TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja

13

07 2021

Remont na cmentarzu przy Montwiłła


Grodzisk News


foto: GrodziskNewsRemont na cmentarzu przy Montwiłła - Grodzisk News


Grodziski cmentarz przy ul. Montwiłła przejdzie lifting. Gmina ogłosiła przetarg, w ramach którego wybudowane zostaną m.in. alejki prowadzące do miejsc pochówku mieszkańców.


reklama Grodzisk mazowiecki

Cmentarz parafialny przy Montwiłła został założony w 1817 roku w związku z ówczesnym prawem, które zakazywało grzebania zmarłych wewnątrz miast ze względów sanitarnych. Cmentarz przeniesiono wówczas za rogatki miasta i zlokalizowano „w polach”, przy zbiegu dzisiejszych ulic J. Montwiłła i Radońskiej. Poświęcenia cmentarza dokonał proboszcz Klemens Szaniawski. Najstarsze pochówki datowane są od dnia 27 września 1819 roku. Według ustnego przekazu pierwszą osobą pochowaną na cmentarzu była mała dziewczynka. Początkowo nie oznaczano mogił, stosując wcześniejszy system przekopywania grobów i składania kości w kostnicy. Najstarszy zachowany nagrobek pochodzi z 1842 roku.

REKLAMA
reklama Grodzisk mazowiecki

Teraz nekropolia zyska nowe ścieżki z kostki brukowej, co pozwoli odwiedzającym cmentarz wygodniej się po nim poruszać i łatwiej docierać do nagrobków. W ramach zadania, które ujęto w przetargu, rozebrana zostanie część obecnych ścieżek, a pojawią się nowe.

Firma, która wygra postępowanie, będzie miała czas na realizację cmentarnego przedsięwzięcia do 20 października 2021 roku.


ZOBACZ TEŻ
💬︎   dodaj komentarz

zostawcie w spokoju ten cmentarz, już są alejki, dalej jeszcze musicie wszystko betonować i kostkować, niedługo deptak będzie granitową płytą!!!!!

Majka
13-07-2021 15:37

No przecież budokrusz musi z czegoś żyć a i włodarze muszą się trochę oblupic

Gustawo
14-07-2021 13:20

nie zapomnijcie powycinać drzew. bez tego nie ma rewitalizacji.

wąsaty sympatyk peezelu
14-07-2021 15:47
📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2021 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.