24 03 2020

Rząd zaostrza restrykcje w walce z wirusem

24.03.2020, godz.: 13:42
Rząd zaostrza restrykcje w walce z wirusem

Na dzisiejszej konferencji prasowej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedzieli, że od środy wejdą nowe obostrzenia. Dotyczą m.in. przemieszczania się po dwie osoby i korzystania z komunikacji publicznej w kilku określonych sytuacjach. Nowe zasady wprowadzono do 11 kwietnia.

– Będziemy przedstawiać kolejne obostrzenia, które są koniecznie – powiedział na otwarcie konferencji premier Mateusz Morawiecki. – Wzrost zachorowań jest istotny, znaczący, zbliżamy się do 800 zachorowań, dlatego niezbędne są kolejne kroki, które ograniczą liczbę zakażeń – stwierdził.

Premier poinformował, że od jutra wejdą w życie ograniczenia w przemieszczaniu się w przestrzeni publicznej. – Wirus krępuje nasze życie, ale musimy być solidarni i konsekwentni, by go pokonać i zadbać o bezpieczeństwo osób szczególnie narażonych nawet na śmierć – powiedział Mateusz Morawiecki. – Bardzo proszę, abyśmy się nawzajem wspierali i dbali o siebie. Współcześnie mamy możliwość kontaktowania się przez media społecznościowe i komunikatory – dodał.

– Umiarkowane ograniczenie kontaktów międzyludzkich może jedynie przesunąć falę zachorowań, a nie ją ograniczyć. Zasada: „zostańmy w domu” będzie od jutra obowiązywać naprawdę. W tym rozporządzeniu ograniczamy do absolutnego minimum przemieszczanie się. Absolutne minimum: oznacza wyłącznie konieczność jeżdżenia do pracy, pójścia do sklepu spożywczego lub apteki czy wyprowadzenia psa – powiedział minister Łukasz Szumowski.

Obostrzenia wprowadzają zasadę o przemieszczaniu się po ulicach maksymalnie po dwie osoby z zachowaniem zasad higieny i ostrożności. – Możemy oczywiście wyjść na spacer, na powietrze, bo jest to potrzebne dla równowagi psychicznej. Nie oznacza to jednak, że możemy się gromadzić na bulwarach, placach zabaw, w parkach. To jest wykluczone, jeśli mamy pokonać koronawirusa. Zostańmy w domu! – zaapelował szef resortu zdrowia.

Na konferencji dowiedzieliśmy się również, że za złamanie zakazu gromadzenia się w miejscach publicznych każdej osobie grozi kara 5 tys. zł.

Minister dodał, że zakaz nie obejmuje pomocy najbliższym, osobom starszym, nawet jeśli trzeba będzie do niej dojechać wiele kilometrów.

Szumowski wykluczył możliwość zamykania pewnych obszarów, tak jak ma to miejsce np. we Włoszech. – W Polsce zachorowania rozkładają się stosunkowo równomiernie. Odmiennie, niż w innych krajach, gdzie fala zachorowań spadała na poszczególne regiony i konieczne było ich odseparowanie. U nas taka sytuacja nie występuje – zaznaczył. Zaapelował również do włodarzy samorządów, aby „tak zorganizować komunikację publiczną, aby autobusach i tramwajach tylko co drugie miejsce było zajęte”.

– Po to wprowadzamy obostrzenia, by móc szybko wrócić do nowej normalności. By mogły się odbyć egzaminy szkolne, wybory, by przedsiębiorcy mogli rozpocząć odbudowę gospodarki – dodał Morawiecki.

1

Dodaj Komentarz

Jedna odpowiedź do “Rząd zaostrza restrykcje w walce z wirusem”

  1. Anonim pisze:

    Są jeszcze instalatorzy internetu np. Teltech, technicy będą się przechadzać po kilkudziesięciu mieszkaniach dziennie bo to ich praca i pewnie u nich nic się nie zmieni

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi
blog
Współpracownik
Wieści z szopy - czyli co z tą koleją.
blog
Współpracownik
Piłka w grze - wieści z lokalnych boisk.
blog
Współpracownik
Śledź Nas - W podróży dookoła świata