reklama Grodzisk mazowiecki
TEMATY NA CZASIE:
koronawirus
CPK
wypadki
policja

19

12 2020

Ruszyły konsultacje dot. strategii rozwoju regionu CPK


Grodzisk News


foto: cpk.plRuszyły konsultacje dot. strategii rozwoju regionu CPK - Grodzisk News


Spółka Centralny Port Komunikacyjny ruszyła z kolejnymi konsultacjami. Tym razem spółka z lokalnymi samorządami zamierza wypracować odpowiednie rozwiązania dla planowanych inwestycji w regionie.


reklama Grodzisk mazowiecki

CPK zapewnia, że zamierza wypracować optymalne rozwiązania dla regionu planowanych inwestycji. Stąd też konsultacje i współpraca z samorządowcami z 26 gmin i siedmiu powiatów z województwa mazowieckiego i łódzkiego. Spółka zaprosiła przedstawicieli samorządów do wspólnych prac nad pomysłami na rozwój przestrzenny, gospodarczy i społeczny regionu lotniskowego. Pierwsze spotkanie (on-line) za nami. – Wbrew zarzutom przeciwników, CPK nie tworzymy wbrew opiniom mieszkańców i lokalnych liderów. Jest odwrotnie: uwzględniamy ich głos i aktywnie współpracujemy, prowadząc inwestycję. Dotyczy to nie tylko Rady Społecznej ds. CPK. Rozpoczęte dziś konsultacje są kolejnym krokiem w tym kierunku. Chcemy, aby budowa CPK przełożyła się na poprawę jakości życia dla wszystkich mieszkańców regionu – mówił w piątek Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. CPK.

REKLAMA
reklama Grodzisk mazowiecki

Spółka podkreśla, że ostateczna decyzja w zakresie wyznaczenia regionu CPK  zależeć będzie przede wszystkim od woli współpracy  jednostek samorządu terytorialnego przy opracowaniu i realizacji strategii. Położenie Portu Solidarność między Łodzią a Warszawą daje szansę na utworzenie w sercu Polski duopolis, supermiasto z łącznym potencjałem ludzkim liczącym 5 mln ludzi, jednak aby ono powstało konieczne jest zapewnienie szybkiego połączenia między tymi metropoliami – bez błyskawicznego przemieszczania się między nimi nie uda się zbudować organizmu połączonego wspólną gospodarką i biznesem. Jednak plany CPK takie inwestycje obejmują.

Zgodnie z koncepcją przyjętą trzy lata temu, rozwój przestrzenny terenu wokół CPK ma być tak zaplanowany, aby był miastotwórczy, przyjazny dla biznesu, innowacji, ale także dla funkcji społecznych i kulturalnych przy jednoczesnym poszanowaniu dla produkcji rolnej. – Małe ojczyzny w otoczeniu CPK będą miały szansę rozwijać się dzięki stworzeniu atrakcyjnych miejsc pracy i poprawie jakości infrastruktury. Strategia pomoże też w realizacji lokalnych projektów poprawiających jakość życia. Dzisiejsze spotkanie wpisuje się w rozpoczęty przez nas dialog z samorządami. Na początku grudnia zawarliśmy porozumienie z powiatami: sochaczewskim, żyrardowskim i grodziskim w sprawie wymiany danych ewidencyjnych – powiedział Patryk Demski, członek zarządu CPK ds. Nieruchomości.

Ruszyły konsultacje dot. strategii rozwoju regionu CPK - Grodzisk Newsfoto: cpk.pl


Tereny wokół dużych lotnisk stanowią doskonałą lokalizację do rozwoju gospodarczego i urbanistycznego. Z tego tez chce skorzystać spółka. – Rolniczy region zachodniego Mazowsza stanie się areną dynamicznego rozwoju urbanistycznego i gospodarczego.  Na jego terenie powstaną nowe ośrodki biznesowe i miejskie, zrealizowane zostaną inwestycje logistyczne oraz przemysłowe, rozwijać się będzie turystyka i  rozrywka. Okolice Baranowa będą nowym polskim oknem na świat, stanowiąc centralny punkt duopolis Łodzi i Warszawy – zaznacza Mikołaj Wild, prezes zarządu CPK.

Ruszyły konsultacje dot. strategii rozwoju regionu CPK - Grodzisk Newsfoto: cpk.pl


ZOBACZ TEŻ
💬︎   dodaj komentarz

reklama Grodzisk mazowiecki

Copyright © 2014-2021 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.