
Na niedawnej sesji grodziskiej rady miejskiej przyjęto Przyjęto miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla terenu przy dworcu kolejowym. Projekt obejmuje teren o powierzchni przeszło 3,5 hektara i dopuszcza między innym zabudowę wielorodzinną i usługową.
Nowy dokument nie tylko otwiera drogę do rozwoju zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej oraz przestrzeni przeznaczonych na działalność usługową. Mieszkańcy zyskają również nowy plac publiczny, a lokalny układ komunikacyjny zostanie uzupełniony o odpowiednią infrastrukturę drogową. Wprowadzono konkretne zasady kształtowania budynków, w tym maksymalne wysokości zabudowy, aby nowe obiekty harmonijnie wpisywały się w miejskie otoczenie.
Istotnym elementem przyjętej uchwały jest dbałość o ochronę dziedzictwa kulturowego. Na omawianym terenie znajduje się dawny cmentarz żydowski wpisany do rejestru zabytków, obejmujący między innymi historyczną bramę z 1922 roku. Zapisy planu chronią ten obszar, dopuszczając adaptację istniejącego tam budynku na pawilon edukacyjny, muzeum oraz miejsce pamięci historycznej. Ponadto dokument uwzględnia ścisłą ochronę stanowiska archeologicznego, kryjącego pozostałości dawnego cmentarzyska.
Plan miejscowy kładzie również nacisk na zachowanie odpowiednich proporcji między architekturą a środowiskiem. Wyznaczono strefy zieleni, w tym zieleń cmentarną, dla których określono wymagania dotyczące zachowania powierzchni biologicznie czynnej. Projekt wprowadza strefy ekspozycji widokowej, które zapobiegną powstawaniu budowli zasłaniających historyczne obiekty. Dodatkowo, wszystkie nowe przestrzenie publiczne mają być w pełni dostępne i przyjazne dla osób o ograniczonej mobilności.
Byłeś świadkiem wypadku lub nietypowego zdarzenia?
Chcesz zwrócić na coś uwagę naszych czytelników?
NAPISZ
i
n
f
o
@
g
r
o
d
z
i
s
k
n
e
w
s
.
p
l
ZADZWOŃ
6
9
1
2
2
2
2
3
0
Super, nowa betonowa dżungla.
zdziwiony
Za kilka tygodni, w sierpniu Grodzisk stanie się miejscem rywalizacji miłośników koszykówki w wydaniu streetballowym. Tereny rekreacyjne na Stawach Walczewskiego ugoszczą uczestników turnieju w formacie 3x3. Wydarzenie to propozycja zarówno dla aktywnych graczy, jak i mieszkańców szukających sposobu na spędzenie wolnego czasu na świeżym powietrzu.
Pierwszego dnia sierpnia Grodzisk pop raz kolejny upamiętni 82. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Organizatorzy zaplanowali szereg wydarzeń, które przybliżą mieszkańcom realia życia w okupowanej stolicy i przypomną o postawach uczestników zrywu. W programie znalazły się rekonstrukcje, oficjalne uroczystości oraz wieczorny koncert.
Już w czwartek (23 lipca) nasze gminy staną się częścią trasy 69. Międzynarodowy Wyścig Kolarski Dookoła Mazowsza. To właśnie przez Grodzisk i Żabią Wolę przejedzie peleton w ramach drugiego etapu rywalizacji organizatorzy podali zaś szczegółowy przebieg trasy, a to z kolei wiązać się będzie ze zmianami w organizacji ruchu i utrudnieniami.
Grodziscy policjanci przejęli znaczną ilość różnych narkotyków. Łącznie to prawie cztery kilogramy marihuany, mefedronu, amfetaminy, MDMA oraz kokainy. Narkotyki należały do pary mieszkańców gmina, która teraz najbliższe miesiące spędzi w areszcie, a obojgu grozi dotkliwa kara...
Padający deszcz i śliskie nawierzchnie sprawiają, że kierowcy tym bardziej muszą być czujni. Przekonał się dziś o tym mężczyzna kierujący skuterem, który spowodował zderzenie z osobowym citroenem w Grodzisku.
Ekipy robocze Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Warszawie zamkną dziś tunel pod torami w Brwinowie. W rozmowie z nami rzeczniczka prasowa MZDW przekazała, iż zamknięcie nastąpi około południa.
W poniedziałkowy wieczór grodziska policja została wezwana do interwencji w centrum miasta, gdzie świadkowie zwrócili uwagę na dwoje dzieci, które były bez opieki. Policjanci ustalili, że matka chłopców była nietrzeźwa.
Wakacje to częstokroć, czas w którym do prac biorą się drogowcy by poprawić stan nawierzchni na lokalnych trasach. Tak będzie w przypadku kilku ulic w żabiowolskiej gminie. Urząd ogłosił przetarg, w którym chce wyłonić wykonawcę remontów konkretnie trzech dróg.
12
29-05-2026
Copyright © 2026 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.