reklama Grodzisk Mazowiecki
TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja

28

09 2022

Transmisje na żywo z The Metropolitan Opera w Grodzisku


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

Transmisje na żywo z The Metropolitan Opera w Grodzisku - Grodzisk News


Niebawem w grodziskim Centrum Kultury ponownie będzie można zobaczyć transmisje z nowojorskiej The Metropolitan Opera. Wśród dziewięciu transmisji będzie można zobaczyć trzy premierowe spektakle.


Pomysłodawcą transmitowania spektakli wystawianych na Broadwayu jest dyrektor generalny The Metropolitan Opera Peter Gelb. Pierwsza taka transmisja odbyła się 30 grudnia 2006 r., kiedy to pokazano „Zaczarowany flet”. Spektakl obejrzało wtedy około 30 tys. osób zgromadzonych w 150 salach kinowych w Stanach Zjednoczonych. Duży sukces sprawił, że pomysł podchwyciły  kina na całym świecie. Transmisje ze spektakli z Nowego Jorku można będzie na żywo oglądać w grodziskim kinie Centrum Kultury.

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

Od października 2022 r. do czerwca 2023 r. odbędzie się dziewięć transmisji wśród których znajdziemy takie tytuły jak m.in. „Godziny” Kevina Putsa, „Medeę” Cherubiniego, „Czempiona” Terence’a Blancharda. W spektaklach będziemy podziwiać takie gwiazdy opery jak: Piotra Beczałę, Lisę Davidsen, Joyce DiDonato, Renée Fleming i wielu innych.

Poniżej program najbliższego sezonu transmisji z The Met.

Luigi Cherubini – MEDEA
Data transmisji: 22 października 2022
Sondra Radvanovsky, mająca w swym dorobku najbardziej wymagające partie sopranowe, powraca na scenę Met w roli mitologicznej czarodziejki, która nie cofnie się przed niczym w dążeniu do zemsty. Sopranistce partnerować będzie tenor Matthew Polenzani, w roli męża tytułowej bohaterki, Jazona. W tej premierowej dla Met inscenizacji opery Cherubiniego wystąpią również: Janai Brugge, jako rywalka Medei, Glauce; bas Michele Pertusi w roli jej ojca, Kreonta, władcy Koryntu, a także mezzosopranistka Ekaterina Gubanova jak powiernica Medei, Neris.
 
Giuseppe Verdi – TRAVIATA
Data transmisji: 5 listopada 2022
Sopranistka Nadine Sierra wystąpi w roli pełnej poświęcenia kurtyzany Violetty, jednej z największych operowych bohaterek, w tej ekscytującej inscenizacji uwielbianej opery Verdiego w reżyserii Michaela Mayera. Partnerować będzie jej tenor Stephan Costello jako egocentryczny kochanek, Alfredo, oraz baryton Luca Salsi jako jej surowy ojciec. Orkiestrę Met poprowadzi Maestro Daniele Callegari.
 
Kevin Puts – GODZINY
Data transmisji: 10 grudnia 2022
Światowa premiera Godzin Kevina Putsa, operowej adaptacji uznanej powieści Michaela Cunninghama, która posłużyła również jako inspiracja dla nagrodzonego Oscarem filmu, trafi do kin już w grudniu. Do sopranistki Renée Fleming, której powrotu na scenę Met wyczekują widzowie na całym świecie, dołączą sopranistka Kelli O’Hara i mezzosopranistka Joyce DiDonato. Trzy wielkie śpiewaczki połączą siły, by ukazać życiorysy trzech kobiet z różnych epok, zmagających się ze swoimi wewnętrznymi demonami i ograniczeniami narzucanymi im przez społeczeństwo. Spektakl reżyseruje Phelim McDermott, odpowiedzialny m.in. za cenioną inscenizację Achnatona Philipa Glassa. Orkiestrę poprowadzi dyrektor muzyczny Met Yannick Nézet-Séguin.
 
Umberto Giordano – FEDORA
Data transmisji: 14 stycznia 2023
Fedora, porywający dramat Giordana, powraca do Met po 25 latach, z Sonyą Yonchevą w tytułowej roli dziewiętnastowiecznej księżniczki, która zakochuje się w mordercy swojego narzeczonego. W roli zbrodniarza, Lorisa Ipanowa, wystąpi tenor Piotr Beczała. Zobaczymy także sopranistkę Rosę Feolę w roli hrabiny Olgi, powiernicy Fedory oraz barytona Artura Rucińskiego jako dyplomatę De Siriexa. Atutem inscenizacji jest wyjątkowa scenografia, która ukaże m.in. pałac w Petersburgu, modny paryski salon i willę w szwajcarskich Alpach. Spektakl reżyseruje David McVicar. Orkiestrę Met poprowadzi Marco Armiliato.
 
Richard Wagner – LOHENGRIN
Data transmisji: 18 marca 2023
Lohengrin Wagnera powraca do Met po 17 latach, w nowej, klimatycznej inscenizacji
François Girarda. Yannick Nézet-Séguin poprowadzi orkiestrę, obsadzie zaś przewodniczyć będzie tenor Piotr Beczała w tytułowej roli tajemniczego rycerza. Sopranistka Tamara Wilson zaśpiewa partię Elzy, księżnej niesłusznie oskarżonej o zamordowanie własnego brata, w roli przebiegłej czarownicy Ortrudy wystąpi zaś sopranistka Christine Goerke. Na scenie partnerować będą im bas-baryton Evgeny Nikitin, jako żądny władzy mąż Ortrudy, Talramund, a także bas Günther Groissböck jako król Henryk Ptasznik.
 
