18 02 2020

Przebudowa Warszawy Zachodniej za blisko 3 mld zł? Są oferty

18.02.2020, godz.: 07:03
Przebudowa Warszawy Zachodniej za blisko 3 mld zł? Są oferty
Wizualizacja

PKP Polskie Linie Kolejowe otworzyły oferty na przebudowę stacji Warszawa Zachodnia, która ma być preludium do modernizacji linii średnicowej. Swoje propozycje przedstawiły cztery firmy.

W ramach zadania postaną nowe perony dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych (w tym całkowicie nowy peron od strony ul. Tunelowej), nie zabraknie wind, ruchomych schodów, a wszystkie perony pokryje dach. Zostanie też przebudowane przejście podziemne, które po modernizacji będzie szersze i wyższe, połączone z przestrzenią kas biletowych i poczekalni. Na poziomie -2 przejścia zostanie wybudowany tunel umożliwiający budowę linii tramwajowej wraz z niezbędną infrastrukturą. Zgodnie z zamierzeniem, kompleksowo przebudowanych zostanie około 30 km torów, 130 rozjazdów i sieć trakcyjna. Nowy układ umożliwi przejazd pociągów z linii obwodowej na linię radomską i stworzenie bezpośrednich połączeń Piaseczno – Legionowo i Legionowo – Lotnisko Chopina.

PKP PLK otworzyły już oferty na to zadanie. Spłynęły cztery propozycje i każda z nich znacząco przewyższa zakładaną kwotę 1,95 mld zł. Najniższą z nich złożył Torpol, który zażyczył sobie blisko 2,83 mld zł. Pozostałe oferty złożyły: Budimex (zaproponował niecałe 2,96 mld zł), Intercor (blisko 3,7 mld zł) oraz Strabag 4,8 mld zł. Przetarg ten jednak przewiduje licytację, w której zainteresowane podmioty będą mogły licytować cenę.

Prace mają się toczyć w latach 2020 – 2023. W tym czasie należy się spodziewać utrudnień dla podróżnych korzystających z pociągów m.in. Kolei Mazowieckich i Warszawskiej Kolei Dojazdowej. Jak podali kolejarze, w czasie przewidzianym na budowę tunelu dla pieszych oraz tunelu tramwajowego przy stacji WKD Warszawa Zachodnia, konieczne będzie ograniczenie lub wstrzymanie ruchu pociągów w obrębie stacji. Oznaczać to będzie tyle, że najprawdopodobniej pociągi będą dojeżdżać tylko do stacji Warszawa Reduta Ordona lub Warszawa Aleje Jerozolimskie. W tym roku będą prowadzone działania przygotowawczo-wdrożeniowe.

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi
blog
Współpracownik
Wieści z szopy - czyli co z tą koleją.
blog
Współpracownik
Piłka w grze - wieści z lokalnych boisk.
blog
Współpracownik
Śledź Nas - W podróży dookoła świata