31 03 2020

Rząd wprowadza nowe restrykcje. Za ich złamanie 30 tys. zł kary, a nawet więzienie

31.03.2020, godz.: 12:53
Rząd wprowadza nowe restrykcje. Za ich złamanie 30 tys. zł kary, a nawet więzienie
fot. Adam Guz/KPRM

Zakaz samodzielnego przemieszczania się osób nieletnich. Zamknięte miejsca publiczne. Te i wiele innych regulacji za których złamanie grozić nam będzie teraz do 30 tys. zł kary, a nawet więzienie, wprowadził dziś rząd, a o szczegółach mówili premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Wprowadzamy dodatkowe ograniczenia, chcemy w ten sposób ograniczyć przyrosty zakażeń, które są widoczne i w najbliższych dniach będą prawdopodobnie dalej rosły – powiedział na dzisiejszej konferencji premier Mateusz Morawiecki.

Uczynił w ten sposób wprowadzenie do listy dodatkowych obostrzeń, które wchodzą właśnie w życie. – Bezwzględnie konieczne będzie zachowanie na ulicach dystansu minimum dwóch metrów od siebie. A osoby niepełnoletnie mogą przebywać w przestrzeni publicznej wyłącznie w towarzystwie osoby dorosłej. Zamykamy również parki, place i bulwary miejskie – mówił szef rządu. – Nieczynne do odwołania będą również hotele i miejsca noclegowe z wyłączaniem tych, które przeznaczono do kwarantanny – zaznaczył.

Przepisy nowego rozporządzenia stanowią również, że do odwołania zamknięte będą wszystkie salony fryzjerskie, kosmetyczne, tatuażowe. Tylko w dni powszednie czynne będą markety budowlane, w weekendy pozostaną zamknięte. Czynne pozostaną natomiast sklepy spożywcze oraz drogerie, ale korzystanie z nich również będzie ściśle określone przepisami. – W sklepie będą mogły przebywać maksymalnie trzy osoby na jedną kasę i dwie na okienko pocztowe. Dodatkowo kupujący mają obowiązek nakładania rękawiczek przed wejściem do sklepu – poinformował Mateusz Morawiecki. – To samo dotyczy stoisk na targowiskach, które będą działać (decyzja zależy od samorządów – przyp. red.). Sklepy wielkopowierzchniowe będą miały obowiązek przekazania rękawiczek klientom przed wejściem do placówki. Ponadto uruchamiamy masową produkcję rękawiczek, aby każdy mógł się w nie zaopatrzyć. Wszystkie zakłady chemiczne pracują również nad produkcją płynu do dezynfekcji – podkreślił.

Premier dodał, że w trosce o osoby starsze w wieku 65 i więcej lat wprowadzona zostanie zasada, według której ze sklepów spożywczych i drogerii w godzinach od 10.00 do 12.00 będą mogły skorzystać wyłącznie osoby w tej grupie wiekowej. – Oczywiście poza tymi godzinami osoby starsze będą mogły skorzystać z obiektów handlowych, ale dla bezpieczeństwa ich oraz innych ludzi apelujemy, by nie wychodzili z domu, jeśli to nie jest absolutnie konieczne. Niech ograniczą tę potrzebę do częstotliwości raz na kilka dni – powiedział Morawiecki.

Zgodnie z nowym rozporządzeniem zapadła również decyzja, że w zakładach pracy należy zachować półtorametrowe odstępy, a pracodawcy muszą zapewnić tam płyny do dezynfekcji. W firmach nowe obostrzenia mają obowiązywać od 2 kwietnia.

Dodatkowo rząd rozszerzył wymóg o połowie miejsc wolnych w środkach transportu prywatnych przewoźników w pojazdach powyżej dziewięciu osób. Ograniczenia formalnie nie obejmują samochodów osobowych, jednak na konferencji szef resortu zdrowia Łukasz Szumowski zaapelował o zachowanie rozsądku i również ograniczenie do niezbędnego minimum tego sposobu przemieszczania się.

Zamknięcie wielu miejsc rekreacji publicznej ma ograniczyć maksymalnie wychodzenie na dwór bez potrzeby. – Wyjście na zewnątrz, na powietrze traktujmy wyłącznie jako niezbędny środek zdrowia psychicznego. Wyjdźmy, zaczerpnijmy świeżego powietrza i wróćmy do domu. To nie jest czas na uprawianie sportu i aktywność fizyczną. Wszyscy wspólnie walczymy o ograniczenie zakresu pandemii – podkreślił minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Prezes Rady Ministrów przyznał, że wprowadzone obostrzenia istotnie i negatywnie wpłyną na stan gospodarki, ale teraz najważniejsze jest przerwanie tendencji wzrostu zachorowań. – Budujemy różne scenariusze, także takie, że czas zamknięcia gospodarczego będzie dłuższy, taki jak w zachodniej Europie. Wierzę jednak, że jeżeli zachowamy maksymalną izolację, dystans społeczny, ochronimy osoby starsze, najbardziej narażone na śmierć, będziemy mogli powoli wracać do nowej normalności. Bardzo ważna dla Polski będzie sytuacja gospodarcza w Europie i to, jak ona będzie się odbudowywać – powiedział Mateusz Morawiecki.

Dodał, że choć na dziś w użyciu jest półtora tysiąca łóżek w szpitalach zakaźnych jednoimiennych, to szykowane są kolejne miejsca. Jest ich ponad 10 tysięcy. – Musimy brać pod uwagę każdy scenariusz, także ten z gwałtownym przyrostem liczby chorych, dlatego musimy wspólnie zawalczyć o wypłaszczenie krzywej zachorowań – zaapelował Morawiecki.

Dodajmy, że za złamanie któregokolwiek z zakazów wpisanych w nowym rozporządzeniu grozi grzywna od 5 do 30 tys. zł, a przy nagminnym łamaniu zasad – nawet kara więzienia. Obecne zasady będą obowiązywać przez dwa tygodnie z możliwością przedłużenia.

Szczegółowe informacje również tutaj.

5

Dodaj Komentarz

5 odpowiedzi na “Rząd wprowadza nowe restrykcje. Za ich złamanie 30 tys. zł kary, a nawet więzienie”

 1. Zalamana pisze:

  Proponuję zwrócić uwagę na ludzi którzy przyjeżdżają do okolicznych wsi, zostawiają auta i grupami idą do lasu. Wszyscy chcemy wrócić do normalności, a przez takie osoby wszystko się wydłuża… za zwrócenie uwagi jeszcze obrażają, więc co warto zrobić w takiej sytuacji, bezsilność

  • Robert pisze:

   To sam siedż w domu ,nikt Tobie nie broni. Nie damy sobą manipulować przez media które tylko podkręcają atmosferę. Konstytucja nam to gwarantuje że możemy korzystać ze swobód.
   Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi
blog
Współpracownik
Wieści z szopy - czyli co z tą koleją.
blog
Współpracownik
Piłka w grze - wieści z lokalnych boisk.
blog
Współpracownik
Śledź Nas - W podróży dookoła świata