10 05 2020

Przewodnicząca milanowskiej rady miejskiej odwołana. Nowy „sternik” w poniedziałek

10.05.2020, godz.: 08:06
Przewodnicząca milanowskiej rady miejskiej odwołana. Nowy „sternik” w poniedziałek
fot. GrodziskNews

Ostatnia sesja Rady Miejskiej w Milanówku w porządku obrad miała tylko dwa punkty. Jeden dotyczył głosowania nad odwołaniem dotychczasowej przewodniczącej rady Janiny Moławy, drugi – powołania nowego przewodniczącego. Na to ostatnie milanowianom przyjdzie jednak poczekać do poniedziałku.

Na czwartkowej sesji stanął zatem projekt uchwały dotyczącej odwołania przewodniczącej Janiny Moławy. W uzasadnieniu dokumentu możemy przeczytać między innymi, że „sposób prowadzenia obrad przez przewodniczącą obnaża jej niekompetencję, co przejawia się w kilkunastogodzinnych sesjach. (…) W tej kadencji bywały sesje, które kończyły się po północy”.

Ponadto padały tam zarzuty, iż „przewodnicząca nadużywa swojej funkcji do kierowania opiniami radnych, często posuwając się do nadinterpretacji i przeinaczania faktów”, a sama organizacja pracy rady „jest nie do przyjęcia”. Projekt uchwały w pełnym brzmieniu, z uzasadnieniem włącznie przeczytacie tutaj.

Tyczasem powiedzmy, że radni stosunkiem głosów: osiem „za” i sześć „przeciw” zdecydowali o odwołaniu Janiny Moławy.

Wybór nowego przewodniczącego okazał się trudny ze względów formalno-technicznych. W tajnym głosowaniu online głosy otrzymał radny Kamil Bialik – siedem „za”, cztery „przeciw”, zaś trzy były nieważne. Ale… – W świetle jednolitego orzecznictwa, został on wybrany na nowego przewodniczącego. Niestety, brak łączności z mecenasem – radcą prawnym, uniemożliwił rozwianie wątpliwości około północy z czwartku na piątek – poinformował milanowski magistrat na swoim Facebooku.

Skąd wątpliwości? – Zgodnie z uchwałą Trybunału Konstytucyjnego z dnia 20 września 1995 roku, sygn. akt W 18/94, OTK 1995 nr 1, Lex nr 25553, wyjaśnił, iż „bezwzględna większość głosów” oznacza co najmniej o jeden głos więcej od sumy pozostałych ważnie oddanych głosów, tj. przeciwnych i wstrzymujących się. Z kolei „bezwzględna większość ustawowego składu Rady Gminy” oznacza liczbę całkowitą głosów oddanych za wnioskiem, przewyższającą połowę ustawowego składu Rady Gminy, a zarazem tej połowie najbliższą. Uwagi te Trybunał Konstytucyjny poczynił na gruncie art. 28 ust. 3 powoływanej ustawy o samorządzie gminnym, lecz przepis ten został skonstruowany analogicznie do art. 19 ust. 1 tejże ustawy – czytamy we wpisie.

I dalej: – Przewodniczącego wybiera się bezwzględną większością głosów a nie bezwzględną większością ustawowego składu rady. Jak wspomniał Trybunał Konstytucyjny „oznacza co najmniej o jeden głos więcej od sumy pozostałych ważnie oddanych głosów, tj. przeciwnych i wstrzymujących się.”. Ważnie oddanych głosów za i przeciw było 11, czyli 7 oddanych na radnego Bialika przesądza, że wybór został dokonany. Przypominamy, 3 głosy były nieważne. Sytuacja wypełnia dokładnie przywołany przez Trybunał Konstytucyjny przepis – dowiadujemy się.

Obrady sesji przerwano więc do poniedziałku, kiedy nowy przewodniczący powinien zostać oficjalnie powołany na stanowisko.

💬︎ 0

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.