07 12 2018

Spotkali się ws. śmieciowego problemu

07.12.2018, godz.: 12:20
Spotkali się ws. śmieciowego problemu
Fot. grodzisk.pl

Wczoraj w Warszawie odbył się briefing dotyczący śmieciowego problemu w województwie Mazowieckim. Co ustalili włodarze z okolicznych gmin?

O śmieciowym problemie na Mazowszu pisaliśmy już kilkukrotnie. Gminy w naszym województwie mają problemy m.in. związane z brakiem możliwości zagospodarowania odpadów komunalnych. 19 listopada w grodziskiej Mediatece odbyło się specjalne spotkanie Konwentu Wójtów, Burmistrzów oraz Prezydentów Województwa Mazowieckiego. Cel spotkania był prosty: uniknąć „drugiego Neapolu”, czyli sytuacji, w której nie ma kto obierać odpadów, ponieważ nie może ich efektywnie składować. W Neapolu doprowadziło to dosłownie do powstania gór śmieci na ulicach. W efekcie powstało specjalne stanowisko skierowane do władz centralnych, które można przeczytać tutaj.

Wczoraj, ale tym razem w Warszawie, odbyło się spotkanie w sprawie śmieciowego problemu. Wzięli w nim udział m.in. burmistrz Grodziska Grzegorz Benedykciński, burmistrz Podkowy Artur Tusiński, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, czy włodarze z Wołomina, Radzymina i Piaseczna.

Jak podkreślono podczas spotkania, nasze województwo jako jedyne nie ma jeszcze uchwalonego Wojewódzkiego Planu Gospodarki Odpadami (WPGO), ponieważ Ministerstwo Środowiska przedłuża jego pozytywne zaopiniowanie, a to z kolei zdestabilizowało rynek odpadów. Dodatkowo minister nie zgadza się na wpisanie do planu nowych instalacji, a starym uchyla się pozwolenia zintegrowane, co uniemożliwia przyjmowanie przez nie śmieci. Mieszkańcy boją się, że odpady nie będą odbierane lub ich odbiór znacznie podrożeje, a to jest realne. – Firmy zajmujące się odbiorem odpadów przestały mieć gdzie wywozić śmieci. W konsekwencji przestały zgłaszać się do przetargów, a jeśli już do nich stają, proponują zaporowe ceny związane z nadzwyczajnie wysokimi kosztami wywozu – mówił nam w listopadzie Grzegorz Benedykciński.

O tym dlaczego ceny śmieci idą w górę tłumaczył wczoraj burmistrz Podkowy. – Jeżeli uchylane są decyzje i przedsiębiorca nie wie, czy za tydzień będzie mógł prowadzić firmę, podnosi ceny, bo kalkuluje ryzyko – mówił podczas briefingu Artur Tusiński. Z kolei burmistrz Piaseczna Daniel Putkiewicz podkreślił, że legislacyjny pat zdestabilizował sytuację i zwiększył ryzyko wyższych cen dyktowanych przez wykonawców.

Pierwsze problemy z odbiorem śmieci już się pojawiły – w Jabłonnie, Radzyminie czy Otwocku doszło do chwilowego zastoju w odbiorze odpadów.

Podczas spotkania Grzegorz Benedykciński zaapelował, aby kierować się przede wszystkim dobrem mieszkańców. – Mówimy o ponad 40 gminach. Dziś już nikt nie ma czasu, aby odsyłać pisma w ciągu 30 dni. Dziś musimy podejmować decyzje natychmiast. Jeszcze dziesięć, piętnaście lat temu nasze lasy były pełne śmieci. Udało się to naprawdę zmienić i zorganizować system zbiórki odpadów. Teraz apelujemy do wszystkich, aby nie kierować się żadnymi przesłankami politycznymi, bo tu chodzi o  mieszkańców – podkreślił burmistrz Grodziska.

12 grudnia odbędzie się posiedzenie sejmowej podkomisji ds. gospodarki odpadami. Weźmie w nim udział m.in. Grzegorz Benedykciński.

Fot. grodzisk.pl

💬︎ 0

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.