11 02 2020

Trójmiasto Ogrodów dla edukacji

11.02.2020, godz.: 17:05
Trójmiasto Ogrodów dla edukacji
fot. Mat. organizatora

„Trójmiasto Ogrodów dla edukacji  – Jak możemy zmieniać szkołę?” – pod takim hasłem odbędzie się spotkanie organizowane przez szkoły w Podkowie Leśnej Milanówku i Brwinowie. Cel główny? Wypracowanie rozwiązań, dzięki którym szkoła jako całość może stać się lepsza.

Podczas spotkania będziemy szukać odpowiedzi na te pytanie:  Jak się lepiej rozumieć? Co zrobić, byśmy sobie nawzajem ufali?  Jaki uczeń lub uczennica może wpływać na życie szkoły; co  potrzebujemy wiedzieć o szkole, żeby się lepiej rozumieć i współpracować; jak rozmawiać o ocenach, by ocena była inspiracją do nauki;jak wspierać się w planowaniu, rozmawianiu o przyszłości; jak tworzyć zasady, na które się wszyscy zgadzamy i których przestrzegamy? – mówią o założeniach spotkania organizatorzy.

– Chcemy się lepiej rozumieć. Poprawić komunikację między nami, uczniami i uczennicami, rodzicami, nauczycielkami i nauczycielami. Razem będziemy szukać praktycznych pomysłów i rozwiązań, które spowodują, że nasze szkoły będą bardziej przyjazne dla wszystkich –

Inicjatywę wspiera m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich.

Dlaczego to robią? 

– Szkoła potrzebuje zmian. O tym jaka jest dziś i jakiej szkoły chcemy – rozmawiali wspólnie rodzice, nauczyciele i nauczycielki, uczniowie i uczennice na 150 spotkaniach, które odbyły się w 2019 roku w różnych miejscach Polski.  Takie narady odbyły się również w Szkole Podstawowej w Żółwinie i w Podkowiańskim Liceum nr 60.   Ten obywatelski wysiłek nie powinien się zmarnować. Warto wykorzystać jego dorobek do dalszego myślenia i działania – do zmiany szkoły. Dlatego zaczynamy w miejscu, gdzie praca NOeE (Narad Obywatelskich o Edukacji – tak nazywały się dyskusje o szkole) się zakończyła. Zaczynamy od diagnozy -  opisu szkoły jaka jest dzisiaj i jakiej szkoły chcemy. Opis ten zawarty jest w podsumowaniu 150 spotkań.  Pełny tekst znajduje się tutaj: http:/www.naradaobywatelska.pl – opowiadają organizatorzy.

– Nie wszystko w szkole zależy od nas. Ale na wiele spraw możemy sami mieć wpływ. Na to, jak ze sobą rozmawiamy, jak współpracujemy. Możemy wspólnie budować szacunek i zaufanie między nami. Ale jak to robić? To chcemy wymyślić wspólnie, a potem wspólnie wprowadzać w szkole. Podzielimy się też efektami prac z innymi szkołami w Polsce – dodają.

Jaki przebieg spotkania?

Zmiana to droga. Zatem rozmowa to początek tej drogi. W myśleniu i działaniu ważny jest udział wszystkich uczestników – uczniów i uczennic, rodziców, nauczycielek i nauczycieli. Zmiana może nastąpić dzięki porozumieniu i współdziałaniu w tym trójkącie. Dlatego na każdym etapie – od rozmowy po wprowadzenie wymyślonych i opisanych propozycji działania – biorą udział wszyscy na równych prawach. 

W trakcie spotkania pracujemy metodą, która nazywamy „metodą stolikową” lub „kawiarnianą”. Uczestnicy podzieleni są na kilkuosobowe grupki, które przy stolikach dyskutują na wybrany temat.  

  • Przy każdym stoliku dyskutuje się na inny temat.  
  • Każdy stolik ma gospodynię /gospodarza.  
  • Po 20 minutach następuje zmiana i wszyscy poza jedną osobą (gospodynią/gospodarzem stolika) przenoszą się do innych stolików i omawiają kolejny temat.  
  • Gospodyni/gospodarz stolika streszcza to, co powiedziały poprzednie grupy i zachęca do dalszej dyskusji.  
  • Pomysły są zapisywane (na papierowych obrusach lub kartkach „przypisanych” do stolika), aby następne grupy znały pomysły poprzednich i mogły się do nich odwoływać. Na zakończenie spotkania pomysły stolikowe przedstawiane są wszystkim zebranym. 

– Dalsza praca – czyli ustalenie i opis sposobu wprowadzania nowych metod działania  przygotowujemy w grupach roboczych składających się z uczniów, nauczycieli i rodziców z różnych szkół. Decyzje w grupach podejmowane są w drodze porozumienia. Rozbieżności opinii są notowane i prezentowane – podkreślają organizatorzy.

Spotkanie odbędzie się 19 marca w Szkole Podstawowej w Żółwinie.

1

Dodaj Komentarz

Jedna odpowiedź do “Trójmiasto Ogrodów dla edukacji”

  1. Renata pisze:

    Świetna inicjatywa👍

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi
blog
Współpracownik
Wieści z szopy - czyli co z tą koleją.
blog
Współpracownik
Piłka w grze - wieści z lokalnych boisk.
blog
Współpracownik
Śledź Nas - W podróży dookoła świata