12 07 2017

Skadyktator wraca do Grodziska. Ponownie zagra dla naszych „bezdomniaków”

12.07.2017, godz.: 11:11
Skadyktator wraca do Grodziska. Ponownie zagra dla naszych „bezdomniaków”
fot. Facebook/Skadyktator

Straż Zwierząt Powiatu Grodziskiego niezmiennie dba o różnorodność muzyki i artystów zapraszanych na koncerty Dog Rock. Już w piątek (14 lipca) w Grodzisku wystąpi Skadyktator, czyli czołowy polski wykonawca muzyki ska. Będzie to zarazem powtórny udział w tej inicjatywie artysty, który zagrał bezdomniaków we wrześniu ubiegłego rocku.

Co to jest ska? Pod owymi trzema literkami skrywa się styl muzyczny zapoczątkowany w drugiej połowie lat 50. w Kingston na Jamajce, będący prekursorem muzyki rocksteady, a w dalszej kolejności – reggae; charakteryzuje się przede wszystkim szybkim tempem, akcentem perkusyjnym kładzionym na drugą i czwartą nutę taktu oraz wyrazistą linią basu.

Muzyka ska wykonywana jest w tempie od żywego po bardzo szybkie. Zdecydowanie przeważają w niej parzyste podziały rytmiczne. Świadcząca o pokrewieństwie z jazzem tendencja do używania rytmu synkopowanego występuje, ale nie jako cecha definiująca; natomiast jedną z najbardziej rozpoznawalnych cech rytmu ska jest dodatkowe akcentowanie elementów taktu zazwyczaj cichszych w innych stylach, czyli drugiej i czwartej miary w takcie. Muzyka ska niemal zawsze ma charakter ludyczny i rozrywkowy. Niezależnie od warstwy lirycznej – która może być bardzo poważna i poruszać tematy dalekie od beztroskiej rozrywki – zdecydowana większość utworów ma charakter taneczny. Styl ska pozbawiony jest skomplikowania formalnego i daleko posuniętej dbałości o formę. Może to być nawet powodem protekcjonalnego traktowania tego gatunku przez jazzmanów. Jednak ładunek emocjonalny, który w muzyce jazzowej bardzo często ulega zatarciu przez wyszukaną formę, w muzyce ska – przy zachowaniu zbliżonego instrumentarium i podobnej palety środków artystycznych – jest bardzo wyraźny.

Jeśli chodzi o twórczość Skadyktatora, to obok bardzo energetycznego pozytywnego brzmienia w jego utworach można usłyszeć teksty „z dobry przekazem”. Jego występ w Grodzisku odbędzie się w restauracji Grill pod Dębem.

Tradycyjnie wspieramy i zachęcamy do przyjścia na koncert, zakupienia biletu-cegiełki. Jego koszt to tylko 10 zł. Występ odbędzie się w ogrodzie restauracji przy ul. Żytniej 37 o godz. 20.00, wejście od 19.00. Patronem medialnym koncertu jest GrodziskNews.pl.

Tymczasem na zachętę – posłuchajcie Skadyktatora.

💬︎ 0

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.