Giuseppe Verdi – FALSTAFF
Data transmisji: 1 kwietnia 2023
„Falstaff” to komediowa opera Verdiego oparta na dwóch dziełach Szekspira – Wesołych kumoszkach z Windsoru i Henryku IV. W inscenizacji Roberta Carsona wystąpi plejada gwiazd operowej sceny, z Michaelem Vollem w roli tytułowej na czele. To pierwszy występ tego barytona w operze Verdiego na scenie Met. W trzy sprytne kobiety dręczące Falstaffa wcielą się: sopranistka Ailyn Pérez jako Alice Ford, sopranistka Jennifer Johnson Cano jako Meg Page i mezzosopranistka Marie-Nicole Lemieux jako Pani Quickly, zaś w roli młodej pary, Nannetty i Fentona, ujrzymy sopranistkę Herę Hyesang Park i tenora Bogdana Volkova. Orkiestrę Met poprowadzi Maestro Daniele Rustioni.
 
Richard Strauss –  KAWALER Z RÓŻĄ
Data transmisji: 22 kwietnia 2023  (RETRANSMISJA z 15 kwietnia 2023)
Trzy gwiazdy operowej sceny w trzech głównych rolach w inscenizacji komedii Straussa. Sopranistka Lise Davidsen zadebiutuje na scenie Met w roli Marszałkowej, zaś mezzosopranistka Isabel Leonard – w roli Oktawiana. Partnerować będzie im sopranistka Erin Morley w roli Zofii. Bas Günther Groissböck powróci do Met jako Baron Ochs. Na scenie zobaczymy również Markusa Brücka w roli ojca Zofii, Pana von Faninala. Orkiestrę poprowadzi Simone Young. Reżyseruje Robert Carsen.
 
Terence Blanchard –  CZEMPION
Data transmisji: 29 kwietnia 2023
Sześciokrotny laureat nagrody Grammy, kompozytor Terence Blanchard, powraca do Met po eszłorocznym sukcesie jego debiutanckiej opery Fire Shut Up in my Bones (W moich kościach ogień). Bas-baryton Ryan Speedo Green wciela się w młodego boksera Emile’a Griffitha, który pnie się po szczeblach sportowej kariery, zaś bas-baryton Eric Owens pojawi się na scenie jako starsza wersja bohatera, prześladowana przez wydarzenia z przeszłości. Dwóm śpiewakom partnerować będą sopranistka Latonia Moore jako Emelda Griffith, w roli matki Griffitha, skłóconej z synem, oraz mezzosopranistka Stephanie Blythe, jako właścicielka baru Kathy Hagan. Operę Blancharda dyrygować będzie dyrektor muzyczny Met Yannick Nézet-Séguin. Za reżyserię odpowiada James Robinson, znany z uwielbianych przez widzów Porgy i Bess oraz Fire Shut Up in My Bones. Choreografię stworzy Camille A. Brown, również pracująca wcześniej przy tych produkcjach.
 
Amadeus Mozart – DON GIOVANNI
Data transmisji: 20 maja 2023
Laureat nagrody Tony, reżyser Ivo van Hove debiutuje w Met nową inscenizacją tragikomedii Mozarta. Don Giovanni to opowieść o oszustwie i potępieniu, która rozgrywa się w abstrakcyjnym krajobrazie architektonicznym oddającym mroczne strony historii i jej bohaterów. Jest to również debiut dyrygentki Nathalie Stutzmann w Met. Gwiazdorską obsadę poprowadzi baryton Peter Mattei jako charyzmatyczny Don Giovanni. Partnerować będą mu bas-baryton Adam Plachetka jako Leporello, a także sopranistki: Federica Lombardi, Ana María Martínez i Ying Fan, jako miłosne podboje Don Giovanniego — Donna Anna, Donna Elvira i Zerlina. Na scenie zobaczymy też tenora Bena Blissa w roli Don Ottavia.
 
Amadeus Mozart – CZARODZIEJSKI FLET
Data transmisji: 3 czerwca 2023
Nathalie Stutzmann poprowadzi orkiestrę Met po raz drugi w tym sezonie w tej nowej
inscenizacji Czarodziejskiego fletu Mozarta, którą reżyseruje debiutujący w n nowojorskiej Met, Simon McBurney. Produkcja wzbogacona zostanie o efekty dźwiękowe, projekcje wideo i akrobacje, idealnie komponujące się z charakterem i przesłaniem mozartowskiej baśni. W znakomitej obsadzie znaleźli się m.in. sopranistka Erin Morley jako Pamina, tenor Lawrence Brownlee jako Tamino, baryton Thomas Oliemans, debiutujący w Met jako Papageno, sopranistka Kathryn Lewek jako Królowa Nocy i bas Stephen Milling jako Sarastro.


ZOBACZ TEŻ
💬︎   dodaj komentarz

Przezabawny tytuł :::: TRANSMISJE NA ŻYWO Z THE METROPOLITAN OPERA W GRODZISKU... no nie wiedziałem że w Grodzisku jest Metropolitan Opera :) ... Powinno być raczej : Transmisje z The Metropolitan Opera na żywo w Grodzisku :)

Wik
28-09-2022 17:37

No trochę tak:))

wojak33
29-09-2022 08:21
📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2022 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.