Z Tomaszem Krupskim, burmistrzem Grodziska Mazowieckiego, rozmawia Adam Fabisiewicz
Nowy 2025 rok oznacza nowe wyzwania dla budżetu...
Rzeczywiście, przed nami dużo pracy, aby realizować zadania i programy już wcześniej rozpoczęte, jak również podjąć się działań w kierunku dalszego rozwoju gminy. Mamy świadomość, że dajemy mieszkańcom naprawdę szeroką ofertę kulturalną, sportową, oświatową, nieporównywalną z ofertami samorządów o podobnej wielkości. Moją ambicją jest, aby rokrocznie około 20 procent całego budżetu przeznaczać na inwestycje. W tegorocznym, początkowym planie jest to 15,6 procent. Warto dodać, że pierwszy raz w historii poziom dochodu gminy, który do tej pory co roku rósł o pięć albo nawet więcej procent, w tym roku zanotuje spadek. Wynika on wprost z nowej ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, która wiązała się z korektą z uwagi na zamożność gminy i tym samym dochody w tym roku zostały de facto zmniejszone o 41 mln zł. Oczywiście w ciągu roku będziemy starać się o pozyskiwanie dofinansowań zewnętrznych m.in. na inwestycje.
Nowa perspektywa dofinansowań unijnych również nie jest tak korzystna dla samorządów, jak poprzednia.
Maksymalny poziom dotacji w ramach nowej perspektywy maleje z 85 na 50 procent kosztów kwalifikowanych. Z tego powodu działamy wielowątkowo w kwestii pozyskiwania środków zewnętrznych. Staramy się je zdobyć nie tylko na inwestycje, ale też na różnego rodzaju działania miękkie, oświatę, pomoc społeczną, unowocześnianie administracji. Już dziś spodziewamy się kilku dofinansowań na 2025 r. np. 6 mln zł na budowę ścieżek w centrum Grodziska oraz w strefie przemysłowej.
Może pan wskazać inwestycje szczególnie ważne dla gminy.
Spośród trwających już przedsięwzięć mogę wskazać trzy główne realizacje. Pierwszą jest budowa centrum opiekuńczo-mieszkalnego w Szczęsnem, bardzo potrzebnego osobom niepełnosprawnym i ich rodzinom, bo daje możliwość godnej opieki wytchnieniowej. Od około pięciu lat zabiegaliśmy o środki zewnętrzne na ten cel. W listopadzie planowane jest ukończenie budowy.
Drugim przedsięwzięciem, które mam na myśli, jest budowa domu kultury w Książenicach. Cała południowa część gminy: nie tylko Książenice - liczące ok. 4 000 mieszkańców, ale też mieszkańcy okolicznych miejscowości zasługują, by docierała do nich pełna oraz bogata oferta kulturalna i społeczna. W nowej placówce będzie również czynna filia Urzędu Miejskiego.
Trzecią kluczową inwestycją jest budowa żłobka i przedszkola przy ul. Okrężnej. Liczymy na to, że rozszerzona oferta edukacyjna w gminie spotka się z dużym zainteresowaniem rodziców. Będzie to dla nas podpowiedź, czy tego typu placówki powinny powstawać w naszej gminie.
A co wskazałby Pan jako sytuacje szczególnie trudne?
Dużym wyzwaniem była konieczność przyspieszenia budowy szkoły w Szczęsnem by przenieść tam uczniów po pożarze grodziskiej „Dziesiątki”. Bardzo się jednak cieszę i dziękuję, że Rada Miejska wyraziła zgodę na przesunięcie pieniędzy w budżecie i wcześniejsze dokończenie inwestycji. Kolejnym trudnym momentem było opóźnienie przebudowy szkoły w Izdebnie Kościelnym, przez co dzieci rozpoczęły zajęcia w zmodernizowanej szkole w październiku, choć program zajęć realizowany był terminowo od września. Wraz z zespołem dokładamy starań, by takie sytuacje jak ta się nie zdarzały.
Najbardziej wstrząsające dla mieszkańców i mnie osobiście były dwa tragiczne zdarzenia, do których doszło w centrum miasta. W obydwu przypadkach sprawcy zostali zatrzymani, jednak życie straciło dwóch młodych mieszkańców Grodziska – gminy, która jest obiektywnie jedną z najbezpieczniejszych na Mazowszu.
Wspomniał pan o dwóch tragicznych zdarzeniach w ścisłym centrum miasta. Sprowokowały one głosy mieszkańców na temat bezpieczeństwa m.in. rozwoju monitoringu.
