10 01 2020

Rok bogaty w inwestycje

10.01.2020, godz.: 13:05
Rok bogaty w inwestycje
Wizualizacja hali sportowo-widowiskowej przy ul. Sportowej

Rok 2019 r. był dla Gminy Grodzisk Mazowiecki pełen niełatwych wyzwań, ale był to także rok bardzo ciekawy.

Gmina, podobnie jako pozostałe samorządy w Polsce, zderzyła się z  problemem gwałtownie rosnących cen za odbiór i utylizację śmieci. Brak składowisk i  spalarni, brak konkurencyjności firm odbierających odpady, a przede wszystkim wzrost opłat za ich składowanie oraz wprowadzenie nowych przepisów krajowych spowodowały, że samorządy zostały zmuszone do podniesienia opłat. Zgodnie z prawem nie ma możliwości, by do odbioru śmieci dopłacać i tym samym zmniejszyć koszty ponoszone przez mieszkańców. Kwota za odbiór odpadów zależna jest od liczby osób, które ją wnoszą, dlatego dużą szansą na jej utrzymanie na dotychczasowym poziomie jest solidarne płacenie za śmieci.

Ten rok przyniósł zakończenie wieloletniej batalii o obwodnicę Grodziska Mazowieckiego. Ostatnie dwanaście miesięcy było czasem wytężonej pracy i aktywnych działań na rzecz doprowadzenia sprawy do końca i uzyskania z Ministerstw Finansów, Inwestycji i  Rozwoju potwierdzenia, że złożone odwołania zostały odrzucone. Tym samym decyzja o  budowie Obwodnicy Zachodniej jest ostateczna.

Trwa budowa wielkiego, nowoczesnego kompleksu Akademii Legii, kontynuowana jest budowa ośrodka tenisowego w Kozerkach. Rozwiązano kilka newralgicznych problemów drogowych, np. przebudowano skrzyżowanie ul. Nadarzyńskiej z ul. Warszawską, co znacznie poprawiło bezpieczeństwo w mieście.

W mijającym roku udało się wdrożyć w świetlicach oraz Mediatece zajęcia, które są bardzo popularne wśród mieszkańców. Z zaproponowanej oferty kulturalnej chętnie korzystają różne grupy wiekowe: dzieci, młodzież, seniorzy.

Rok 2019 przyniósł liczne sukcesy sportowe grodziskich zawodników, jak: Mistrzostwo Polski w tenisie stołowym Klubu Dartom Bogoria, wejście do II Ligii Mężczyzn przez siatkarzy UKS Sparta i do III Ligii przez piłkarzy Klubu Pogoń. Wicemistrzem Polski w wyścigach samochodowych został Piotr Struzik, a Beata Pawłowska-Sielecka zdobyła Wicemistrzostwo Polski oraz Mistrzostwo Łotwy i wzięła udział w Mistrzostwach Świat psich zaprzęgów „Drayland”. Liczne sukcesy odnosili zawodnicy Klubu UKS Budo, łyżwiarki z UKS Sparta, kolarze z GKK Opty Mazowsze, szachiści z UKS Szachowa Dwójka oraz dziewczęta z  Grodziskiego Klubu Koszykarskiego.

Mijający rok był rokiem realizacji wielu inwestycji dla Oświaty. Wybudowano nowe skrzydło z 9 salami lekcyjnymi, szatniami oraz świetlicą dla SP nr 2 przy ul. Westfala. Dokończono gruntowny remont SP nr 6 przy ul. Sportowej, który objął I i II piętro oraz klatki schodowe. W Izdebnie Kościelnym zbudowano salę gimnastyczną, zaplanowano również rozbudowę szkoły. Przy SP Nr 5 przy ul. Zondka powstała nowoczesna hala sportowa i  wyremontowano szkołę (jadalnię, szatnię), a budynek wyposażono w windę. W grudniu podpisano umowę na budowę hali sportowo-widowiskowej przy ul. Sportowej, która będzie służyła nie tylko grodziskim sportowcom i mieszkańcom, jako miejsce imprez kulturalnych, ale będzie także „zapleczem” dla SP Nr 6, z którą zostanie połączona łącznikiem. Dzięki temu ograniczona zostanie zmianowość w tej szkole. Zakończono też przygotowania do rozpoczęcia inwestycji w Szczęsnem i wkrótce rusza tam budowa szkoły podstawowej.

To wszystko powstaje, m.in. dzięki podatkom mieszkańców. Ok. 40% podatku od dochodu, który wpłacamy do Urzędu Skarbowego trafia do gminy, dlatego Grodzisk Mazowiecki zwraca się z apelem do wszystkich, którzy nie są jeszcze zameldowani o to, by dokonali tego jak najszybciej. Dzięki temu, że podatki trafią do Gminy, będzie się ona mogła jeszcze bardziej rozwijać.

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi
blog
Współpracownik
Wieści z szopy - czyli co z tą koleją.
blog
Współpracownik
Piłka w grze - wieści z lokalnych boisk.
blog
Współpracownik
Śledź Nas - W podróży dookoła świata