TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja
wyłączenia prądu
jacuzzi ogrodowe

24

11 2014

Tradycja nie wyklucza postępu


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

1 - Grodzisk NewsREKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

Co Pan pomyślał po ogłoszeniu wyników wyborów, gdy okazało się, że ponad 60 procent podkowian zagłosowało na Pana?
W pierwszej chwili pomyślałem sobie, że moje odczucia o potrzebie zmiany i wprowadzenia nowej jakości, są zgodne z odczuciami większości mieszkańców. To znaczy, że decyzja o kandydowaniu na burmistrza była słuszna.

Nowy burmistrz, nowe porządki?
Nie wiem czy w przypadku podkowian można użyć sformułowania ?nowe porządki?. Sytuacja w naszym mieście nie wymaga gwałtownych zmian. Możemy natomiast sobie wyobrazić, że Podkowa ze względu na historię mieszkańców może być inaczej, lepiej i sprawniej zarządzana. Należy wzmacniać te trendy i tendencje, które są dobre, a korygować elementy nie do końca spełniające oczekiwania mieszkańców.

Czyli jakie?
To kwestie ogólnie znane, te same były podnoszone podczas kampanii cztery, osiem czy dwanaście lat temu, wskazują na nie także badania jakości życia mieszkańców. To proste: jako podkowianie chcemy mieć lepszą, nowocześniejszą infrastrukturę. Jednocześnie adekwatną do ograniczeń, jakie narzuca zabytkowy charakter układu urbanistycznego. Chodzi nam o infrastrukturę dopasowaną także do przekroju demograficznego podkowian, jesteśmy społeczeństwem dojrzalszym wiekiem w porównaniu do struktury naszego kraju. Tę tendencję również należy dostrzegać. Planując różne rozwiązania architektoniczne musimy pamiętać, że kiedyś nasza sprawność fizyczna się zmniejszy. Chcemy wybudować bezpieczne i nowoczesne drogi przyjazne także rowerzystom. To chyba najbardziej paląca potrzeba podkowian.

Ale nie jedyna?
Chciałbym wspomagać dobre tendencje dotyczące kultury i poziomu oświaty. Zamierzam tę oświatę wzmacniać poprzez wprowadzenie systemu zachęt stypendialnych promującego wśród młodzieży zalety posiadania hobby czy różnych zainteresowań. Jeśli zaś chodzi o kulturę chcielibyśmy wykorzystać ogromny potencjał mieszkańców związany z życiem społecznym i włączaniem się w inicjatywy obywatelskie. W ten sposób moglibyśmy zachęcić do podobnych działań naszych sąsiadów ? skoro w Podkowie można, to można też gdzie indziej. Chciałbym, aby to miasto było cały czas swoistą awangardą, z którego dobre praktyki rozlewają się na cały kraj.

Kolejna sprawa to uporządkowanie miasta w taki sposób, aby nie było w nim wrażenia chaosu, związanego z wchodzeniem roślinności do przestrzeni miejskiej. Należy przywrócić równowagę pomiędzy potrzebami mieszkańców a ochroną środowiska.

A nie obawia się pan, że chęć tych zmian spotka się ze sprzeciwem ludzi powołujących się np. na tradycję miasta ogrodu?
Myśląc o Podkowie, jej historii i samej idei powstania, musimy pamiętać, że od początku była miastem nowoczesnym, szła z duchem czasu. W pewnym momencie być może o tym zapomnieliśmy, może zabrakło trochę energii czy świeżego spojrzenia. Ale tradycja nie wyklucza postępu. Bez zmian i postępu Podkowa w ogóle by nie powstała, bo nie byłoby odważnych, którzy tak śmiałą ideę zaszczepiliby na polski grunt.

Stanowisko burmistrza to kolejny etap długiego już działania Artura Tusińskiego na rzecz Podkowy. Do tej pory dał się pan poznać jako organizator różnych inicjatyw obywatelskich z biegiem Podkowiańska Dycha na czele.
I nadal będę te inicjatywy wspierał i dopingował do organizacji kolejnych, choć już w innej roli. Być może teraz będzie też łatwiej w wielu kwestiach organizacyjnych. Im więcej imprez w Podkowie, tym lepiej.

Na koniec naszej rozmowy: jak pan ocenia poprzednią kadencję w Podkowie?
Niech odpowiedzią na pana pytanie będzie wybór samych mieszkańców. Podkowianie zdecydowali w sposób bardzo wyraźny czego chcą. Poza wygranymi wyborami na burmistrza, ludzie powierzyli nam większość mandatów w radzie. To wyraz ogromnego zaufania, które postaramy się przekuć na korzyść naszego miasta.

💬︎   dodaj komentarz
📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2024 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.