Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej z Książenic oraz strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej z Milanówka pojechali na Dolny Śląsk walczyć z żywiołem.
O kilku dni wiele miejscowości na Dolnym Śląsku jest po prostu zalanych wodą. Największa powódź od 27 lat pozbawiła mnóstwa ludzi całego dobytku, a żywioł zabił kilka osób. Pomoc dla miejscowości dotkniętych klęską żywiołową płynie z całego kraju. Pomagają zarówno samorządy jak i prywatne firmy, cywile i służby mundurowe. Prowadzone są liczne zbiórki, jak i taka bezpośrednia pomoc w walce z powodzią i jej skutkami.
Żołnierze z Książenic na Dolnym Śląsku
Dziś w samo południe 40 żołnierzy 61 Batalionu Lekkiej Piechoty w Książenicach wraz z terytorialsami z pozostałych pododdziałów 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej wyjechało na Dolny Śląsk, by wpierać działania pomocowe. W sumie wyjechało dziś 160 żołnierzy z całego Stałego Rejonu Odpowiedzialności 6MBOT.
– Większość sił zostanie skierowanych do Kłodzka, gdzie żołnierze będą pomagali w usuwaniu skutków powodzi. Na miejscu dowódca Wojskowego Zgrupowania Zadaniowego Dolny Śląsk podejmie decyzję, na których kierunkach potrzebne jest największe wsparcie i właśnie tam zostaną skierowani nasi żołnierze – mówi kapitan Dominik Pijarski – oficer prasowy 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. – Spodziewamy się, że do weekendu liczba naszych żołnierzy zaangażowanych w zwalczanie skutków powodzi, ale również w przeciwdziałanie jej wystąpieniu wzrośnie do około 350 osób – dodaje.
Na Dolny Śląsk trafił również sprzęt WOT w tym m.in. łódź i cysterna, a niebawem dojedzie koparko-ładowarka wraz z obsługą, która będzie działać w miejscowości Stronie Śląskie.
Strażacy z OSP Milanówek jadą do Kłodzka
Do wyjazdu do Kłodzka i okolic szykują się również strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej z Milanówka. – Wyjeżdżamy z naszym sprzętem do wypompowywania wody z zalanych domów, mieszkań i piwnic. Na przyczepie mamy już zapakowane pompy szlamowe dużej wydajności oraz beczkowóz przygotowany do wywozu wody z miejsc w których nie ma możliwości wypompowywania wody tradycyjnymi metodami. Jesteśmy w stałym kontakcie z lokalnym jednostkami Straży Pożarnych, stąd wiemy również jakie mają aktualnie największe potrzeby – napisali w mediach społecznościowych druhowie z milanowskiej strażnicy.
Lokalne zbiórki
W regionie organizowanych jest wiele zbiórek i akcji pomocowych dla powodzian. Prowadzą je m.in. samorządy. Grodzisk Mazowiecki organizuje zbiórki w lokalnych strażnicach OSP:
- OSP Grodzisk Mazowiecki, ul. Żwirki i Wigury 10, tel. 508 123 179
- OSP Książenice, al. Olszowa 53, tel. 503 766 947
- OSP Kłudno Stare, Kłudno Stare 48, tel. 507 129 962
- OSP Izdebno Kościelne, ul. Plebańskich 4, Izdebno Kościelne, tel. 725 550 050.
Wszelkie informacje na temat zbiórek można uzyskać pisząc na adres pomoc@grodzisk.pl lub dzwoniąc pod numer 22 755 55 34 w. 209, 181. – Nawiązaliśmy kontakt z Nysą, a także poprzez miasto stołeczne Warszawę przekażemy produkty na południe Polski m.in. do Kłodzka i miejscowości Czechowice-Dziedzice – poinformował Urząd Miejski w Grodzisku Mazowieckim
Firmy chcące dołączyć się do zbiórki, proszone są o kontakt pod nr tel. 451 174 780.
W Jaktorowie tamtejszy hufiec przy ul. Chełmońskiego 4 dziś (18 września w godzinach 19.00–20.00) oraz piątek (20 września podczas Wieczoru Pamięci w godz. 18.30–20.30) będzie prowadził zbiórkę potrzebnych produktów. Tę podobnie jak w Jaktorowie organizuje także grodziski Hufiec ZHP przy ul. Sowińskiego 11 (godz. 17.00-20.00), a także PCK oddział Grodzisk Mazowiecki przy ul. Traugutta 40 (godz. 8.00-16.00).
