reklama Grodzisk Mazowiecki
TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja
wyłączenia prądu
jacuzzi ogrodowe

17

02 2024

Seanse filmowe, spacer historyczny i spektakl taneczny, czyli weekend ze Splotami


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

foto: centrumkultury.eu1 - Grodzisk News


W czwartek rozpoczęła się 10. edycja Spotkań Wielokulturowych „Sploty 2024”. Impreza ma bogaty program, a wydarzenia zaplanowano do 25 lutego włącznie. W ten weekend ich również nie zabraknie.


Jubileuszowa edycja Splotów rozpoczęła się w czwartek w sposób tradycyjny – złożeniem kwiatów pod pomnikiem w miejscu grodziskiej synagogi, w 83. rocznicę likwidacji getta. Potem w Mediatece odbył się koncert „Wiera Gran - Od serca do serca” w wykonaniu Moniki Chrząstowskiej. Z kolei w piątek po raz pierwszy w Kinie Wolność wyświetlono filmy „Pieśni ziemi” oraz „Światłonoc”. Seanse będą się również odbywać dziś i jutro.

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

„Pieśni ziemi” (Norwegia 2023, 90’)
Reżyserka, przez cztery pory roku, towarzyszy ojcu w wędrówkach przez dzikie, górskie rejony zachodniej Norwegii, by podążając z kamerą śladami przodków, odpowiedzieć sobie na pytanie: skąd jestem? Dziewicza w tym rejonie natura pulsuje nieustającym cyklem narodzin i śmierci.

„Światłonoc” (Słowacja/Czechy 2022, 106’)
Z powodu zagadkowego listu Šarlota wraca do rodzinnej wioski w słowackich górach, aby przejąć spadek po zmarłej matce. Społeczność wioski, wciąż wierząca w czarownice, traktuje ją podejrzliwie i z uprzedzeniami. Im bardziej obie kobiety zgłębiają tajemnice wioski, tym bardziej są podejrzewane o czary.

Sobota (17 lutego)
Na sobotę zaplanowano nie tylko seans filmowy w Kinie Wolność, ale również spacer historyczny „Miasto wielu wyznań”. Będzie to niezwykle ciekawy spacer po wielokulturowym Grodzisku, który poprowadzi znawca historii miasta i zarazem radny Łukasz Nowacki. Spacer rozpocznie się o godz. 14.00. Zbiórka przed wejściem do Gedeon Richter Polska (ul. Poniatowskiego 5).

Niedziela (18 lutego)
W niedzielę z kolei odbędzie się „Romska Poezja Splątana Tańcem” – spektakl poetycko-taneczny w wykonaniu Uli Jaroszewicz i zespołu propagującego kulturę Romów ze świata MIRO IŁO. – Przedstawiamy poezję i prozę romskich poetów: Teresy Mirgi, Edwarda Dębickiego, Karola Parno Gierlińskiego i Papuszy, czyli Bronisławy Wajs. Recytujemy w języku polskim, a niektóre pozycje w języku romskim w dwóch dialektach: Polska Roma i Bergitka Roma. SŁOWO przeplatane profesjonalnym tradycyjnym tańcem cygańskim w wykonaniu 6 tancerek w profesjonalnych strojach – tak zapowiadają wydarzenie organizatorzy.

Ula Jarosiewicz to tancerka, instruktorka tańców cygańskich z Indii, Iranu, Turcji, Węgier, Rosji i z Polski, stylistka strojów cygańskich, założycielka i menagerka zespołu MIRO IłO. Zespół w tym roku obchodzi 10-lecie pracy artystycznej.

Spektakl odbędzie się w Mediatece. Start o godz. 16.00.

Poniżej pełny program tegorocznych Splotów.

Seanse filmowe, spacer historyczny i spektakl taneczny, czyli weekend ze Splotami - Grodzisk Newsfoto: centrumkultury.eu


Seanse filmowe, spacer historyczny i spektakl taneczny, czyli weekend ze Splotami - Grodzisk Newsfoto: centrumkultury.eu


ZOBACZ TEŻ
💬︎   dodaj komentarz

1

1
18-02-2024 00:30
📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2024 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.