Co roku w wielkanocny poniedziałek wielu rodaków podtrzymuje dyngusową tradycję, czyniąc z niej świetną zabawę (choć czasem jego "ofiarom" nie jest do śmiechu). W wielu regionach naszego kraju jest ona ważnym i hucznie obchodzonym elementem świątecznego okresu.
Śmigus i Dyngus początkowo były osobnymi zwyczajami, które z biegiem czasu połączono w jeden. Pierwszy z nich polegał głównie na symbolicznym biciu witkami wierzby lub palmami po nogach i oblewaniu się zimną wodą. Miało to symbolizować oczyszczenie z brudu, chorób, a w późniejszym czasie – także z grzechu. Z kolei Dyngus to nic innego jak zwyczaj przybycia z wizytą do rodziny i znajomych, połączonych z poczęstunkiem oraz zaopatrzeniem na drogę. Wędrowcom często towarzyszyły religijne lub ludowe pieśni. Dyngus stał się świetną okazją dla ludzi uboższych, którzy podczas składania wizyt mogli skosztować niecodziennych dań.
Pierwsze udokumentowane wzmianki o zwyczajach śmigusowo-dyngusowych w naszym kraju pochodzą z XV wieku, ale niektóre źródła podają, że były one praktykowane na ziemiach Polskich już w 760 r. Pierwotnie Kościół uważał śmigusa-dyngusa za pogański i grzeszny, ale po wielu latach przyswoił go do swojego kalendarza świąt i powiązał go z oczyszczającą symboliką wody. oraz upamiętnianiem rozpędzania gromadzących się tłumów w Wielki Poniedziałek rozmawiających o zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa.
Dawniej Słowianie uważali, że oblewanie się wodą sprzyja płodności dlatego też za cel często obierano panny na wydaniu, przez co niekiedy dyngusowa tradycja miewała charakter matrymonialny.
Obecnie wielu młodzieńców, głównie w pierwszej połowie dnia, wychodzi na ulice, aby ?poczęstować? kubłem zimnej wody znajomych i przypadkowych przechodniów. Czasami śmigus-dyngus zmienia się w zwykłe chuligańskie wybryki. Bywa, że oblewani są ludzie w środkach komunikacji miejskiej, czy idący do kościoła. Warto zachować umiar w zabawie, bo przypadki przesadnego i spotykającego się ze zdecydowanym sprzeciwem osób oblewania wodą, z punktu widzenia prawa są karalne.
Byłeś świadkiem wypadku lub nietypowego zdarzenia?
Chcesz zwrócić na coś uwagę naszych czytelników?
NAPISZ
i
n
f
o
@
g
r
o
d
z
i
s
k
n
e
w
s
.
p
l
ZADZWOŃ
7
9
4
5
5
9
3
5
1
Pod koniec kwietnia mieszkanki Grodziska po raz kolejny będą mogły skorzystać z bezpłatnych badań mammograficznych.
Jaktorowska gmina chce wybudować kompleks sportowy przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym przy ul. Warszawskiej 88. Na jakim etapie jest inwestycja?
Przedsiębiorstwo energetyczne podało, kiedy i gdzie w naszym regionie nastąpią wyłączenia prądu. Odcięcie energii elektrycznej w nowym tygodniu spowodowane będzie koniecznością wykonania prac konserwacyjnych lub naprawczych.
Dziś Niedziela Wielkanocna, czyli najważniejsze chrześcijańskie święto. Dzisiejsze okoliczności zdecydowanie sprzyjają temu, aby przyjrzeć się bliżej historii oraz tradycji Wielkanocy.
Redakcja portalu GrodziskNews.pl życzy wszystkim Czytelnikom Wesołych Świąt Wielkiej Nocy!
Powracamy do sprawy Daniela R. podejrzanego o dokonanie zabójstwa w centrum Grodziska. Jak ustaliliśmy, prokuratura prowadząca śledztwo skierowała do Sądu Okręgowego w Warszawie akt oskarżenia przeciw Danielowi R.
Z okazji zbliżającego się dnia Ziemi Żabia Wola zaprasza na piknik rodzinnym, w którym ekologia będzie motywem przewodnim. Organizatorzy zapowiadają zresztą moc atrakcji oraz ważny aspekt charytatywny.
Już w marcu informowaliśmy, że jaktorowski samorząd pozyskał dotację w kwocie blisko 1,4 mln zł na remont wnętrza i elewacji kościoła pw. Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika. Teraz czas przejść do konkretnych działań, a kolejnym krokiem do realizacji inwestycji jest ogłoszone niedawno przez parafię zapytanie ofertowe.
21 040
09-04-2025
21 040
09-04-2025
Copyright © 2014-2025 () - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.