23 03 2020

Rząd uruchomił aplikację do mobilnej kontroli osób w kwarantannie

23.03.2020, godz.: 13:02
Rząd uruchomił aplikację do mobilnej kontroli osób w kwarantannie
fot. gov.pl

Trwa ogólnonarodowa kwarantanna spowodowana epidemią koronawirusa. Dla ponad 5,7 tys. osób na samym Mazowszu jest to obowiązkowe odosobnienie. Rząd uruchomił aplikację „Kwarantanna domowa”, którą na smartfonach powinni zainstalować obywatele w kwarantannie właśnie.

Aplikacja ma ułatwić i przyspieszyć procedury sprawdzania obowiązkowych kwarantann. Służbom pozwoli w tym zakresie działać sprawniej, dla obywateli zaś uczyni proces weryfikacji mniej uciążliwym.

Jak to działa?
– Proces wygląda następująco: dostajemy informację o osobach objętych kwarantanną, wysyłamy im SMS zachęcający do ściągnięcia i zainstalowania naszej aplikacji. W związku z tym jeśli jesteście w kwarantannie nawet od kilku dni, a nie dostaliście SMS-u – po ściągnięciu i próbie instalacji aplikacji wyświetli Wam się komunikat, że Waszych danych nie ma w bazie – opisuje strona rządowa. – Uspakajamy, nasza wiadomość na pewno do Was dotrze. Po jej otrzymaniu komunikat zniknie. Będziecie mogli instalować i aktywować aplikację – dodaje.

Otrzymanie SMS jest kluczowe. To znak, że dane osoby objętej kwarantanną są w naszej bazie i że może ona rozpocząć korzystanie z aplikacji. Urzędnicy proszą jednak o cierpliwość.

Dodają, że aplikacja jest oficjalna i bezpieczna. Umożliwia potwierdzenie miejsca, w którym przebywasz oraz m.in. podstawową ocenę stanu zdrowia. – Dzięki naszej aplikacji zyskujesz szybki dostęp do niezbędnych – pomocnych w czasie kwarantanny – informacji. Możesz też korzystać ze specjalnej infolinii – czytamy na stronie rządowej.

Aplikacja daje m.in. możliwość zgłoszenia się do lokalnych ośrodków pomocy społecznej, które w uzasadnionych sytuacjach, mogą dostarczać leki, czy artykuły spożywcze. Dzięki aplikacji szybko można skontaktować się z pracownikiem socjalnym.

Aby ją aktywować, trzeba najpierw pobrać z App Store lub Google Play. Po zainstalowaniu zarejestruj się za pomocą numeru telefonu. Twoje konto zostanie zweryfikowane po wprowadzeniu kodu, który otrzymasz w wiadomości SMS.

1

Dodaj Komentarz

Jedna odpowiedź do “Rząd uruchomił aplikację do mobilnej kontroli osób w kwarantannie”

  1. Czytelnik pisze:

    Coś mi się wydaje, że inwigilacja działa od samego początku to jest od instalacji. Google: koronawirus, aplikacja, Iran.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi
blog
Współpracownik
Wieści z szopy - czyli co z tą koleją.
blog
Współpracownik
Piłka w grze - wieści z lokalnych boisk.
blog
Współpracownik
Śledź Nas - W podróży dookoła świata