TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja

07

10 2021

Rusza przebudowa dworca w Milanówku [FOTO]


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

foto: Wizualizacja/PKP SARusza przebudowa dworca w Milanówku [FOTO] - Grodzisk News


Polskie Koleje Państwowe S.A. podpisały umowę i przekazały dziś plac budowy wykonawcy prac modernizacyjnych na dworcu kolejowym w Milanówku. Po zakończeniu przebudowy podróżni będą mogli korzystać z bardziej komfortowego, bezpiecznego i funkcjonalnego dworca.


reklama Grodzisk Mazowiecki

Dzięki inwestycji PKP S.A. realizowanej w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko obecny budynek dworca w Milanówku zyska zupełnie nowy wygląd. Nową część, którą zaplanowano od strony frontowej, charakteryzować będzie przeszklona ściana wykończona białą attyką z  artystycznym wzorem, nawiązującym również do wykończenia sufitów wewnątrz obiektu. Pojawią się na niej również zegar oraz podświetlany napis „dworzec kolejowy”. Reszta elewacji zostanie poddana renowacji i wykończeniu białym tynkiem. Od strony peronów postanowiono zachować również historyczny, geometryczny detal. W budynku planuje się wstawienie również nowych okien i drzwi. Całość uzyskanego w ten sposób efektu wizualnego zostanie podkreślona przez nową iluminację.

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

W ramach przebudowy zaplanowano zmianę aranżacji powierzchni wewnątrz dworca. W pobliżu holu, pełniącego funkcję przestrzeni do obsługi podróżnych, znajdą się toalety oraz pomieszczenie kasy biletowej. Natomiast w nowej, dobudowanej części dworca o powierzchni nieco ponad 35 m kw., zaprojektowano niewielką poczekalnię dla podróżnych z przeszkloną fasadą. Wydzielono z niej za pomocą rolety niewielką przestrzeń na wynajem. W zaaranżowanej w nowy sposób przestrzeni obsługi podróżnych pojawią się ergonomiczne ławki, gabloty z rozkładem jazdy, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz nowoczesny system informacji głosowej. Planowany jest również montaż sieci Wi-Fi.

– Program Inwestycji Dworcowych w województwie mazowieckim nabiera tempa. Latem rozpoczęły się budowy nowych dworców w Garwolinie i Łaskarzewie, a dziś przekazujemy wykonawcy kolejny plac budowy. Dzięki inwestycji dworzec w Milanówku będzie bardziej komfortowy dla korzystających z niego podróżnych, a także stanie się obiektem nowoczesnym, co sprawi, że podróż koleją stanie się jeszcze bardziej atrakcyjna – mówi Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

– Rozpoczęcie przebudowy dworca w Milanówku to kolejny element wielkiej modernizacji polskiej kolei. Mieszkańcy powiatu grodziskiego zyskają dzięki temu dostęp do bezpiecznej i komfortowej infrastruktury kolejowej. Mam nadzieję, że nowoczesny i proekologiczny budynek dworca stanie się ważnym centrum społeczności lokalnej i ułatwi pasażerom podróżowanie koleją do Warszawy. Wszystko to dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych, w ramach którego polski rząd przeznaczy do 2023 r. prawie 2 mld złotych na modernizację blisko 200 dworców – podkreśla Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

– Największe inwestycje kolejowe realizowane w kraju wspierane są przez Fundusze Europejskie m.in. z Programu Infrastruktura i Środowisko. Dzięki temu jakość i szeroko rozumiana dostępność transportu kolejowego stale się zwiększa, przyciągając tym samym nowych użytkowników kolei. Równolegle wspieramy mniejsze inwestycje – realizowane lokalnie, tak jak modernizacja dworca
w Milanówku, który ma znaczenie dla aglomeracji warszawskiej. Poprawa jego funkcjonalności m.in. poprzez dostosowanie budynku do potrzeb osób z niepełnosprawnościami przyczyni się do niwelowania różnic w dostępie do transportu kolejowego, jakie występują w regionie mazowieckim – mówi Waldemar Buda, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

