reklama Grodzisk Mazowiecki
TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja
wyłączenia prądu
jacuzzi ogrodowe

12

05 2023

Sądowy wyrok wobec wójta Jaktorowa podtrzymany. Będzie zmiana u sterów gminy


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

foto: Facebook/Urząd Gminy JaktorówSądowy wyrok wobec wójta Jaktorowa podtrzymany. Będzie zmiana u sterów gminy - Grodzisk News


Sąd Okręgowy w Płocku podtrzymał wyrok sądu pierwszej instancji wobec wójta gminy Jaktorów Macieja Ś, wskazujący, że włodarz nie dopełnił obowiązku sprawdzenia, czy osoby wnoszące o wpisanie ich do rejestru wyborców rzeczywiście mieszkały na terenie gminy. Wyrok jest prawomocny, a to oznacza, że nastąpi zmiana u sterów jaktorowskiego samorządu.


Sąd pierwszej instancji napisał w orzeczeniu wyroku, że Maciej Ś. „od 3 lipca do 16 listopada 2014 r. jako funkcjonariusz publiczny, pełniąc w tym czasie funkcje wójta gminy, nie dopełnił ciążącego na nim obowiązku polegającego na sprawdzeniu, czy osoba wnosząca wniosek o wpisanie do rejestru wyborców spełnia warunki stałego zamieszkania na obszarze gminy”. Sprawa dotyczyła 15 nazwisk.

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

Wskazał również, że owych 15 osób wpisano do rejestru wyborców, "pomimo że osoby te faktycznie nie zamieszkiwały na stałe pod adresami wskazanymi we wnioskach". Tym samym sąd stwierdził, że wójt w dokumentach poświadczył nieprawdę "co do okoliczności mających znaczenie prawne" i „działał na szkodę interesu publicznego i prywatnego” Łukasza Palkowskiego, który w 2014 roku startował w wyborach samorządowych i ubiegał się o fotel radnego. W procesie wójta pełni zaś funkcję oskarżyciela posiłkowego.

Żyrardowski sąd rejonowy uznawszy gospodarza Jaktorowa za winnego, skazał go na osiem miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na rok "tytułem próby"; informowanie o przebiegu próby co sześć miesięcy; grzywnę w wysokości 15 tys. zł; wydał wobec niego zakaz pełnienia funkcji publicznych na okres trzech lat.

Maciej Ś. odwołał się od tego wyroku do Sądu Okręgowego w Płocku, a z informacji medialnych wynikało, że jego obrońcy wnioskować mają o jego uniewinnienie lub o ewentualne uchylenie wyroku i ponowne rozpatrzenie sprawy. Uzasadniali wówczas, że wójt decyzję o wpisaniu osób do rejestru wyborców podejmuje na podstawie informacji podanych mu przez jego pracowników.

W sprawie apelacyjnej sąd drugiej instancji podtrzymał wcześniej zasądzoną karę. – Sąd Okręgowy w Płocku podtrzymał wyrok z pierwszej instancji wobec Macieja Ś. Z chwilą ogłoszenia jest on prawomocny – powiedziała nam sędzia Iwona Wiśniewska-Bartoszewska – rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Płocku.

Oznacza to zatem, iż Maciej Ś. przestanie być wójtem, a zarządzanie gminą obejmie komisarz wyznaczony przez wojewodę mazowieckiego. – Wojewoda musi wyznaczyć komisarza, który następnie w ciągu 90 dni powinien zarządzić wybory uzupełniające na wójta – mówi nam rzecznik prasowy Urzędu Gminy Jaktorów Sławomir Kamiński.

💬︎   dodaj komentarz

Ale bzdura. Wyrok polityczny. Jak za Gomułki. Wiem, że po mojej opinii zaczną mnie opluwać pisiorzy ale trudno. Takie zachowanie mają oni "wpisane w DNA".

xenna
12-05-2023 14:23

Maciej Ś. - wielki miłośnik demokracji z Platformy

Maria
12-05-2023 16:45

Sama się oplułaś

pisior
12-05-2023 18:36

pokaż wszystkie komentarze (50)📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2024 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.