reklama Grodzisk Mazowiecki
TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja
wyłączenia prądu
jacuzzi ogrodowe

26

05 2023

Przedstawiciele ambasady Królestwa Danii z wizytą w grodziskim zakładzie wodociągów


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

1 - Grodzisk News


25 maja grodziski zakład wodociągów i kanalizacji gościł na swoim terenie przedstawicieli Ambasady Królestwa Danii w Warszawie – Thora Danielsena, attache ds. sektora wodnego oraz Pawła Pawłowskiego, starszego doradcę handlowego. Goście mieli okazję poznać sposób zarządzania infrastrukturą wodno-ściekową, z naciskiem na efektywność energetyczną i poszanowanie zasobów naturalnych.


–Nasi goście przyjechali do ZWiK w Grodzisku Mazowieckim w celu wymiany doświadczeń w zakresie wydobycia, dystrybucji wody, oczyszczania ścieków, a przede wszystkim zarządzania infrastrukturą wodno-ściekową, z naciskiem na efektywność energetyczną i poszanowanie zasobów naturalnych. Spotkanie odbyło się w siedzibie naszej Spółki, gdzie mieści się największa Stacja Uzdatniania Wody. Ze strony ZWiK w spotkaniu wzięli udział Zarząd ZWiK oraz kilkoro pracowników spółki – mówią grodziscy wodociągowcy.

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

Podczas prezentacji przedstawiciele duńskiej ambasady przedstawili pracownikom ZWiK-u informacje, dotyczące sektora wodno-ściekowego w Danii. Natomiast prezentacja ZWiK skupiła się na lokalnej działalności spółki w obrębie systemu dystrybucji wody, oczyszczania ścieków, pozyskiwania funduszy europejskich i planów na przyszłość.

– Szczególnie inspirujące dla nas były informacje dotyczące duńskich rozwiązań w zakresie inteligentnego zarządzania siecią wodociągową, przeciwdziałaniu wyciekom, stratom wodnym. Naszym zdaniem, Dania może pochwalić się w tym zakresie, wdrożeniem naprawdę efektywnych rozwiązań i osiągnieciem dobrych wyników w ograniczaniu strat wody z systemów dystrybucji na poziomie 7% – podkreślają przedstawiciele grodziskiej spółki wodociągowej.

– My również podzieliliśmy się naszymi doświadczeniami w tym zakresie. Pokazaliśmy jak wygląda idea naszego Inteligentnego systemu zarządzania siecią wodociągową, który właśnie wdrażamy w spółce. Zamierzamy rozwijać tę ideę i dążyć do maksymalnego obniżania poziomu strat wody z sieci oraz dostosowywać parametry wody w sieci np. ciśnienie do rzeczywistego zapotrzebowania. Duńskie rozwiązania są dla nas przykładem, że warto otwierać się na nowe rozwiązania, współpracować z innymi podmiotami i dzięki temu osiągać wymierne korzyści środowiskowe i finansowe – dodają.

Dalsza część wymiany doświadczeń dotyczyła pozyskiwania energii z procesów zachodzących na oczyszczalni ścieków, a także gospodarki osadowej. – W tym zakresie również otrzymaliśmy przykłady realnie wdrożonych rozwiązań, pozwalających na produkcję energii ze źródeł, będących odpadem, powstającym w procesach zachodzących na oczyszczalniach ścieków oraz rozwiązań pozwalających na odzysk surowców biogennych np. fosforu, węgla, które mogą posłużyć do produkcji nawozów, polepszaczy gleby w rolnictwie. Część z tych rozwiązań również funkcjonuje w ZWiK w Grodzisku Mazowieckim. Właśnie uruchomiliśmy Stację kogeneracji, która wykorzystuje biogaz, powstały w wyniku fermentacji osadów ściekowych, do produkcji ciepła i energii elektrycznej. Nie mniej jednak na przykładzie Danii widzimy, że można pozyskać energię z wielu innych procesów, co pozwala na uzyskanie całkowitej niezależności energetycznej – wyjaśniają przedstawiciele ZWiK-u.

Spotkanie zakończyło się wizytą w grodziskiej oczyszczalni ścieków w Chrzanowie Dużym, która w ostatnich latach dzięki dużym środkom z funduszy europejskich, została rozbudowana
i zmodernizowana.

– Jesteśmy zadowoleni z możliwości wymiany doświadczeń z gośćmi z zagranicy, którzy są zaawansowani we wdrażaniu nowoczesnych technologii służących środowisku i poprawiających jakość życia mieszkańców. Mamy nadzieję, że to spotkanie zaowocuje dalszą współpracą – podsumowali grodziscy wodociągowcy.

Przedstawiciele ambasady Królestwa Danii z wizytą w grodziskim zakładzie wodociągów - Grodzisk News
Przedstawiciele ambasady Królestwa Danii z wizytą w grodziskim zakładzie wodociągów - Grodzisk News
Przedstawiciele ambasady Królestwa Danii z wizytą w grodziskim zakładzie wodociągów - Grodzisk News


ZOBACZ TEŻ
💬︎   dodaj komentarz
📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2024 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.