27 06 2020

Trwa cisza wyborcza, czyli czego robić nie wolno

27.06.2020, godz.: 13:09
Trwa cisza wyborcza, czyli czego robić nie wolno

Cisza wyborcza rozpoczęła się o północy z piątku na sobotę i potrwa do zakończenia głosowania, czyli do godz. 21.00 w niedzielę.

Zakazem objęte są wszelkie wystąpienia polityczne, manifestacje, audycje radiowe i telewizyjne z udziałem kandydatów, publikacje na ich temat, czy naklejanie plakatów. Zabronione jest także publikowanie sondaży wyborczych.

Za naruszenie ciszy wyborczej będące wykroczeniem grozi grzywna. Za naruszenie ciszy wyborczej uważa się nie tylko prowadzenie agitacji, ale również wszelkie dynamiczne nośniki reklamy politycznej. Zgodnie z prawem, w czasie ciszy wyborczej mogą wisieć plakaty powieszone przed ciszą, ale nie mogą pojawiać się nowe. Naruszeniem ciszy wyborczej nie jest zachęcanie do wzięcia udziału w wyborach, jeżeli nie agituje się na rzecz określonego kandydata lub komitetu wyborczego.

W czasie ciszy wyborczej nie wolno:
– podawać do publicznej wiadomości wyników przedwyborczych sondaży, wyników wyborów oraz wyników sondaży wyborczych przeprowadzanych w dniu głosowania, w tym również o szacowanej frekwencji;
– klikać w znaczniki typu „Lubię to” pod postami internetowymi polityków;
– udostępniać profili polityków na portalach społecznościowych
– informować o osobach kandydujących w danym okręgu wyborczym, podając tylko nazwiska wybranych kandydatów, czy nazwy wybranych komitetów wyborczych.

Za złamanie ciszy grożą kary. Te najniższe to od 20 do 500 złotych. Najwyższa grzywna to natomiast od 500 tys. zł do 1 mln zł. Grozi ona za publikację sondaży w czasie ciszy wyborczej.

💬︎ 0

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.