reklama Grodzisk Mazowiecki
TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja
wyłączenia prądu
grille gazowe

29

07 2020

Teren dawnego cmentarza żydowskiego na finiszu porządkowania. Co dalej?


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

Teren dawnego cmentarza żydowskiego na finiszu porządkowania. Co dalej? - Grodzisk News


Po długotrwałym impasie w sprawie terenu w sąsiedztwie dawnego cmentarza żydowskiego w Grodzisku, dziś jest on już praktycznie uporządkowany. O przeprowadzone prace i to, co dalej zapytaliśmy Tomasza Krupskiego, wiceburmistrza Grodziska.


Najpierw przypomnijmy kontekst tych działań. Gmina przymierza się do zagospodarowania ?na zielono? działek pomiędzy ulicami Żydowską, Traugutta a Towarową w Grodzisku. To teren po zlikwidowanym kilka lat temu złomowisku, w sąsiedztwie którego w przeszłości znajdował się cmentarz żydowski. Stąd pomysł, aby stworzyć w tym miejscu Park Pamięci poświęcony społeczności żydowskiej. Tyle że długo nie pozwalały na to względy formalne. Chodziło m.in. o uchwałę Gminnej Spółdzielni ?Samopomoc Chłopska?, która jest w stanie likwidacji, ale musiała przyjąć regulację dotyczącą dzierżawy działek na rzecz gminy. Wreszcie udało się to wyegzekwować i mogły rozpocząć się porządkujące teren. ? Wszystkie działania prowadzimy w porozumieniu z Gminą Wyznaniową Żydowską i w koordynacji ze strony Komisji Rabinicznej ds. cmentarzy ? mówi nam dziś Tomasz Krupski, wiceburmistrz Grodziska. ? Teren jest już w zasadzie uporządkowany. Polegało to na rozsypaniu pozostałości kamiennych i gruzowych, co czyniliśmy pod nadzorem komisji. W ten sposób rozpostarliśmy półtora hektara gruzu. Następnie na to została nawieziona warstwa ziemi i obsiana trawą ? opisuje wiceburmistrz Krupski. Choć na docelowy park pamięci przyjdzie nam jeszcze poczekać, to na uporządkowaniu terenu obecne działania gminy się nie zakończą. Zleciliśmy wykonanie projektu rewitalizacji zabytkowej bramy cmentarza od strony ul. Traugutta. Na razie tylko i aż tyle, możemy zrobić. Do przeprowadzenia bardziej zaawansowanych prac rewitalizacyjnych potrzebujemy prawa własności działki, a to wciąż jest w rękach Spółdzielni "Smopomoc Chłopska", wewnątrz której toczy się teraz spór o odwołanie obecnego likwidatora. Dlatego nie umiem powiedzieć, kiedy ruszymy z przygotowywaniem Parku Pamięci. Mogę natomiast powiedzieć, że chcemy stworzyć tam teren edukacyjny przypominający o historii Żydów, która w Grodzisku jest bardzo bogata.





💬︎   dodaj komentarz

A mnie nurtuje inne pytanie... Po co ta aneksja konserwatorska? Czy oni tam na prawdę nie wierzą, że ludzie nie potrafią się godnie zachować na terenie cmentarza?

JSC
29-07-2020 18:03








📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE



💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE



odwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2024 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.