System monitoringu miejskiego jest na bieżąco rozbudowywany i modernizowany. Regularnie montujemy nowe kamery w miejscach, gdzie są one najbardziej potrzebne. Podejmujemy działania w celu poprawy poziomu bezpieczeństwa np. dofinansowujemy akcje grodziskiej Policji, doposażamy Straż Miejską. W 2025 r. do zapewnienia porządku na Stawach Walczewskiego w sezonie letnim zostanie wynajęta agencja ochrony obiektu.
Zakończenie budowy Szkoły w Szczęsnem zostało przyspieszone z powodu pożaru gmachu Zespołu Szkół nr 1 przy Żwirki i Wigury. Czy użyczenie drugiego pietra budynku uczniom ZS nr 1 pomogło Powiatowi Grodziskiemu w zapewnieniu dostępu do ich edukacji?
Ucieszyła mnie zakończona przed czasem budowa szkoły i fakt, że mogliśmy oddać do dyspozycji Powiatu część obiektu, dzięki temu młodzież ma zapewnioną edukację w trybie hybrydowym. Starostwo robi wszystko, by zapewnić naukę stacjonarną dla wszystkich uczniów w najbliższym możliwym czasie.
Na koniec pomówmy chwilę o sporcie. Grodziskie drużyny bardzo dobrze radzą sobie w rozmaitych rozgrywkach. Czy gmina zamierza jeszcze mocniej stawiać na rozwój tej dziedziny?
Bardzo cieszę się z sukcesów grodziskich klubów, a szczególnie z imponujących wyników sportowych dzieci i młodzieży. Często spotykamy się z opinią, że trudno znaleźć drugą gminę, która wspierałaby działalność klubów na tak wysokim poziomie. Stale rozwijamy ofertę gminnych obiektów sportowych, na których mogą trenować nasi mieszkańcy. Do końca bieżącego roku uzyskamy projekt modernizacji trybun grodziskiej Pogoni.
Dziękuję za rozmowę.
Byłeś świadkiem wypadku lub nietypowego zdarzenia?
Chcesz zwrócić na coś uwagę naszych czytelników?
NAPISZ
i
n
f
o
@
g
r
o
d
z
i
s
k
n
e
w
s
.
p
l
ZADZWOŃ
7
9
4
5
5
9
3
5
1
Przecież ten pan nigy w zyciu nie zhańbił sie uczciwą niepolityczną pracą
Adam
05-02-2025 17:39
Racja. Człowiek, który bez znanego ojcu, zaangażowanej w wielodzietne ruchy społeczne matki i bez wylansowania przez Benedyktyńskiego byłby nikim.
My
05-02-2025 18:03
W weekend na powitanie lata (21 i 22 czerwca) miłośnicy motorsportu z okolic Warszawy, Radomia, Grodziska Mazowieckiego, Żyrardowa, Skierniewic i innych części Mazowsza zjadą na tor w Słomczynie nieopodal krajowej siódemki. Powód? Prawdziwe święto driftu, czyli pierwsza Drifitigowych Mistrzostw Polski!
Do groźnie wyglądającego zderzenia doszło wczoraj po południu na drodze krajowej nr 50. W jego wyniku trasa była zablokowana przez około półtorej godziny.
Grodziski ratusz wespół z miejskim zakładem wodociągów i kanalizacji uruchomili anonimową ankietę, za pośrednictwem której proszą mieszkańców, aby wskazali oni obszary w gminie zagrożone podtopieniami.
Prawie 58 tysięcy papierosów i 30 litrów alkoholu bez polskich znaków akcyzy – takie skarby trzymał w swoim domu 58-letni mieszkaniec gminy Jaktorów. Jego nielegalny biznes został jednak przerwany przez grodziskich policjantów, a o jego dalszym losie zdecyduje teraz sąd.
Powiatowy Zarząd Dróg w Grodzisku Mazowieckim wybrał wykonawcę przebudowy ul. Średniej w Milanówku polegającej na budowie chodnika.
Grodzisk Mazowiecki będzie gospodarzem turnieju finałowego LOTTO Superligi, który zostanie rozegrany w najbliższy weekend. Tytułu bronić będzie Dartom Bogoria Grodzisk Mazowiecki.
Przy okazji powitania lata i zbliżających się Wianków w Grodzisku odbędzie się też trwająca aż dwa dni impreza z cyklu Planszowy Grodzisk! Zachęcamy do sprawdzenia szczegółów wydarzenia, którego patronem medialnym jest GrodziskNews.pl.
Zbliżający się długi weekend związany ze świętem Bożego Ciała to doskonała okazja do krótkich podróży po regionie. Z myślą o mieszkańcach Mazowsza, spółka Koleje Mazowieckie ponownie uruchamia popularną ofertę „Bilet wycieczkowy”, która pozwoli na tańsze przejazdy.
Copyright © 2014-2025 () - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.