TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja
wyłączenia prądu
jacuzzi ogrodowe

17

02 2024

Seanse filmowe, spacer historyczny i spektakl taneczny, czyli weekend ze Splotami


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

foto: centrumkultury.euSeanse filmowe, spacer historyczny i spektakl taneczny, czyli weekend ze Splotami - Grodzisk News


W czwartek rozpoczęła się 10. edycja Spotkań Wielokulturowych „Sploty 2024”. Impreza ma bogaty program, a wydarzenia zaplanowano do 25 lutego włącznie. W ten weekend ich również nie zabraknie.


Jubileuszowa edycja Splotów rozpoczęła się w czwartek w sposób tradycyjny – złożeniem kwiatów pod pomnikiem w miejscu grodziskiej synagogi, w 83. rocznicę likwidacji getta. Potem w Mediatece odbył się koncert „Wiera Gran - Od serca do serca” w wykonaniu Moniki Chrząstowskiej. Z kolei w piątek po raz pierwszy w Kinie Wolność wyświetlono filmy „Pieśni ziemi” oraz „Światłonoc”. Seanse będą się również odbywać dziś i jutro.

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

„Pieśni ziemi” (Norwegia 2023, 90’)
Reżyserka, przez cztery pory roku, towarzyszy ojcu w wędrówkach przez dzikie, górskie rejony zachodniej Norwegii, by podążając z kamerą śladami przodków, odpowiedzieć sobie na pytanie: skąd jestem? Dziewicza w tym rejonie natura pulsuje nieustającym cyklem narodzin i śmierci.

„Światłonoc” (Słowacja/Czechy 2022, 106’)
Z powodu zagadkowego listu Šarlota wraca do rodzinnej wioski w słowackich górach, aby przejąć spadek po zmarłej matce. Społeczność wioski, wciąż wierząca w czarownice, traktuje ją podejrzliwie i z uprzedzeniami. Im bardziej obie kobiety zgłębiają tajemnice wioski, tym bardziej są podejrzewane o czary.

Sobota (17 lutego)
Na sobotę zaplanowano nie tylko seans filmowy w Kinie Wolność, ale również spacer historyczny „Miasto wielu wyznań”. Będzie to niezwykle ciekawy spacer po wielokulturowym Grodzisku, który poprowadzi znawca historii miasta i zarazem radny Łukasz Nowacki. Spacer rozpocznie się o godz. 14.00. Zbiórka przed wejściem do Gedeon Richter Polska (ul. Poniatowskiego 5).

Niedziela (18 lutego)
W niedzielę z kolei odbędzie się „Romska Poezja Splątana Tańcem” – spektakl poetycko-taneczny w wykonaniu Uli Jaroszewicz i zespołu propagującego kulturę Romów ze świata MIRO IŁO. – Przedstawiamy poezję i prozę romskich poetów: Teresy Mirgi, Edwarda Dębickiego, Karola Parno Gierlińskiego i Papuszy, czyli Bronisławy Wajs. Recytujemy w języku polskim, a niektóre pozycje w języku romskim w dwóch dialektach: Polska Roma i Bergitka Roma. SŁOWO przeplatane profesjonalnym tradycyjnym tańcem cygańskim w wykonaniu 6 tancerek w profesjonalnych strojach – tak zapowiadają wydarzenie organizatorzy.

Ula Jarosiewicz to tancerka, instruktorka tańców cygańskich z Indii, Iranu, Turcji, Węgier, Rosji i z Polski, stylistka strojów cygańskich, założycielka i menagerka zespołu MIRO IłO. Zespół w tym roku obchodzi 10-lecie pracy artystycznej.

Spektakl odbędzie się w Mediatece. Start o godz. 16.00.

Poniżej pełny program tegorocznych Splotów.

Seanse filmowe, spacer historyczny i spektakl taneczny, czyli weekend ze Splotami - Grodzisk Newsfoto: centrumkultury.eu


Seanse filmowe, spacer historyczny i spektakl taneczny, czyli weekend ze Splotami - Grodzisk Newsfoto: centrumkultury.eu


ZOBACZ TEŻDodaj komentarz

Odpowiadasz na

Na spacerze niech pan Nowacki pokaże co zbudowano na działkach w cent rum miasta, w miejscach gdzie stały i zostały zanurzone kamienice zamiast je remontować.
Malarz


Regulamin

akceptuję regulamin komentarzy na GrodziskNews.pl


Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii użytkowników oraz tych, które nie są ich własnością. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania treści naruszających „netykietę” lub treści niepożądanych.

Za treści i działania niepożądane w portalu GrodziskNews.pl uznaje się:
– pornografię
– wulgarne, ordynarne i chamskie wypowiedzi, również takie, które stanowią zaprzeczenie pojęcia dyskusji na dobrym poziomie oraz obrażają kluby, osoby czy instytucje
– treści o charakterze prowokacyjnym
– wklejanie linków innych stron w oderwaniu od kontekstu dyskusji.
– rażące i celowe łamanie zasad języka polskiego

Informacje i materiały nadsyłane przez czytelników do redakcji portalu GrodziskNews.pl mogą być wykorzystywane według uznania członków zespołu redakcyjnego na potrzeby pracy nad publikacją oraz w samym artykule; chyba że w korespondencji z osobą nadsyłającą zaznaczono inaczej.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.

Portal GrodziskNews.pl zastrzega sobie prawo do wprowadzania zmian w regulaminie.Treść komentarza
Podpis📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2024 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.