reklama Grodzisk Mazowiecki
TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja

26

10 2022

Rozbudują kanalizację deszczową na sochaczewskiej


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

Rozbudują kanalizację deszczową na sochaczewskiej - Grodzisk News


Kilkadziesiąt rur o dużej średnicy, które leżą przy wyjeździe z Brwinowa do Grudowa, na granicy z Milanówkiem to zapowiedź rozpoczęcia realizacji ważnej inwestycji. Brwinów zamierza przebudować kanalizację deszczową w tym rejonie.


Wody opadowe ze znacznej powierzchni dróg Brwinowa odprowadzane są kanalizacją deszczową

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

biornika retencyjnego znajdującego się przy ul. Sochaczewskiej w Brwinowie. Nadmiar wody przepływa następnie dalej, do rowu odprowadzającego wodę w kierunku rzeki Rokitnicy Starej. Rów ten odprowadza także wody z terenu południowych sołectw gminy Brwinów oraz Podkowy Leśnej i zachodniego Milanówka. Rozwój terenów miejskich i ich rozbudowa spowodowała stale powiększenie dotychczasowej zlewni wód, co z kolei zaczęło powodować coraz większe problemy z jej odprowadzeniem, zwłaszcza podczas pojawiających się coraz intensywniejszych opadów nawalnych. Te ubiegłoroczne oraz rok wcześniejsze spowodowały lokalne podtopienia w całej Polsce, w tym na terenie naszej gminy, a najbardziej niebezpieczne zjawisko dało się zaobserwować na końcowym odcinku kolektora zbiorczego kanalizacji deszczowej w ul. Sochaczewskiej, gdzie skumulowało się największe uderzenie siły spływającej wody. Mieszkańcy domów jednorodzinnych musieli w krytycznych sytuacjach sięgać po worki z piaskiem i wzywać na pomoc strażaków, którzy pomagali w wypompowaniu wody.

–Gmina Brwinów podjęła w tej sytuacji działania związane z przeprowadzeniem analizy oraz przeprojektowaniem ujścia kanalizacji deszczowej w ul. Sochaczewskiej. Ich efektem było opracowanie projektu budowy nowego kolektora odprowadzającego wodę, wspomagającego dotychczas funkcjonujące urządzenie, który otrzymał roboczą nazwę „kanał ulga”. Działanie nowego układu będzie proste. Gdy główny kolektor napełni się do wyznaczonej wysokości, nowy kolektor zacznie przejmować wodę. Dzięki temu uwolni on od nadmiaru wód separator funkcjonujący przed zbiornikiem retencyjnym, który nie dopuszcza do przepłynięcia niepodczyszczonych wód a tym samym spowalnia przepływ – podają urzędnicy.

–Inwestycja obejmie budowę sieci kanalizacji deszczowej doprowadzającej część wody spływającej z miasta do nowego podziemnego zbiornika retencyjnego stworzonego z rur o łącznej pojemności 125m³ i łącznej długości ponad 100 m. Poprzez nowy separator podczyszczający z substancji ropopochodnych i zawiesin woda odpłynie do rowu. Na przetarg ogłoszony przez gminę Brwinów w lipcu wpłynęły trzy oferty – dodają.

Najkorzystniejszą przedstawiła firma Robokop z Milanówka. Wartość prac, które zakończyć się mają w połowie grudnia, wynosi niespełna 1,3 mln zł.

W czasie prowadzenia robót w terenie mieszkańcy osiedla Sochaczewska będą musieli liczyć się z utrudnieniami. Czasowo trzeba będzie zamknąć wjazd przy budynku nr 10, ale wcześniej pojawi się tymczasowe oznakowanie, które będzie kierować ruch z uliczek między blokami w stronę wyjazdu ulicą 11 Listopada.

💬︎   dodaj komentarz
📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2023 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.