TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja

26

05 2022

Stawy w Chlebni za 60 mln zł? Trwa projektowanie


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

foto: Marcin MasalskiStawy w Chlebni za 60 mln zł? Trwa projektowanie - Grodzisk News


Na konferencji prasowej dotyczącej działań Grodziska w zakresie stawiania na tzw. zielono-niebieską infrastrukturę można było usłyszeć, że trwają zaawansowane projektowe w kontekście stworzenia stawów w Chlebni. Inwestycja zdecydowanie poprawiłaby retencjonowanie wody na terenach gminy. Koszt jej realizacji to jednak kilkadziesiąt milionów złotych.


Gmina w przeszłości kupiła działkę w Chlebni. Dziś już wiemy, że na obszarze około 50 hektarów zamierza wykopać staw lub innego rodzaju zbiorniki pozwalające na skuteczną i wydajną retencję wód opadowych. Jak się dowiedzieliśmy, prace przygotowujące dokumentację projektową dla tego przedsięwzięcia są już zaawansowane.

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

– Stworzenie stawów w Chlebni wpisuje się potrzebę stawiania na rozwiązania ekologiczne, związane ze zmianami klimatu. Pozwolą odzyskiwać dużą część deszczówki – mówi nam Grzegorz Benedykciński, burmistrz Grodziska.

Zbiornik pozwoliłby również uniknąć zalewania niżej położonych terenów, a przy bardzo ulewnych deszczach, które zdarzają się w lecie coraz częściej ułatwiłby odprowadzanie nadmiaru wody. Docelowo zbiornik wodny będzie mieć powierzchnię około 45 hektarów, a perspektywa jego budowy zależy od tego, w jakim zakresie możliwe będzie pozyskanie dofinansowań z funduszy ochrony środowiska czy unijnych – przyznaje burmistrz.

Pieniądze mogą być języczkiem u wagi. – Projekt się jeszcze tworzy, a będzie pewnie gotowy pod koniec roku, natomiast już we wrześniu powinniśmy być gotowi dokumentacyjnie, by ubiegać się o dofinansowanie na staw w Chlebni. Sytuacja na rynku się zmienia, ale na dziś szacujemy, że koszt inwestycji to około 60 milionów złotych – zaznacza Grzegorz Benedykciński.


ZOBACZ TEŻ
💬︎   dodaj komentarz

A Natolin bez kanalizacji.

Jack L.
26-05-2022 20:05

Super!

Mieszkaniec
27-05-2022 07:17

A po co kanalizacja w Natolinie?

sam
27-05-2022 07:31

pokaż wszystkie komentarze (10)📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2022 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.