– Przebudowa dworca w Milanówka to kolejna inwestycja, która zaczynamy w województwie mazowieckim w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. Choć to niewielki dworzec, bo posiada łącznie niespełna 190 m kw. powierzchni, to jego modernizacja jest niezwykle istotna w kontekście obsługi licznych podróżnych korzystających z kolei w aglomeracji warszawskiej. Dzięki inwestycji PKP S.A. ten pochodzący z lat 50. XX wieku obiekt nie tylko zachowa swoją wartość historyczną, ale też stanie się nowoczesny i przyjazny środowisku – mówi Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.

– Środki unijne z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko odgrywają istotną rolę
w modernizacji polskiej kolei. Dzięki nim dzisiaj możemy korzystać m.in. z wielu nowo wybudowanych oraz odnowionych obiektów infrastruktury kolejowej. Cieszę się, że do długiej listy unowocześnionych, komfortowych, bezpiecznych, ekologicznych i dostępnych dworców kolejowych już wkrótce dołączy przebudowany dworzec Milanówku. Startująca inwestycja doskonale pokazuje duże znaczenie niewielkich, lokalnych obiektów kolejowych dla gospodarki większych miejscowości z punktu widzenia jak najwydajniejszego przepływu zasobów ludzkich – mówi Joanna Lech, p.o. dyrektor Centrum Unijnych Projektów Transportowych.

W ramach inwestycji dworzec w Milanówku zostanie przystosowany do obsługi osób z niepełnosprawnościami. Z szeregu usprawnień warto wspomnieć m.in. o ścieżkach prowadzących, mapach dotykowych, oznaczeniach w alfabecie Braille’a dla osób niewidomych i niedowidzących oraz toaletach dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej.

Na dworcu po przebudowie będzie również bezpieczniej. Planowane jest wykonanie nowych instalacji w budynku oraz montaż nowoczesnych systemów, takich jak monitoring, kontrola dostępu czy system sygnalizacji włamania i napadu. Za optymalizację zużycia energii elektrycznej, cieplnej i wody na dworcu będzie odpowiadał system BMS (Building Management System), sterujący pracą wszystkich instalacji i urządzeń na dworcu.

Dzięki inwestycji zmieni się również otoczenie budynku. W sąsiedztwie dworca zostanie ułożona nowa nawierzchnia, uporządkowane zostaną tereny zielone oraz pojawią się nowe, ozdobne nasadzenia. Poza tym przewidywana jest instalacja nowych elementów małej architektury, takich jak stojaki rowerowe, ławki, kosze czy oświetlenie.

Łączny koszt inwestycji to prawie 4,7 mln złotych brutto. Planowany termin jej zakończenia to jesień 2022 roku. Wykonawcą prac budowlanych jest Woj-Art. Sp. z o.o. ze Skierniewic, natomiast projekt przebudowy dworca opracowała AMT Sp. z o.o. z Bydgoszczy.

Rusza przebudowa dworca w Milanówku [FOTO] - Grodzisk News
Rusza przebudowa dworca w Milanówku [FOTO] - Grodzisk News
Rusza przebudowa dworca w Milanówku [FOTO] - Grodzisk News
Rusza przebudowa dworca w Milanówku [FOTO] - Grodzisk News


ZOBACZ TEŻ
💬︎   dodaj komentarz

Ciekawe czy będzie basen w tunelu? Zawsze był:)
Bez kanalizacji ten remont nie ma sensu.

Marcin
07-10-2021 15:00

Piękny,niczym z filmow Barei.

Wiem
08-10-2021 09:22

Milanówek to takie opuszczone miasto,nikt o to miasto nie dba,zero drog,sciezek rowerowych,jak juz cos zrobia to na sile np dworzec pkp ktory wyglada jak warzywniak.

Daniel
08-10-2021 10:54

Copyright © 2014-2021 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.