13 01 2020

Rewitalizacja stawu nadal w zawieszeniu

13.01.2020, godz.: 07:30
Rewitalizacja stawu nadal w zawieszeniu
fot. arturtusinski-podkowa.pl

Trwa administracyjny, a od pewnego czasu już także sądowy, spór między miastem Podkową Leśną a stowarzyszeniem „Dendropolis”, dotyczący rewitalizacji stawu w Leśnym Parku Miejskim. W rezultacie inwestycja pozostaje „zamrożona”. Powraca też pytanie: co dalej?

Przypomnijmy, że przedmiotem sporu jet projekt budowlany rewitalizacji stawu. Miasto chciałoby realizować inwestycję według zaktualizowanej dokumentacji z 2016 roku, podczas gdy „Dendropolis” domaga się realizaji projektu w wersji z 2010.

W ciągu miesięcy trwania sporu sprawa oparła się o najrozmaitsze urzędy i instytucje, z konserwatorem zabytków, inspektorem nadzoru budowlanego i ministrem ochrony środowiska na czele. Znalazła się też na wokandzie, gdy Podkowa wytoczyła stowarzyszeniu proces o rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji na temat inwestycji. Sąd zaś wezwał „Dendropolis” do zaprzestania naruszania dobrego imienia miasta. – Ponieważ Stowarzyszenie Dendropolis nie odpowiedziało na wezwanie oraz podtrzymało swoje dotychczasowa opinię, to Miasto Podkowa Leśna skierowało sprawę do sądu – informuje burmistrz Artur Tusiński.

Dłużąca się przepychanka nie pozwala jednak kontynuować inwestycji. – Termin zakończenia budowy był przewidziany na koniec czerwca 2019 roku. Obecnie teren inwestycji przypomina pobojowisko, jest dewastowane ogrodzenie, pomimo ogrodzenia jest niszczona mata EPDM w stawie, zostało złożone kruszywo, które wykonawca kupił w maju tego roku, kilkanaście tysięcy roślin kupionych wiosną tego roku do obsadzenia stawu będzie musiało przezimować kilkadziesiąt kilometrów od Podkowy. Postępowanie przetargowe w roku 2018 zostało ogłoszone w formie „projektuj i buduj”. Od momentu rozstrzygnięcia przetargu oba te zadania (projekt wraz z uzgodnieniami i budowa) są w gestii wykonawcy. Ponieważ przyczyna nieukończenia budowy nie leży po stronie wykonawcy, to miasto będzie przedłużało termin dokończenia o opóźnienia związane ze skargami. Chyba, że wykonawca zrezygnuje z prowadzenia budowy i np. pójdzie do sądu… – powiada burmistrz.

W obszernym wpisie na swoim blogu włodarz opisuje całą sprawę. Omawia również zmiany dokonane w projekcie rewitalizacji stawu. Kiedy doczekamy się rozwiązania patowej sytuacji?

💬︎ 0

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.