-01-2016 15:56
📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2022 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.