reklama Grodzisk Mazowiecki
REKLAMA

Ruszyło weekendowe szkolenie „terytorialsów”

Grodzisk News

skomentuj podziel się na Facebooku podziel się na WhatsApp

foto: 6MBOTRuszyło weekendowe szkolenie „terytorialsów” - Grodzisk News


Ponad 80 osób rozpoczęło weekendowe szkolenia podstawowe i wyrównawcze w 6 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej.


Od początku w Wojskach Obrony Terytorialnej duży nacisk położony jest na możliwość łączenia służby z życiem prywatnym czy zawodowym. Zaplanowane na weekendy szkolenia rotacyjne czy letnie i zimowe projekty “Wakacje z WOT” oraz “Ferie z WOT” - to tylko niektóre ze sposobów ułatwienia kandydatom wstąpienia w szeregi wojska bez konieczności reorganizowania całego życia. Kolejnym z nich jest szkolenie podstawowe i wyrównawcze w trybie weekendowym. Dzięki niemu żołnierze zdobywają wiedzę, której wymaga się od terytorialsów na początkowym etapie służby, jednak w koszarach – zamiast 16 dni ciągiem - spędzają weekendy: osiem w przypadku szkolenia podstawowego lub cztery w przypadku szkolenia wyrównawczego.  

W minioną sobotę na szkolenie podstawowe i wyrównawcze zgłosiło się w sumie ponad 80 kandydatów. Wśród nich szer. Maciej, dyrektor departamentu informatyki Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. - Po pierwsze kierują mną pobudki patriotyczne, po drugie - chciałbym, jeśli będzie taka potrzeba i możliwość,  wesprzeć terytorialsów wykorzystując wiedzę i umiejętności wynikające z zajmowanego przeze mnie stanowiska. Jednocześnie sam będę mógł czegoś ciekawego dowiedzieć i nauczyć - najpierw podczas szkolenia, a następnie podczas służby. 

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

Wśród nowo wcielonych znalazła się również szer. Katarzyna – na co dzień pracownik wojska. Jak zauważa, dzięki weekendowemu trybowi szkolenia mogła wstąpić do wojska bez konieczności rezygnacji z pracy czy wykorzystywania urlopów. 
- Do wojska zachęciła mnie córka, która od ponad roku pełni terytorialną służbę wojskową i kiedy opowiadała o wyjazdach, np. do pomocy powodzianom wzbudziła we mnie chęć podobnego działania. Trzeba było potrenować, przede wszystkim biegi, bo praca za biurkiem robi swoje. Na pewno będzie ciężko - pięć dni w pracy, dwa dni ćwiczeń - ale myślę, że dam radę.  

Szkolenie weekendowe to forma, która odpowiada również studentom. Szer. Mateusz, student bezpieczeństwa narodowego, chciałby w praktyce poznać zdobytą w toku studiów teorię. - Mój tata był w wojsku i jego opowieści wzbudziły moje zainteresowanie, a służba stała się częścią marzenia z dzieciństwa. Mam nadzieję, że poznam funkcjonowanie wojska “od środka”, a może sam będę mógł przekazywać nabytą podczas studiów wiedzę?  

Szkolenie podstawowe skierowane jest do osób, które dotychczas nie były w wojsku. Uczestnicy w ramach tzw. “Szesnastki” nabywają niezbędną wiedzę z zakresu strzelania, zielonej taktyki, topografii, pierwszej pomocy czy regulaminów. Natomiast w ramach szkolenia wyrównawczego rezerwiści pogłębiają wiedzę, którą nabyli w trakcie pełnionej dotąd służby. 

- Szkolenie podstawowe i wyrównawcze w trybie weekendowym różnią się jedynie czasem spędzonym na poligonie. Jedni są tu szesnaście dni ciągiem, inni te 16 dni mają podzielone na osiem tygodni. Jednak wiedza, którą posiąść muszą wszyscy kandydaci jest taka sama. Żołnierze zawsze, bez względu na tryb szkolenia, są zobowiązani do przyswojenia określonego materiału, zdobycia wiedzy i umiejętności, które zawsze sprawdzane są podczas pętli taktycznej, więc to nie jest tak, że weekendowo jest łatwiej - mówi jeden z instruktorów szkolenia podstawowego.

