TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja

26

05 2023

Przedstawiciele ambasady Królestwa Danii z wizytą w grodziskim zakładzie wodociągów


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

foto: ZWiK Grodzisk Maz.Przedstawiciele ambasady Królestwa Danii z wizytą w grodziskim zakładzie wodociągów - Grodzisk News


25 maja grodziski zakład wodociągów i kanalizacji gościł na swoim terenie przedstawicieli Ambasady Królestwa Danii w Warszawie – Thora Danielsena, attache ds. sektora wodnego oraz Pawła Pawłowskiego, starszego doradcę handlowego. Goście mieli okazję poznać sposób zarządzania infrastrukturą wodno-ściekową, z naciskiem na efektywność energetyczną i poszanowanie zasobów naturalnych.


–Nasi goście przyjechali do ZWiK w Grodzisku Mazowieckim w celu wymiany doświadczeń w zakresie wydobycia, dystrybucji wody, oczyszczania ścieków, a przede wszystkim zarządzania infrastrukturą wodno-ściekową, z naciskiem na efektywność energetyczną i poszanowanie zasobów naturalnych. Spotkanie odbyło się w siedzibie naszej Spółki, gdzie mieści się największa Stacja Uzdatniania Wody. Ze strony ZWiK w spotkaniu wzięli udział Zarząd ZWiK oraz kilkoro pracowników spółki – mówią grodziscy wodociągowcy.

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

Podczas prezentacji przedstawiciele duńskiej ambasady przedstawili pracownikom ZWiK-u informacje, dotyczące sektora wodno-ściekowego w Danii. Natomiast prezentacja ZWiK skupiła się na lokalnej działalności spółki w obrębie systemu dystrybucji wody, oczyszczania ścieków, pozyskiwania funduszy europejskich i planów na przyszłość.

– Szczególnie inspirujące dla nas były informacje dotyczące duńskich rozwiązań w zakresie inteligentnego zarządzania siecią wodociągową, przeciwdziałaniu wyciekom, stratom wodnym. Naszym zdaniem, Dania może pochwalić się w tym zakresie, wdrożeniem naprawdę efektywnych rozwiązań i osiągnieciem dobrych wyników w ograniczaniu strat wody z systemów dystrybucji na poziomie 7% – podkreślają przedstawiciele grodziskiej spółki wodociągowej.

– My również podzieliliśmy się naszymi doświadczeniami w tym zakresie. Pokazaliśmy jak wygląda idea naszego Inteligentnego systemu zarządzania siecią wodociągową, który właśnie wdrażamy w spółce. Zamierzamy rozwijać tę ideę i dążyć do maksymalnego obniżania poziomu strat wody z sieci oraz dostosowywać parametry wody w sieci np. ciśnienie do rzeczywistego zapotrzebowania. Duńskie rozwiązania są dla nas przykładem, że warto otwierać się na nowe rozwiązania, współpracować z innymi podmiotami i dzięki temu osiągać wymierne korzyści środowiskowe i finansowe – dodają.

Dalsza część wymiany doświadczeń dotyczyła pozyskiwania energii z procesów zachodzących na oczyszczalni ścieków, a także gospodarki osadowej. – W tym zakresie również otrzymaliśmy przykłady realnie wdrożonych rozwiązań, pozwalających na produkcję energii ze źródeł, będących odpadem, powstającym w procesach zachodzących na oczyszczalniach ścieków oraz rozwiązań pozwalających na odzysk surowców biogennych np. fosforu, węgla, które mogą posłużyć do produkcji nawozów, polepszaczy gleby w rolnictwie. Część z tych rozwiązań również funkcjonuje w ZWiK w Grodzisku Mazowieckim. Właśnie uruchomiliśmy Stację kogeneracji, która wykorzystuje biogaz, powstały w wyniku fermentacji osadów ściekowych, do produkcji ciepła i energii elektrycznej. Nie mniej jednak na przykładzie Danii widzimy, że można pozyskać energię z wielu innych procesów, co pozwala na uzyskanie całkowitej niezależności energetycznej – wyjaśniają przedstawiciele ZWiK-u.

Spotkanie zakończyło się wizytą w grodziskiej oczyszczalni ścieków w Chrzanowie Dużym, która w ostatnich latach dzięki dużym środkom z funduszy europejskich, została rozbudowana
i zmodernizowana.

– Jesteśmy zadowoleni z możliwości wymiany doświadczeń z gośćmi z zagranicy, którzy są zaawansowani we wdrażaniu nowoczesnych technologii służących środowisku i poprawiających jakość życia mieszkańców. Mamy nadzieję, że to spotkanie zaowocuje dalszą współpracą – podsumowali grodziscy wodociągowcy.

Przedstawiciele ambasady Królestwa Danii z wizytą w grodziskim zakładzie wodociągów - Grodzisk News
Przedstawiciele ambasady Królestwa Danii z wizytą w grodziskim zakładzie wodociągów - Grodzisk News
Przedstawiciele ambasady Królestwa Danii z wizytą w grodziskim zakładzie wodociągów - Grodzisk News


ZOBACZ TEŻDodaj komentarz

Regulamin

akceptuję regulamin komentarzy na GrodziskNews.pl


Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii użytkowników oraz tych, które nie są ich własnością. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania treści naruszających „netykietę” lub treści niepożądanych.

Za treści i działania niepożądane w portalu GrodziskNews.pl uznaje się:
– pornografię
– wulgarne, ordynarne i chamskie wypowiedzi, również takie, które stanowią zaprzeczenie pojęcia dyskusji na dobrym poziomie oraz obrażają kluby, osoby czy instytucje
– treści o charakterze prowokacyjnym
– wklejanie linków innych stron w oderwaniu od kontekstu dyskusji.
– rażące i celowe łamanie zasad języka polskiego

Informacje i materiały nadsyłane przez czytelników do redakcji portalu GrodziskNews.pl mogą być wykorzystywane według uznania członków zespołu redakcyjnego na potrzeby pracy nad publikacją oraz w samym artykule; chyba że w korespondencji z osobą nadsyłającą zaznaczono inaczej.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.

Portal GrodziskNews.pl zastrzega sobie prawo do wprowadzania zmian w regulaminie.Treść komentarza
Podpis📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2023 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.