TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja

26

07 2021

Remont na cmentarzu przy Montwiłła za ponad 400 tys. zł?


Grodzisk News


Remont na cmentarzu przy Montwiłła za ponad 400 tys. zł? - Grodzisk News


Niedawno pisaliśmy, że grodziski cmentarz parafialny przy ul. Montwiłła przejdzie zmiany. Teraz wiemy, że w przetargu zgłosiła się firma, która chce podjąć się prac remontowych. Zaproponowała cenę 422 tys. zł


reklama Grodzisk mazowiecki

Mowa o przedsiębiorstwie budowlanym P.T.H.U. Pacholczyk z Milanówka. Jeśli oferta zostanie wybrana, to nekropolia zyska nowe ścieżki z kostki brukowej, co pozwoli odwiedzającym cmentarz wygodniej się po nim poruszać i łatwiej docierać do nagrobków. W ramach zadania, które ujęto w przetargu, rozebrana zostanie część obecnych ścieżek, a pojawią się nowe.

REKLAMA
reklama Grodzisk mazowiecki

Czas na wykonanie prac wyznaczono na 20 października tego roku.

Kilka słów o historii...
Cmentarz parafialny przy Montwiłła został założony w 1817 roku w związku z ówczesnym prawem, które zakazywało grzebania zmarłych wewnątrz miast ze względów sanitarnych. Cmentarz przeniesiono wówczas za rogatki miasta i zlokalizowano „w polach”, przy zbiegu dzisiejszych ulic J. Montwiłła i Radońskiej. Poświęcenia cmentarza dokonał proboszcz Klemens Szaniawski. Najstarsze pochówki datowane są od dnia 27 września 1819 roku. Według ustnego przekazu pierwszą osobą pochowaną na cmentarzu była mała dziewczynka. Początkowo nie oznaczano mogił, stosując wcześniejszy system przekopywania grobów i składania kości w kostnicy. Najstarszy zachowany nagrobek pochodzi z 1842 roku.

💬︎   dodaj komentarz

Więcej betonu! Niech woda nie ma gdzie wsiąkać i płynie ulicami na chwałę Bena.

wąsaty sympatyk peezelu
27-07-2021 10:52
📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2021 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.