Szkolenie weekendowe już ruszyło, jednak nadal można zgłosić się na “Szesnastkę” lub “Ósemkę” w trybie ciągłym. Najbliższe wcielenia odbędą się: 10 maja – na szkolenie podstawowe i 18 maja – na szkolenie wyrównawcze. Szkolenia podstawowe weekendowe i prowadzone ciągiem zakończy uroczysta przysięga wojskowa zaplanowana na 25 maja.  

Aby wstąpić w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej wystarczy zgłosić się do najbliższego Wojskowego Centrum Rekrutacji lub skontaktować się z rekruterem. Numery telefonów do rekruterów z poszczególnych powiatów znaleźć można na stronie internetowej: rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl

Ruszyło weekendowe szkolenie „terytorialsów” - Grodzisk News
Ruszyło weekendowe szkolenie „terytorialsów” - Grodzisk News
Ruszyło weekendowe szkolenie „terytorialsów” - Grodzisk News
Ruszyło weekendowe szkolenie „terytorialsów” - Grodzisk News


ZOBACZ TEŻ




💬︎   dodaj komentarz



AKTUALNOŚCI

Budowa kanalizacji w ul. Moniuszki czas start!

Milanówek wybrał wykonawcę i podpisał umowę na budowę kanalizacji sanitarnej w ul. Moniuszki. Dzięki inwestycji do sieci będą mogły przyłączyć się lokalne posesje.

Czas na planszówkowe mocne uderzenie! Przed nami V Festiwal Planszowy Grodzisk

Miłośnicy planszówek z Grodziska i okolica mogą na czerwono zaznaczyć w kalendarzu daty 20 i 21 czerwca. Wówczas bowiem odbędzie się piąta już odsłona Festiwalu Planszowy Grodzisk. Dwudniowy festiwal będzie zarazem zwieńczeniem całego sezonu comiesięcznych spotkań z planszówkami w grodziskiej Mediatece. A na uczestników wydarzenia czekać będzie wiele opcji zdecydowanie wartych rozważenia!

Wyłączenie wody w centrum Grodziska

Mieszkańcy części budynków w centrum Grodziska muszą przygotować się na brak wody w kranach. A nastąpi to w najbliższą środę.

Będzie kompleksowa przebudowa przystanku WKD Warszawa Raków

Warszawska Kolej Dojazdowa sukcesywnie modernizuje swoją infrastrukturę. Niedawno zakończył się duży remont torowiska opiewający na ponad 40 mln zł. Teraz przewoźnik ogłosił przetarg na przygotowanie projektu kompleksowej przebudowy przystanku Warszawa Raków. Choć same prace budowlane są jeszcze melodią przyszłości, to posiadanie dokumentacji projektowej pozwoli wukadce zabrać się i za tę inwestycję.

Dawna siedziba harcerzy zyskuje nowe oblicze i funkcje dla Grodziszczan

Dobiegają końca kompleksowy remont oraz termomodernizacja budynku przy ul. Sowińskiego w Grodzisku. Obiekt przez lata był siedzibą grodziskiego Hufca ZHP, a po modernizacji pełnić będzie szereg funkcji integracyjno-kulturalnych dla mieszkańców.

Poranny pożar samochodu w Zboiskach. Auto spłonęło niemal doszczętnie

Dzisiejszy poranek w Zboiskach rozpoczął się od interwencji służb. O godzinie 7:21 oficer dyżurny otrzymał zgłoszenie o płonącym samochodzie osobowym, który zapalił się na jednej z prywatnych posesji. Ogień niemal doszczętnie strawił nadwozie pojazdu.

Co mówi raport o stanie grodziskiej gminy za 2025 rok?

Grodzisk opublikował jak co roku raport o stanie gminy za 2025 r. Debata na temat poszczególnych aspektów raportu odbędzie się podczas czerwcowej sesji absolutoryjnej, w której wziąć udział mogą mieszkańcy. Tymczasem my już teraz spoglądamy na najważniejsze kwestie ujęte w raporcie.

Wukadka nadal najbardziej punktualna w kraju. Znamy dane za pierwszy kwartał 2026

Warszawska Kolej Dojazdowa nadal może dzierżyć palmę pierwszeństwa, jeśli chodzi o punktualność na torach. Urząd Transportu Kolejowego podał zestawienie za pierwszy kwartał 2026 roku i wynika z niego jasno: wukadka może pochwalić się punktualnością przejazdów na poziomie 99 procent.





NAJPOPULARNIEJSZE



NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE



odwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2026 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.