TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja

06

01 2022

Trzech Króli, czyli co świętujemy?


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

foto: Domena publiczna/Pokłon Trzech MędrcówTrzech Króli, czyli co świętujemy? - Grodzisk News


6 stycznia od kilku lat jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Na dziś bowiem przypada Objawienie Pańskie nazywane zwyczajowo świętem Trzech Króli. Jaka jest jego historia i geneza? Ciekawych zachęcamy do lektury.


Objawienie Pańskie określane też w nomenklaturze kościelnej Epifanią – to chrześcijańska uroczystość na cześć objawienia się Boga człowiekowi, a także obecności Boga w historii człowieka. Symbolami święta jest historia opisana w Ewangelii Mateusza, według której Mędrcy ze Wschodu przybyli do Betlejem, aby oddać pokłon Jezusowi.

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

Objawienie Pańskie należy do pierwszych świąt, które ustanowił Kościół. W Kościele łacińskim święto to zaczęto obchodzić od końca IV wieku jako święto niezależne od Bożego Narodzenia. Później wydzielono też święto Chrztu Pańskiego na niedzielę po 6 stycznia, a wspomnienie cudu w Kanie na drugą niedzielę zwykłą w roku set. W związku z tym główną treścią święta w liturgii łacińskiej stał się pokłon Mędrców ze Wschodu, chociaż pozostałe aspekty, a więc Chrzest Chrystusa i wesele w Kanie są także wielokrotnie wspominane w tekstach liturgicznych.

Według wierzeń chrześcijan święto jest pokłonem zarówno części świata pogan, jak i ludzi z różnych warstw społecznych oraz narodowych w ogóle stąd dużo późniejsze przedstawienie Mędrców (Magów), jako trzech osób, z których jedna jest czarna, druga młoda, a trzecia stara, przed Bogiem Wcielonym.


ZOBACZ TEŻ
💬︎   dodaj komentarz

Przypomnę tylko że w Polsce chrześcijaństwo zostało siłą wprowadzone pod wodzą Mieszka 1 w 966 roku. Więc te wszystkie święta chrześcijańskie są narzucane siłą polskiej ludności.

CYRANO
06-01-2022 14:21

To może wróćmy do jaskin bo tam mieszkali pierwsi ludzie? Dodatkowo po co niewierzacy korzystają z wolnych dni od pracy w których wypadają święta? I proszę nie mówić, że jest to zapisane w ustawie czy gdzieś indziej bo są to dni ustanowione, jako dzień wolny dla tych wierzących co siła zostali przymuszeni do wiary. Poza tym, jak tako Pan oczytany to po co Mieszko przyjął chrzest? Mógł przecież nie robić tego i jego syn nie byłby królem, tylko może czyimś poddanym, a my żylibyśmy dzisiaj może w Rosji albo bylibyśmy Niemcami bądź Czechami (oni byli bardziej cywilizowani od nas).

Anna
07-01-2022 11:32
📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2022 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.