reklama Grodzisk Mazowiecki
TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja
wyłączenia prądu
grille gazowe

12

05 2023

Sądowy wyrok wobec wójta Jaktorowa podtrzymany. Będzie zmiana u sterów gminy


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

foto: Facebook/Urząd Gminy JaktorówSądowy wyrok wobec wójta Jaktorowa podtrzymany. Będzie zmiana u sterów gminy - Grodzisk News


Sąd Okręgowy w Płocku podtrzymał wyrok sądu pierwszej instancji wobec wójta gminy Jaktorów Macieja Ś, wskazujący, że włodarz nie dopełnił obowiązku sprawdzenia, czy osoby wnoszące o wpisanie ich do rejestru wyborców rzeczywiście mieszkały na terenie gminy. Wyrok jest prawomocny, a to oznacza, że nastąpi zmiana u sterów jaktorowskiego samorządu.


Sąd pierwszej instancji napisał w orzeczeniu wyroku, że Maciej Ś. „od 3 lipca do 16 listopada 2014 r. jako funkcjonariusz publiczny, pełniąc w tym czasie funkcje wójta gminy, nie dopełnił ciążącego na nim obowiązku polegającego na sprawdzeniu, czy osoba wnosząca wniosek o wpisanie do rejestru wyborców spełnia warunki stałego zamieszkania na obszarze gminy”. Sprawa dotyczyła 15 nazwisk.

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

Wskazał również, że owych 15 osób wpisano do rejestru wyborców, "pomimo że osoby te faktycznie nie zamieszkiwały na stałe pod adresami wskazanymi we wnioskach". Tym samym sąd stwierdził, że wójt w dokumentach poświadczył nieprawdę "co do okoliczności mających znaczenie prawne" i „działał na szkodę interesu publicznego i prywatnego” Łukasza Palkowskiego, który w 2014 roku startował w wyborach samorządowych i ubiegał się o fotel radnego. W procesie wójta pełni zaś funkcję oskarżyciela posiłkowego.

Żyrardowski sąd rejonowy uznawszy gospodarza Jaktorowa za winnego, skazał go na osiem miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na rok "tytułem próby"; informowanie o przebiegu próby co sześć miesięcy; grzywnę w wysokości 15 tys. zł; wydał wobec niego zakaz pełnienia funkcji publicznych na okres trzech lat.

Maciej Ś. odwołał się od tego wyroku do Sądu Okręgowego w Płocku, a z informacji medialnych wynikało, że jego obrońcy wnioskować mają o jego uniewinnienie lub o ewentualne uchylenie wyroku i ponowne rozpatrzenie sprawy. Uzasadniali wówczas, że wójt decyzję o wpisaniu osób do rejestru wyborców podejmuje na podstawie informacji podanych mu przez jego pracowników.

W sprawie apelacyjnej sąd drugiej instancji podtrzymał wcześniej zasądzoną karę. – Sąd Okręgowy w Płocku podtrzymał wyrok z pierwszej instancji wobec Macieja Ś. Z chwilą ogłoszenia jest on prawomocny – powiedziała nam sędzia Iwona Wiśniewska-Bartoszewska – rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Płocku.

Oznacza to zatem, iż Maciej Ś. przestanie być wójtem, a zarządzanie gminą obejmie komisarz wyznaczony przez wojewodę mazowieckiego. – Wojewoda musi wyznaczyć komisarza, który następnie w ciągu 90 dni powinien zarządzić wybory uzupełniające na wójta – mówi nam rzecznik prasowy Urzędu Gminy Jaktorów Sławomir Kamiński.
Dodaj komentarz

Odpowiadasz na

Maciej Ś. - wielki miłośnik demokracji z Platformy
Maria


Regulamin

akceptuję regulamin komentarzy na GrodziskNews.pl


Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii użytkowników oraz tych, które nie są ich własnością. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania treści naruszających „netykietę” lub treści niepożądanych.

Za treści i działania niepożądane w portalu GrodziskNews.pl uznaje się:
– pornografię
– wulgarne, ordynarne i chamskie wypowiedzi, również takie, które stanowią zaprzeczenie pojęcia dyskusji na dobrym poziomie oraz obrażają kluby, osoby czy instytucje
– treści o charakterze prowokacyjnym
– wklejanie linków innych stron w oderwaniu od kontekstu dyskusji.
– rażące i celowe łamanie zasad języka polskiego

Informacje i materiały nadsyłane przez czytelników do redakcji portalu GrodziskNews.pl mogą być wykorzystywane według uznania członków zespołu redakcyjnego na potrzeby pracy nad publikacją oraz w samym artykule; chyba że w korespondencji z osobą nadsyłającą zaznaczono inaczej.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.

Portal GrodziskNews.pl zastrzega sobie prawo do wprowadzania zmian w regulaminie.Treść komentarza
Podpis📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2024 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.