Zbiórkę dla powodzian rozpoczął również brwinowski magistrat. Rzeczy można przekazywać w godzinach 8.00–21.00 do dyżurki Straży Miejskiej przy ul. Grodziskiej 12.
Zbiórek jest bardzo dużo i nie sposób wszystkich wymienić. Dodamy tylko, że takie akcje organizują także samorządy w Podkowie Leśnej, Nadarzynie, czy Żabiej Woli. W tej ostatniej gminie zbiórka rusza jutro. – Od czwartku 19 września do środy 25 września 2024 r. (włącznie), w dwóch punktach zbiórki na terenie naszej gminy można przekazać dary dla Powodzian – poinformował Urząd Gminy Żabia Wola.
Pomoc można przekazywać do Centrum Usług Społecznych przy ul. Głównej 5 w Żabiej Woli w godzinach pracy urzędu oraz w Ochotniczej Straży Pożarnej w Skułach, ul. Strażacka 9 codziennie w okresie trwania zbiórki w godzinach od 17:00 do 20:00.
Jakie produkty są potrzebne?
Najbardziej potrzebne są: butelkowana woda pitna, żywność o długim terminie przydatności do spożycia (w szczególności pieczywo długoterminowe), środki czystości i higieny osobistej, materiały opatrunkowe, powerbanki, karma dla zwierząt.
Byłeś świadkiem wypadku lub nietypowego zdarzenia?
Chcesz zwrócić na coś uwagę naszych czytelników?
NAPISZ
i
n
f
o
@
g
r
o
d
z
i
s
k
n
e
w
s
.
p
l
ZADZWOŃ
7
9
4
5
5
9
3
5
1
Dlaczego straż pożarna z Grodziska nie jedzie pomóc powodzianom ?
Artur
19-09-2024 08:14
Bo może zostaje na zabezpieczenie terenu OSP Milanówek ?
E
21-09-2024 07:43
23-latek z Ukrainy, który nie w sobotę rano zatrzymał się do policyjnej kontroli i, jak się okazało, prowadził będąc pod wpływem alkoholu – usłyszał zarzuty. Mężczyźnie grozi kara do pięciu lat pozbawienia wolności.
Na dobry początek majówki na Stawach Walczewskiego odbędzie się lubiana przez grodziszczan a znana na całym świecie impreza pod szyldem: „Święto kolorów Holi” Przybywajcie zatem liczenia na „Walca” 1 maja!
Do niebezpiecznie wyglądającego zdarzenia doszło we wtorek późnym popołudniem w Adamowie. Zderzyły się tam dwa samochody osobowe, a w wyniku tego mercedes uderzył dodatkowo w przydrożne ogrodzenie posesji.
Przebudowa ulicy Mickiewicza wkracza w kolejny ważny etap. Tuż po majówce wykonawca przystąpi do układania finalnej nawierzchni asfaltowej oraz budowy elementów poprawiających bezpieczeństwo.
W warszawskim outlecie FACTORY Ursus rusza największa akcja zakupowa na polskim rynku, która ponownie potrwa sześć godzin. Wiodące marki światowe i lokalne, obecne w pasażach handlowych popularnego centrum, obniżą o 50% ceny outletowe. Wiosenna edycja Jungle Night w FACTORY Ursus odbędzie w czwartek 8 maja. Początek tradycyjnie o godz. 16.00.
Mieszkańcy Grodziska Mazowieckiego, młodsi i starsi, wspólnie zaangażowali się w obchody Dnia Ziemi. Główne działania skupiły się na osiedlu Tadeusza Bairda oraz na terenie Górek Szwedzkich, gdzie odbyły się akcje sadzenia roślin, sprzątania okolicy, zbiórka elektroodpadów oraz edukacja ekologiczna.
Żyrardowscy policjanci zatrzymali obywatela Gruzji, który wsiadł za kierownicę, mając prawie półtora promila alkoholu w organizmie i w takim stanie spowodował kolizję na jednym ze skrzyżowań. Teraz grożą mu nawet trzy lata więzienia.
Odbiór odpadów komunalnych z posesji mieszkańców gminy Baranów jest zapewniony na kolejny rok. Kilka dni temu wój Agata Trzop-Szczypiorska podpisała umowę na obsługę systemu śmieciowego przez kolejny rok.
22 599
09-04-2025
Copyright © 2014-2025 () - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.